Якість продукції та показники її оцінювання. Якість – це багатоаспектне та динамічне поняття, яке можна співвіднести до різних об'єктів: продукції

 

Якість – це багатоаспектне та динамічне поняття, яке можна співвіднести до різних об'єктів: продукції, робіт, послуг, процедур та процесів, діяльності, методів, виробничих систем та організаційних структур тощо.

Увага!

Згідно з сучасною термінологією, "регламентованою міжнародними стандартами в галузі менеджменту якості, якість продукціїце ступінь, до якого сукупність відмітних властивостей продукції задовольняє загальнозрозумілі або обов'язкові сформульовані потреби чи очікування споживачів.

На якість продукції впливають такі взаємопов'язані види діяльності, як проектування, виробництво, процес експлуатації (в тому числі обслуговування, ремонт). Вони зумовлюють різні сторони якості: якість продукції як результат розробки, якість продукції як об'єкт виготовлення, якість продукції як об'єкт експлуатації або споживання.

Властивість продукції – це об'єктивна особливість продукції, яка може проявлятися при створенні продукції, її експлуатації або споживанні.

Кількісне оцінювання будь-яких властивостей або станів продукції здійснюється за допомогою системи параметрів продукції. Всі параметри можна класифікувати за стадіями життєвого циклу продукції. До параметрів, що характеризують продукцію як об'єкт проектування, належать: трудомісткість, собівартість, тривалість процесу проектування; врівень дефектів у конструкторській і технологічній документації на продукцію; ступінь автоматизації і уніфікації процесу проектування і т.п.

На стадіях виготовлення продукції виділяють дві групи параметрів: виробничо-технологічні і експлуатаційні.

Виробничо-технологічні параметри продукції характери­зують продукцію як об'єкт виробництва в умовах промислового підприємства. До них відносяться, наприклад, допустимі відхилення параметрів продукції, вузлів, деталей; ступінь стандартизації та уніфікації; трудомісткість і собівартість продукції у виробництві та інше.

Експлуатаційні параметри продукції характеризують продукцію як об'єкт споживання і відображають властивості, які пов'язані із задоволенням потреб споживача. До таких параметрів слід віднести продуктивність, швидкодію, точність, чутливість, безвідмовність, стабільність, габарити, масу та інше.

Показник якості продукції – це кількісна характеристика одної І або кількох властивостей продукції, які складають її якість, що розглядається стосовно до певних умов її створення або споживання.

Необхідність класифікації показників якості продукції продиктована потребою встановлення максимально можливої кількості корисних для споживачів властивостей продукції, кількісного оцінювання їх рівня, а також потребою порівняння окремих видів продукції між собою. Залежно від обраних цілей оцінювання рівня якості продукції показники якості можна класифікувати за певними ознаками (табл. 15.1).

Таблиця 15.1

Класифікація показників якості продукції

 

 

Ознака класифікації Групи показників якості
1. За кількістю властивостей продукції, що оцінюються Одиничні
Комплексні
2. За формою представлення Абсолютні
Відносні
3. За видами властивостей продукції, що оцінюються Показники призначення
Показники надійності
Ергономічні показники
Естетичні показники
Екологічні показники
Показники безпеки
Показники уніфікації
Показники технологічності
Патентно-правові показники
Показники транспортабельності

Одиничний показник характеризує одну властивість продукції, наприклад, показник довговічності, ремонто­придатності продукції тощо.

Комплексний показник якості продукції визначає кілька властивостей продукції, наприклад, показник надійності продукції та інше.

Абсолютний показник якості продукції – це фактичне значення показника якості продукції, яке визначається в натуральних або вартісних одиницях.

Відносний показник якості продукції – це відношення абсолютного показника оцінюваної продукції та абсолютного показника базового зразка.

До показників якості продукції, які характеризують продукцію як об'єкт експлуатації, слід віднести показники призначення, надійності, ергономічні, естетичні, екологічні показники, показники безпеки, показники уніфікації, транспортабельності, патентно-правові показники.

Показники призначення визначають і характеризують основні функції, для виконання яких продукція виготовляється і купується. До показників призначення належать:

Ø класифікаційні показники, що характеризують приналежність продукції до певного типорозмірного чи параметричного ряду;

Ø конструктивні показники, які характеризують основні проектно-конструкторські рішення, зумовлені призна­ченням продукції;

Ø показники функціональної і технічної ефективності, які визначають корисний ефект від експлуатації продукції, в тому числі і показники універсальності продукції, що характеризують спроможність продукції бути засто­сованою у виробничому процесі споживача з різною метою, тобто багатоваріантність продукції.

Показники надійності визначають і характеризують спроможність продукції виконувати необхідні функції в заданих умовах протягом заданого періоду часу. До показників надійності відносять:

Ø показники безвідмовності, які характеризують властивості продукції безперервно зберігати працездатність протягом деякого часу або деякого напрацювання;

Ø показники довговічності, які зумовлюють властивості продукції зберігати працездатність до настання граничного стану при встановленій системі технічного обслуговування і ремонтів;

Ø показники ремонтопридатності, які характеризують властивості продукції щодо пристосованості до попередження і виявлення причин пошкоджень та їх усунень шляхом проведення ремонтів і технічного обслуговування; показники збережуваності, які визначають властивості продукції зберігати працездатний стан протягом і після зберігання і/або транспортування.

Ергономічні показники характеризують систему "людина - продукція" і враховують комплекс властивостей людини, які проявляються у виробничих процесах. Дані показники зумовлюють рівень напруже­ності та інтенсивності праці обслуговуючого персоналу. До ергономічних показників належать:

Ø гігієнічні показники, які характеризують відповідність продукції гігієнічним умовам життєдіяльності й працездатності людини при її взаємодії з продукцією в конкретному середовищі;

Ø антропометричні показники, що визначають відповідність розмірів і форм продукції та окремих її елементів розмірам, формі і масі людського тіла та окремих його частин;

Ø фізіологічні і психофізіологічні показники, які характеризують відповідність властивостей продукції фізіологічним можливостям людини і особливостям функціонування її органів чуттів;

Ø психологічні показники, за допомогою яких оцінюється відповідність продукції психологічним особливостям людини.

Естетичні показники характеризують чуттєве сприйняття обслуговуючим персоналом зовнішнього вигляду та оформлення продукції. До естетичних показників належать:

Ø показники інформаційної виразності, що характеризують спроможність форми продукції відображати усталені естетичні уявлення та культурні норми;

Ø показники раціональності форми, які визначають відповідність форми продукції гармонічному поєднанню її призначення та конструктивного рішення ергономічним вимогам і особливостям експлуатації;

Ø показники цілісності композиції, які характеризують гармонічність взаємозв'язку елементів форми продукції та її узгодженість із комплексом інших елементів технологічного процесу споживача;

Ø показники зовнішнього вигляду продукції характеризують ступінь довершеності та стабільності виробничого виконання зовнішнього оформлення продукції та дозволяють оцінити естетичне сприйняття форми продукції.

Екологічні показники характеризують рівень шкідливих впливів (хімічних, світлових, звукових, радіаційних тощо) на оточуюче середовище, які виникають при використанні продукції. Для обґрунтування необхідності залучення екологічних показників для оцінки якості продукції потрібно провести аналіз процесів її використання з метою вияву можливих шкідливих впливів продукції на зовнішнє середовище.

Показники безпеки характеризують особливості продукції, що зумовлюють заходи і засоби захисту людини в умовах аварійної ситуації.

Показники уніфікації характеризують насиченість продукції стандартними, уніфікованими та оригінальними складовими елементами, а також рівень уніфікації з іншою продукцією.

Окремо слід виділити показники якості продукції, які характеризують продукцію на етапі її реалізації та визначають її спроможність бути представленою на певному ринку збуту. Забезпечення нормативних значень таких показників є обов'язковим та носить примусовий характер щодо певного ринку збуту. До них відносяться показники транспортабельності, патентно-правові.

Показники транспортабельності характеризують пристосо­ваність продукції до процесу транспортування (переміщення в просторі), яке не пов'язано з її використанням.

Показники патентного захисту характеризують ступінь захисту нових технічних рішень, втілених у продукції, власними патентами та іншими свідоцтвами виключного права на об'єкти промислової власності в межах даної країни і в країнах прогнозованого експорту продукції або продажу ліцензій.

Показники патентної чистоти виражають ступінь відтворення у продукції, призначеній для продажу лише в межах країни, технічних рішень, що не потрапляють під дію патентів та інших документів виключного права на об'єкти промислової власності третіх осіб, виданих у даній країні; у продукції, призначеній для продажу за кордоном – технічних рішень, що не потрапляють під дію патентів та інших свідоцтв виключного права третіх осіб, виданих у країнах прогнозованого експорту продукції або продажу ліцензій.

Покращення якості виробів пов'язано із забезпеченням додаткових (сервісних) функцій, виконуваних цими виробами в процесі їх експлуатації. До сервісних функцій можна віднести такі, що спрощують процес експлуатації, розширюють кількість отримуваних вигод від використання виробу та інше.

Конструктивне виконання сервісних функцій реалізується шляхом введення до складу виробу певних пристроїв (блоків) спеціального призначення. Враховуючи те, що показники таких пристроїв розглядаються відокремлено і до складу експлуатаційних показників виробу не входять, виникає необхідність виділення і окремого врахування цих функцій продукції при оцінюванні рівня її якості.

       
   









Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 2760;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.