Способи приготування лiкувальних форм та препаратiв з лікарських рослин.
На фармацевтичних заводах i в аптеках iз лiкарських рослин виготовляють рiзноманiтнi лiкувальнi препарати та форми. На тваринницьких фермах iз сухої рослинної сировини готують водянi настої i вiдвари, збори, порошки тощо.
НАСТОЇ I ВIДВАРИ являють собою водяну витяжку iз лiкарської рослинної сировини. Щоб їх приготувати, лiкарську сировину подрiбнюють: листя, квiтки i траву - на частки розмiром не бiльше 5 мм; стебла, кору, кореневища i корiння не бiльше 3 мм; плоди i насiння - до 0,5 мм. Подрiбнену сировину, при наявностi iнфундирного апарату засипають в ранiше прогрiту на кип"ячiй водянiй банi iнфундирку. Коли ж такий апарат вiдсунтiй, використовують емальованi кастрюлi, хiмiчнi склянки та iнший посуд. При цьому водяну баню замiняють кастрюлею з водою, що кипить. Лiкарську сировину заливають водою кiмнатної температури, закривають кришкою i нагрiвають на кип"ячiй водянiй банi при частому помiшуваннi: вiдвар - протягом 30 хв., настiй - 15 хв. Потiм посуд знiмають з водяної банi i охолоджують при кiмнатнiй температурi: вiдвари - протягом 15 хв., настоi - не менше 45 хв. Пiсля цього процiджують через полотно чи подвiйну марлю i добавляють воду згiдно з приписаним об"ємом. Для приготування настою об"ємом 1-3 л час нагрiвання на водянiй банi збiльшують до 25 хв., а для приготування вiдвару такого ж об"єму - до 40 хв.
Якщо в рецептi кiлькiсть лiкарської рослинної сировини не вказанi, то настiй чи вiдвар готують в концентрацii 1:10, тобто iз 10 вагових частин сировини отримують 100 об"ємних частин настою чи вiдвару.
Настої i вiдвари швидко псуються, особливо влiтку, тому iх краще готувати щоденно. В прохолодних примiщеннях чи холодильниках їх можна зберiгати не бiльше 3-х днiв. Перед вживанням настої i вiдвари збовтують.
НАСТОЙКА – рiдка лiкарська форма, яка являє собою спиртову або спиртоводяну витяжку рослинної лiкарської сировини. Готують настойку, як правило, на 40-70% етiловому спиртi. Подрiбнену сировину висипають в пляшку та скляну банку, заливають спиртом, закривають корком чи кришкою i витримують, переодично збовтуючи, в темному мiсцi при кiмнатнiй температурi 5 дiб. Потiм настойку зливають, вiджимають залишки рослин, фiльтрують крiзь подвiйну марлю i виливають в темну пляшку. Така настойка придатна для зберiгання протягом декiлькох рокiв.
ЗБIР – сумiш декiлькох видiв подрiбненої лiкарської рослинної сировини. Його готують на фармацевтичних фабриках, в аптеках, а також i на тваринницьких фермах, спецiалiзованих комплексах. Висущина сировина подрiбнюється окремо одна вiд одної. Листя, траву, i кору рiжуть на дрiбнi частини; корiння i кореневища рiжуть або подрiбнюють за допомогою млинка. Всi складовi частини збору перемiшують в певних вагових спiввiдношеннях. Збори зберiгають в закритiй упаковцi в сухому мiсцi. Iз зборiв готують настої, вiдвари, чай.
СIК – рiдка лiкарська форма, що приготовлена iз свiжої сировини. Свiжi соки готують iз чистих, вимитих частин рослини, пропускаючи їх крiзь соковижималку чи м"ясорубку. Одержаний сiк чи кашку вiджимають крiзь щiльну тканину. Отриманий таким чином сiк мiстить в собi всi складовi рослиннi компоненти, що розчиняються у водi. Його, звичайно, зберiгають в скляному чи емальованому посудi в холодному мiсцi. Свiжi соки можна консервувати чи стерилiзувати.
ПОРОШОК – являє собою подрiбнену в ступцi або в млинах лiкарську рослинну сировину. Його вживають внутрiшньо, змiшуючи з водою чи молоком.
КАШКА – тiстоподiбна лiкарська форма, що складаеться iз лiкарського препарату i iндиферентних формоутворюючих речовин. До останнiх вiдносяться житня або пшенична мука, порошок кореню алтеї, порошок кореня лакричного i iншi. Кашку готують шляхом ретельного перемiшування порошкоподiбної лiкарської речовини з формоутворюючою. Змiшування проводять у ступцi, поступово добавляючи невелику кiлькiсть води. Кашку призначають тваринам внутрiшньо.
У ветеринарii лiкарськi препарати можна призначати тваринам внутрiшньо також у виглядi болюсiв, емульсiй; птахам у виглядi пилюль.
Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 1390;