Родство – це кровний зв’язок осіб, які походять один від одного або спільного пращура.
Особами, які походять один від одного, вважаються пращури і їхні нащадки чоловічої та жіночої статі (прадід, дід, мати, син, онуки, правнуки).
Особами, які походять відспільного пращура, вважаються рідні брати, дядьки (тітки) і племінники (племінниці) тощо.
Лінія родства може бути прямою і боковою, низхідною і висхідною.
Рідні брати і сестри, що походять від спільних батька і матері, називаються повнорідними, від різних батьків або матері – неповнорідними.
Неповнорідні брати і сестри називаються єдиноутробними, якщо вони походять від спільної матері, а якщо від спільного батька, але різних матерів, то – єдинокровними. Зведені брати і сестри, що входять в одну сім’ю, у яких немає ні спільної матері, ні спільного батька.
Важливе значення має ступень родства, яка характеризується близькістю родинних відносин. Наприклад, мати і син – родичі І ступеня, рідні брат і сестра – ІІ ступеня. Це враховується при встановленні черговості притягнення родичів до виконання обов’язків по утриманню дітей, при спадкуванні.
Усиновителі і усиновлені не є кровними родичами.
Від відносин родства потрібно відрізняти відносини свояцтва. Свояцтво –це відносини між родичами одного з подружжя з іншим подружжям (вітчим, теща, зять тощо), або відносини між родичами обох з подружжя (між дітьми, братом дружини і дітьми). Свояцтво не засноване на кровній близькості. Воно має в своїй основі шлюбний союз. Чоловік і дружина не є родичами і свояками. В деяких випадках свояцтво викликає настання певних правових наслідків. Наприклад, мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх падчерку та пасинка, і навпаки, повнолітні пасинок та падчерка повинні утримувати непрацездатних мачуху та вітчима, якщо них немає повнолітніх дітей, чоловіка, дружини.
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 1112;