ЗА РІЧКОЮ ВОГНИ ГОРЯТЬ

За річкою вогни горять,

Там татари полон ділять.

Село наше запалили

І багатство розграбили.

Стару неньку зарубали,

А міленьку в полон взяли.

А в долині бубни гудуть,

Бо на заріз людей ведуть:

Коло шиї аркан в’ється,

І по ногах ланцюг б’ється.

А я бідний, з діточками

Піду лісом стежечками. –

Нехай йому із водою…

Ось – ось чайка надо мною.

Українські народні думи та історичні пісні. – К., 1955. – С.8.

ОПИС КИЄВА (СЕРЕДИНА XVII ст.)

Київ… був одним із найдавніших міст Європи; ще нині це засвідчують пам’ятники старовини, висота й ширина міських укріплень, глибина оборонних ровів, руїни його храмів, численні старовинні гробниці колишніх князів. З цих храмів залишилося залишилося лише два на згадку про минулі часи – Софійський та Михайловський. Решта лежить у руїнах, як от собор Святого Василя, стіни якого заввишки 5 чи 6 стіп, зроблені з алебастру, зберігають грецькі написи понад тисяча чоторьохсотлітньої давності. Вони майже стерлися у своїй ветхості. В руїнах храмів ще донині збереглися гробниці багатьох князів…

Місто має три гарні вулиці, а всі нерівні, покручені, поплутані, як у лаберінті; воно ніби поділене на два міста – перше називається єпископським і включає Кафедральний собор; друге міщанське, у ньому є три інші храми – католицькі і православні…

Житла будуються на московський кшталт, усі на одному рівні, досить низькі, рідко коли перевищують один поверх. Використовуються тут світильники, зроблені із просмолених скалок.

Боплам Гійом. Опис України. Проспер Меріме.

Українські козаки та їхні останні

гетьмани Богдан Хмельницький. –

Львів, 1990. – С.22-24, 30.

ВЕЛИКОДНІ ОБРЯДИ В УКРАЇНІ (СЕРЕДИНА XVII ст.)

У страсну суботу вони йдуть у храм, який називають церквою, аби взяти участь у релігійних торжествах, які полягають у тому, що фігурку Господа нашого Христа кладуть у гріб, а потім з великими урочистостями звідти виймають. Після цього обряду всі вони – чоловіки, жінки, парубки і дівчата – стають навколішки перед єпископом (якого називають владикою) і подають йому яйце, зафарбоване в червоний або жовтий колір із словами «Христос воскрес!» А єпископ бере яйце, відповідає «Воістинно воскрес!» і христосується з жінками та дівчатами.

Боплан Гійом. Опис України. – Львів, 1990. – С.78.

Питання для самоконтролю:








Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 1083;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.014 сек.