Попередній аналіз ризику.

Метою попереднього аналізу ризику є виявлення всіх діючих на об'єкт небезпек, визначення їхніх якісних характеристик і розробка основних мір захисту від небезпек.

Якісними характеристиками небезпеки є категорія небезпеки по розміру наслідків і якісна оцінка частоти реалізації небезпек.

Як ризик використовується ранг небезпеки.

 

Попередній аналіз ризику виконується за таким алгоритмом:

1. Опис системи.

2. Декомпозиція технічної системи з виявленням взаємозв’язку між елементами.

3. Виявлення небезпек від кожного окремого елемента.

4. Вибір матриці оцінки ризику (запропонування якісних критеріїв).

5. Проведення категоризації небезпек по рангах.

6. Висновки.

7. Заходи для зниження рангу небезпек, що виявлені в результаті аналізу.

Розглянемо детальніше кроки проведення попереднього аналізу:

В описі технічної системи побутового призначення надається її загальна характеристика з приділенням особливої уваги на цілі, що досягаються при експлуатації цієї системи. Наприклад, для праски побутової:

Технічна система – праска електрична побутова призначена для прасування білизни в домашніх умовах. Розгладжування білизни відбувається за рахунок притискання гладкої нагрітої металевої пластини – підошви праски. Нагрів підошви здійснюється електричним способом. Для автоматичного утримання постійної температури нагрітої поверхні праска обладнана терморегулятором, що дискретно вмикає та вимикає праску за допомогою біметалічної пластини. Прання виконується руками людини, тому праска має відповідну ручку.

 
 

Декомпозиція. Кожна система являє собою сукупність елементів, що ієрархічно пов’язані між собою, тобто композицію. Суть декомпозиції полягає в умоглядному виділенні елементів із загальної сукупності. Декомпозиція є важливою частиною попереднього аналізу. Потрібно уявляти, що рівень деталізації буде суттєво впливати на якість проведення аналізу. Чим більша кількість виділених елементів та, якщо враховані всі взаємозв’язки між ними, тим більшу можна очікувати якість аналізу. Але надто складна декомпозиція призведе до значних втрат часу, який потрібен для аналізу, крім того, збільшиться ймовірність помилок при проведенні аналізу. Виходячи з умов практичного завдання, для його виконання, оскільки переслідується навчальна мета, достатньо відокремити п’ять чи більше основних елементів системи. При проведенні декомпозиції, розділяти систему на елементи необхідно спираючись на групи конструктивних деталей, що мають спільні функціональні властивості. Наприклад, для електрообігрівача масляного (див. рис.2.):

З схеми, яка наведена на рисунку 2. видно, що центральний елемент системи – підставка електрообігрівача масляного має механічні зв’язки (М) з корпусом, який містить терморегулятор разом з нагрівачем, проводом. Електричний зв’язок (Е) між собою мають нагрівач, терморегулятор, провід електричний та вилка. Нагрівач з радіатором та терморегулятором має ще й тепловий зв'язок (Т).

Отже, наведена у прикладі декомпозиція, відноситься до технічної системи нагрівач масляний побутовий. Сукупності елементів, що представлені, достатньо для нагріву приміщень за рахунок перетворення електричної енергії в теплову та розподілу останньої за допомогою масляного радіатору. З проведеної декомпозиції видно, що даний побутовий пристрій не має засобів протипожежної сигналізації, програмного керування або якихось інших допоміжних. Помилковою буде декомпозиція за відсутності елементів без яких неможливо досягнення мети технічної системи, що розглядається.

Виявлення небезпек від окремих елементів. Виконується у вигляді переліку всіх можливих небезпек, які можуть виникнути від окремих елементів або якими вони можуть стати. З огляду на визначення небезпеки в БЖД, в першу чергу розглядаються ті події, об’єкти чи процеси, які можуть вплинути на життя та здоров’я людини прямо або побічно. Події, що впливають на експлуатаційні характеристики приладу без дії на людину, до уваги не беруться. Наприклад, для шнура електричного:

1. Шнур електричний:

- ураження електричним струмом;

- механічне травмування в результаті зачеплення;

- пожежа;

- хімічне отруєння продуктами термічного розпаду матеріалу ізоляції.

Вибір матриці оцінки ризику. Матриця оцінки ризику – набір якісних критеріїв ймовірності та наслідків небезпеки. Матриця включає якісні критерії ймовірності небезпеки та якісні критерії наслідків для того, щоб забезпечити ефективний інструмент для апроксимації припустимого та неприпустимого рівнів або ступенів ризику. Встановивши буквено-цифрову систему оцінки ризику для кожної категорії серйозності та кожного рівня ймовірності, можна глибше класифікувати та оцінювати ризик за ступенем припустимості. Використання такої матриці необхідно для полегшення оцінку ризику. Кожен дослідник безпеки системи може обрати власні критерії, виходячи з доцільності для проведення конкретного аналізу. Основним критерієм для вибору матриці є надійне розрізняння небезпек за величиною ризику. Наприклад, для проведення нашого навчального аналізу можна використати матрицю, що наведена у таблиці 2 [11].


Таблиця 2. Матриця оцінки ризику

Частота з якою відбувається подія (ймовірність) Категорія небезпеки (наслідки)
I катастрофічна II критична III гранична IV незначна
(А) Часто 1A 2A 3A 4A
(В) Вірогідно 1B 2B 3B 4B
(С) Час від часу 1C 2C 3C 4C
(D) Віддалено 1D 2D 3D 4D
(E) Неймовірно 1E 2E 3E 4E
Індекс ризику небезпеки
Класифікація ризику 1А, 1В, 1С, 2А, 2В, 3А 1D, 2C, 2D, 3B, 3C 1E, 2E, 3D, 3E, 4А, 4B 4C, 4D, 4E Критерії ризику Неприпустимий (надмірний) Небажаний (гранично допустимий) Припустимий з перевіркою (прийнятий) Припустимий без перевірки (знехтуваний)
           

 

Таблиця 3. Рівні ймовірності небезпеки

Якісна категорія Рівень Опис
Часто А Велика ймовірність того, що подія відбудеться
Вірогідно В Може трапитися декілька разів за життєвий цикл
Час від часу С Іноді може відбутися за життєвий цикл
Віддалено D Малоймовірна, але можлива подія протягом життєвого циклу
Неймовірно Е Настільки малоймовірно, що можна припустити, що така небезпека ніколи не відбудеться

 

Таблиця 4. Категорії серйозності небезпек

Якісна категорія Категорія Опис нещасного випадку
Катастрофічна Смерть або зруйнування системи
Критична Серйозна травма, стійке захворювання, суттєве пошкодження у системі
Гранична Незначна травма, короткочасне захворювання, пошкодження у системі
Незначна Менш значні, ніж у категорії III, травми, захворювання, пошкодження у системі

 

Проведення категоризації небезпек відбувається протоколом у вигляді таблиці 5. Заповнення протоколу можна робити за допомогою описання якісних показників ймовірностей у табл.3 та описання якісних показників наслідків у табл.4. Вибір якісних показників робить дослідник, спираючись на власний досвід. Безумовно, такий підхід буде значною мірою суб’єктивним. Але, якщо за мету ставити не надання належної оцінки конкретній небезпеці, а відрізнення її від інших, що можливі в розглянутій системі, то такий спосіб може бути використаний. Зазвичай, при виборі якісних показників ймовірності спочатку користуються експертним способом (за рахунок досвіду), а потім визначають різницю між можливостями виникнення небезпек, користуючись попереднім висновком як межею (нормою). При виборі якісних показників категорії небезпек, наслідки приймаються найбільш важкі, що можливі від конкретної небезпеки.

 

Таблиця 5. Приклад заповнення протоколу категоризації

№ з/п Елемент об’єкту небезпека Характеристика небезпеки
категорія ймовірність ранг
1. Шнур електрич. Пожежа D 1D (небажаний)
2. Поразка електричним струмом C 2C (небажаний)
3.        

 

Висновки з аналізу повинні містити в собі інформацію про найбільш актуальні для розглянутої системи небезпеки. Наприклад:

Висновок: таким чином, після проведеного аналізу, зрозуміло, що розглянута система є джерелом небезпеки з надмірним ризиком – це пожежа від теплоелектричного нагрівача (ТЕНу) та небезпеки з небажаним ризиком – це поразка електричним струмом від шнура електричного.

При проведенні системного аналізу попередній аналіз виконується перед кількісним для того, щоб виключити з подальшого розгляду небезпеки, якими можна знехтувати. Тому у висновках також можна вказати на небезпеки, що не потребують заходів з безпеки.

Заходи з безпеки для розглянутого побутового приладу пропонуються для небезпек з найбільш високим рівнем ризику. Згідно з умовами завдання їх потрібно запропонувати не менше двох – організаційні та технічні. Наприклад, для пилососу побутового:

Після проведеного попереднього аналізу можна запропонувати наступні заходи для підвищення рівня безпеки при експлуатації розглянутого приладу:

Організаційні

­ Розробити та ознайомити користувачів приладу з правилами експлуатації пилососу, які обов’язково врахують:

· Режим роботи двигуна, напругу, на яку він розрахований, рід струму.

· Порядок використання насадок, в залежності від виду роботи пилососа.

· Час та правила очищення ємностей та повітропроводів від пилу.

· Час та порядок виконання регламентних робіт, що потрібні для підтримання параметрів приладу у межах стабільної роботи.

­ В процесі експлуатації контролювати стан ізоляції штепсельної вилки та електричного проводу.

Технічні

­ Виконати корпус пилососу з матеріалів, що не проводять електричний струм.

­ Комплектувати пилосос зносостійким електричним проводом з додатковою ізоляцією.

­ Передбачити в конструкції пилососа запобіжний пристрій, який відключав би електродвигун при його перегріванні та руйнуванні насосу.

 








Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 4069;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.