Тампонажні цементи, що розширюються
Наявність фільтраційної кірки на стінках свердловини і плівки промивальної рідини на обсадних трубах створює передумови для неякісного розмежування пластів, тому що контакт цементного каменю на межах із стінкою свердловини та обсадною колоною не герметичний. Щільності контакту можна досягти, якщо надати тампонажному цементу властивості розширення при затвердінні (збільшення об'єму).
Для того, щоб тампонажний камінь при розширенні створював додатковий тиск на обмежуючі стінки, що необхідно для герметизації контакту, цементний розчин повинен мати структуру певної міцності і одночасно здатність до пластичної деформації. Звідси зрозуміло, що значне розширення і тиск розширення із збереженням монолітності структури можуть відбуватись тільки на певній стадії затвердіння цементного каменю.
Спосіб розширення полягає в тому, що до тампонажного цементу додають речовини (розширюючі добавки), які під час хімічної реакції між собою або з іншими речовинами цементного розчину утворюють кристалічні продукти. Ріст кристалів цих речовин в порах цементного каменю спричинює появу кристалізаційного тиску, який розсуває елементи структури цементного каменю. На ранній стадії затвердіння цементний камінь має досить значну відкриту пористість, завдяки чому гідравлічний тиск не перешкоджає деформації.
Для тампонажних цементів застосовують розширюючі добавки на оксидній основі (CaO, MgO). Вони створюють тиск внаслідок кристалізації важкорозчинних гідроксидів під час гідратації оксидів. Кристали Са(ОН)2, що утворюються у разі добавки СаО, роздрібнюють крупні капілярні пори, внаслідок чого розміри пор стають майже на порядок менші, ніж у необробленого портланд-цементного каменю. Щоб досягти розширення в межах 16-20% від моменту замішування (3-7% від початку затужавіння), необхідно на 100 масових частин ПЦТ ввести 10-20 масових частин негашеного молотого ванна. Розширення послаблюється із зростанням температури і за 75 °С відсутнє.
Для свердловин з більш високими температурами доцільно застосовувати менш активну розширюючу добавку - оксид магнію. Оксид магнію, випалений за температури 1200-1300 °С, використовують як розширюючу добавку за температури до 120-180 °С, а випалений за температури 1500-1600 °С - за температури понад 180 °С. Розширюючі оксиди містяться в хроматному шламі і металургійних шлаках.
Для нормальних температур в межах 15-50 °С ефекту розширення можна досягти під час змішування портландцементної основи і гіпсоглиноземистої добавки, що забезпечує сульфоалюмінатний принцип розширення. Розширення тампонажного розчину і каменю в даному разі зв'язане з утворенням чотирьохкальцієвого гідромоно-сульфоалюмінату і чотирикальцієвого гідроалюмінату.
Такий цемент має ряд переваг перед цементами з оксидними добавками, а саме:
o простота приготування і зручність у використанні;
o відсутність потреби у додатковому захисті від вологи;
o висока корозійна стійкість;
o нормальна прокачуваність та інші технологічні властивості за температур до 50 °С.
Оптимальним складом такої суміші, як показали дослідження , є суміш, що складається з 70-80% тампонажного ПЦТ для нормальних температур і 20-30% ГГЦ. Суміш рекомендують використовувати для цементування низькотемпературних газових і нафтових свердловин.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1316;