Тампонажні цементи на основі полімерів
Полімерні тампонажні матеріали в порівнянні з мінеральними мають такі переваги:
o низька густина і можливість її регулювання в широких межах;
o можливість регулювання часу загуснення;
o здатність рідкої фази (фільтрату) тверднути;
o висока адгезійна здатність;
o висока седиментаційна стійкість;
o відсутність контракції;
o повна непроникність каменю;
o інертність до промивальних рідин і пластових флюїдів.
Ці властивості зберігаються і тоді, коли до складу твердого тіла, крім полімерів, входять наповнювачі. До тампонажних цементів на основі полімерів з наповнювачами належить тампонажний матеріал на основі полівінілхлориду (ПВХ), який має всі переваги полімерів і позбавлений недоліків портландцементних і шлакових матеріалів. Крім ПВХ, до його складу входять дибутилфталат (ДТФ) і до 20% каоліну. Тампонажний камінь із такого цементу має властивість набухати на 15—20% у водному середовищі і давати усадку на 20—28% у вуглеводневому. Цю його властивість використовують для селективної ізоляції пластів.
Одержані також тампонажні суміші на основі гіпану, КМЦ, ПАА, ПВС. Однак найчастіше полімер-органічні речовини входять до складу цементних суспензій і утворюють з ними полімер-цементні тампонажні суміші.
В основі формування структури тужавіючого матеріалу лежить процес гідратаційного структуроутворення суспензій мінеральних в'яжучих речовин. Матеріал, що полімеризується, знаходиться в рідкій фазі мінеральної суспензії в розчиненому або колоїдно-диспергованому стані. Завдяки полімеризації речовини в поровому просторі цементного тіла вдається покращити його властивості, а саме: знизити водовіддачу, газопроникність, підвищити міцність, пластичність, хімічну стійкість. Подібну модифікацію можна провести і з іншими типами мінеральних в'яжучих за незначної витрати полімерної речовини.
До найбільш поширених і доступних полімерних матеріалів належать фенолальдегідні поліконденсати (ФАС). Введення ФАС до цементного розчину збільшує пластичність, морозостійкість, хімічну стійкість цементного каменю, зменшує його проникність. Під час контактування його фільтрату з глинистою кіркою відбувається її зміцнення, підвищується адгезія до цементного каменю, що значно покращує якість кріплення свердловини.
Дисперсію поліетилену в воді рекомендують для модифікації шлакового цементу, що надає каменю високу ударну стійкість.
Нафтові смоли, які одержують шляхом каталітичної полімеризації залишків нафтопереробки, вводять до цементного розчину у вигляді емульсії. Вони, як і поліетилен, покращують прокачуваність цементної маси, понижують проникність цементного каменю, підвищують його еластичність.
Тампонажні композиції на основі полімерів переважно використовують під час проведення ремонтно-ізоляційних робіт у свердловинах. Прикладом такого матеріалу, який застосовують для відновлення герметичності обсадних колон і ліквідації заколонних перетоків у свердловинах, може служити гідрофобний тампонажний матеріал ГТМ-3. Він розроблений на основі алкілрезорцинової епоксіфенольної смоли (АЕФС) і затверджувача - поліетилен-поліаміна (ПЕПА).
Крім названих, існують тампонажні композиції на основі інших полімерів: фурилового фторполіконденсату, поліефірів, поліепокси-дів, поліамінів, полістиролів, поліетилену, полівінілацетатів (ПВА).
Одним із шляхів використання макромолекулярних з'єднань є створення тверднучих глинистих розчинів (ТГР).
Перетворити глинистий розчин на тампонажний камінь вдається з допомогою полімерів-резитів, які утворюють тримірну структуру, в вічках якої залишається глинистий розчин. Приблизний вміст тампонажних компонентів на базі фенолформальдегідної смоли ТС-10 наводиться в табл. 2.
Таблиця 2 - Рецептури тверднучих глинистих розчинів
Темпера-тура, °С | Глинистий розчин, м3 | ТС-10, м3 | Формалін, м3 | Формаль-дегід, % | Хлорамін, кг |
5-40 | 0,65-0,55 | 0,25 | 0,1-0,2 | 30-37 | - |
50-90 | 0,56-0,34 | 0,30 | - | - | 60-150 |
У таблиці також наведено складові частини, що входять до 1 м3 ТГР. До складу ТГР для температур 50-90 °С вводять відповідно 0,09-0,23 м3 води.
Тверднучі глинисті розчини мають такі специфічні властивості: — густина приблизно дорівнює густині вихідного глинистого розчину, чим забезпечують підйом тампонажного розчину на будь-яку висоту, навіть у разі тенденції до поглинань;
o водовіддача на рівні вихідного глинистого розчину, причому
фільтрат поліконденсується і забезпечує монолітний зв'язок тампо
нуючої речовини із стінками свердловини;
o час загуснення регулюють співвідношенням компонентів;
o на відміну від портландцементного розчину ТГР має високу седиментаційну стійкість і не піддається контракції;
o тампонажний камінь має високу міцність на згин (5-7 МПа) і низьку водопроникність (менше 10-6 мкм2).
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 821;