З подвійним зги­ном корпусу.

Створення нових конструкцій доліт, за допомогою яких з'явилася можливість здійснюва­ти буріння кількох спряжених ділянок профілю свердловини з різною кривизною або буріння свердловини без заміни долота, привело до необхідності розробки і впровадження відхиляю­чих систем для буріння ділянок свердловини з різною геометрією. Такі відхиляючі системи застосовують разом із вибійним вимірювальним комплексом, призначеним для контролю за параметрами стовбура свердловини, напрямом долота і параметрами режиму буріння.

КНБК для орієнтованого набору зенітного кута при бурінні горизонтальних свердловин ос­новані на використанні турбобурів та гвинтових двигунів.

При турбінному способі буріннявикористовують турбобури-відхилювачі типів ТО і ТО2 діаме­трами 172, 195 та 240 мм.

Мінімальний радіус кривизни свердловини, необхідний для вписування турбобурів-відхилювачів діаметрами 172, 195 та 240 мм становить відповідно 190, 380 та 430 м. Тому турбінні відхилювані використовують тільки при бурінні ділянок набору зенітного куга за великим ра­діусом кривизни.

При бурінні гвинтовими вибійними двигунами типу ДГможна забезпечити ефективне про­ходження ділянок набору зенітного кута за середніми та малими радіусами кривизни.

Це зумовлено кращою у порівнянні з турбобурами енергетичною характеристикою гвин­тових двигунів та меншою їх довжиною. На рис. 9.30 та 9.31 показані схеми КНБК, які використовуються в Росії для буріння горизонтальних свердловин.

Рисунок 30−Схеми відхиляючих компоновок:

а, б—з одним та двома викривленими перехідниками;

в—з одним викривленим перехідником та шарнірним пристроєм;

1—калібратор; 2— секція вибійного двигуна; 3— викривлений перехідник; 4—додатковий викривлений перехідник; 5—телеметрична система; 6—перехідник для вводу геофізичного кабелю всередину бурильної колони; 7—шарнір

 

Компоновка з одним викривленим перехідником (рис.30,а) застосовується для набо­ру зенітного кута за великим радіусом кривизни і включає, як правило, турбобур-відхилювач ТО або шпиндель-відхилювач ШО.

Компоновка з двома викривленими перехідниками (рис.30,б) використовує як відхи-лювач гвинтовий двигун (в основному ДГ-172), що дозволяє збільшувати зенітний кут сверд­ловини за середнім радіусом кривизни (150—200 м).

КНБК з одним та двома викривленими перехідниками використовуються для буріння горизонтальних свердловин в районах Західного Сибіру, Оренбурга та ін.

Компоновка з викривленим перехідником та шарнірним пристроєм над секцією гвинтово­го двигуна (рис. 9.30,в) використовується для набору зенітного кута за малим радіусом криви­зни (до 50—60 м) в районах Західного Сибіру, Краснодарського краю, Поволжя. За такою схемою підбирають КНБК із гвинтовими двигунами ДГ-95 та ДГ-108, які використовують для бу­ріння додаткових стовбурів із низькодебітних експлуатаційних нафтових і газових свердловин.

Компоновка з додатковими опорними елементами (рис.31) призначена для зменшен­ня радіусу кривизни ділянки. З цією метою над вибійним двигуном встановлюють центратор, а в окремих випадках на корпусі вибійного двигуна зі сторони, протилежної напрямку згину викривленого перехідника, закріплюють два опорних елементи. Кожний з цих елементів вико­наний у вигляді планки, причому один з них встановлюють на викривленому перехіднику, а інший — на верхній частині вибійного двигуна.

На рис.32 показана схема КНБК, яка, за даними D.Kerr, забезпечує високу інтенси­вність набору зенітного кута при бурінні горизонтальних свердловин із середнім радіусом ви­кривлення, її особливість полягає у використанні ОЦЕ у вигляді концентричної втулки на корпусі гвинтового двигуна.


Рисунок 31−Схема відхиляючої КНБК із додатковими опорними елементами:

1—калібратор; 2—секція вибійного двигуна; 3—додатковий опорний елемент; 4— викривлений перехідник; 5—телемет­рична система;

6—перехідник для вводу геофізичного кабелю всередину бурильної колони


Рисунок 32−Схема КНБК для набору зенітного кута викривлення при

бурінні горизонтальних свердловин: 1—кривий перехідник; 2—гвинтовий двигун; 3— опорний елемент; 4— шпиндель;

5—долото


Рисунок 33−Схема

комплексної КНБК

для набору зенітного кута

викривлення стовбурів

при бурінні горизонтальних

свердловин


На рис. 33 показана схема КНБК (G.Basico) для набору зенітного кута з середніми ра­діусами викривлення свердловини від 90 до 150 м. До КНБК входять: зонд компенсаційного нейтрон-нейтронного каротажу — 1;засоби інклінометри та телеметрії — 2; датчики наванта­ження і обертального моменту на долото — 3;апаратура компенсаційного двозондового каро­тажу опору — 4;керований вибійний двигун — 5; долото — 6.Діаметр стовбура свердловини досягає до 311,2 мм, інтенсивність набору зенітного кута становить 2,6—6,6 град/10 м. Для буріння використовують низькошвидкісні гвинтові двигуни з високим обертальним моментом.

Траєкторію свердловини контролюють системою телеметрії як складової частини компле­ксної КНБК.

Відхиляюча система з децентраторами (R. Feenstra, A.W. Kamp, 1984 p.) містить у собі вибійний двигун з долотом, центратором і децентратором, розміщеним на корпусі вибійного двигуна між долотом і центратором.

За іншою схемою децентратор може розміщуватися над центратором.








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1073;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.