З подвійним згином корпусу.
Створення нових конструкцій доліт, за допомогою яких з'явилася можливість здійснювати буріння кількох спряжених ділянок профілю свердловини з різною кривизною або буріння свердловини без заміни долота, привело до необхідності розробки і впровадження відхиляючих систем для буріння ділянок свердловини з різною геометрією. Такі відхиляючі системи застосовують разом із вибійним вимірювальним комплексом, призначеним для контролю за параметрами стовбура свердловини, напрямом долота і параметрами режиму буріння.
► КНБК для орієнтованого набору зенітного кута при бурінні горизонтальних свердловин основані на використанні турбобурів та гвинтових двигунів.
При турбінному способі буріннявикористовують турбобури-відхилювачі типів ТО і ТО2 діаметрами 172, 195 та 240 мм.
Мінімальний радіус кривизни свердловини, необхідний для вписування турбобурів-відхилювачів діаметрами 172, 195 та 240 мм становить відповідно 190, 380 та 430 м. Тому турбінні відхилювані використовують тільки при бурінні ділянок набору зенітного куга за великим радіусом кривизни.
При бурінні гвинтовими вибійними двигунами типу ДГможна забезпечити ефективне проходження ділянок набору зенітного кута за середніми та малими радіусами кривизни.
Це зумовлено кращою у порівнянні з турбобурами енергетичною характеристикою гвинтових двигунів та меншою їх довжиною. На рис. 9.30 та 9.31 показані схеми КНБК, які використовуються в Росії для буріння горизонтальних свердловин.
Рисунок 30−Схеми відхиляючих компоновок:
а, б—з одним та двома викривленими перехідниками;
в—з одним викривленим перехідником та шарнірним пристроєм;
1—калібратор; 2— секція вибійного двигуна; 3— викривлений перехідник; 4—додатковий викривлений перехідник; 5—телеметрична система; 6—перехідник для вводу геофізичного кабелю всередину бурильної колони; 7—шарнір
Компоновка з одним викривленим перехідником (рис.30,а) застосовується для набору зенітного кута за великим радіусом кривизни і включає, як правило, турбобур-відхилювач ТО або шпиндель-відхилювач ШО.
Компоновка з двома викривленими перехідниками (рис.30,б) використовує як відхи-лювач гвинтовий двигун (в основному ДГ-172), що дозволяє збільшувати зенітний кут свердловини за середнім радіусом кривизни (150—200 м).
КНБК з одним та двома викривленими перехідниками використовуються для буріння горизонтальних свердловин в районах Західного Сибіру, Оренбурга та ін.
Компоновка з викривленим перехідником та шарнірним пристроєм над секцією гвинтового двигуна (рис. 9.30,в) використовується для набору зенітного кута за малим радіусом кривизни (до 50—60 м) в районах Західного Сибіру, Краснодарського краю, Поволжя. За такою схемою підбирають КНБК із гвинтовими двигунами ДГ-95 та ДГ-108, які використовують для буріння додаткових стовбурів із низькодебітних експлуатаційних нафтових і газових свердловин.
Компоновка з додатковими опорними елементами (рис.31) призначена для зменшення радіусу кривизни ділянки. З цією метою над вибійним двигуном встановлюють центратор, а в окремих випадках на корпусі вибійного двигуна зі сторони, протилежної напрямку згину викривленого перехідника, закріплюють два опорних елементи. Кожний з цих елементів виконаний у вигляді планки, причому один з них встановлюють на викривленому перехіднику, а інший — на верхній частині вибійного двигуна.
На рис.32 показана схема КНБК, яка, за даними D.Kerr, забезпечує високу інтенсивність набору зенітного кута при бурінні горизонтальних свердловин із середнім радіусом викривлення, її особливість полягає у використанні ОЦЕ у вигляді концентричної втулки на корпусі гвинтового двигуна.
Рисунок 31−Схема відхиляючої КНБК із додатковими опорними елементами:
1—калібратор; 2—секція вибійного двигуна; 3—додатковий опорний елемент; 4— викривлений перехідник; 5—телеметрична система;
6—перехідник для вводу геофізичного кабелю всередину бурильної колони
Рисунок 32−Схема КНБК для набору зенітного кута викривлення при
бурінні горизонтальних свердловин: 1—кривий перехідник; 2—гвинтовий двигун; 3— опорний елемент; 4— шпиндель;
5—долото
Рисунок 33−Схема
комплексної КНБК
для набору зенітного кута
викривлення стовбурів
при бурінні горизонтальних
свердловин
На рис. 33 показана схема КНБК (G.Basico) для набору зенітного кута з середніми радіусами викривлення свердловини від 90 до 150 м. До КНБК входять: зонд компенсаційного нейтрон-нейтронного каротажу — 1;засоби інклінометри та телеметрії — 2; датчики навантаження і обертального моменту на долото — 3;апаратура компенсаційного двозондового каротажу опору — 4;керований вибійний двигун — 5; долото — 6.Діаметр стовбура свердловини досягає до 311,2 мм, інтенсивність набору зенітного кута становить 2,6—6,6 град/10 м. Для буріння використовують низькошвидкісні гвинтові двигуни з високим обертальним моментом.
Траєкторію свердловини контролюють системою телеметрії як складової частини комплексної КНБК.
► Відхиляюча система з децентраторами (R. Feenstra, A.W. Kamp, 1984 p.) містить у собі вибійний двигун з долотом, центратором і децентратором, розміщеним на корпусі вибійного двигуна між долотом і центратором.
За іншою схемою децентратор може розміщуватися над центратором.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1049;