Ударні яси із замковим пристроєм

Це найчисленніша група ударних механізмів, які використовують для ліквідації прихватів у процесі буріння нафтових і газових свердловин. Ці механізми складаються із трьох основних елементів: бойка, ковадла і замкового пристрою. Конструктивне виконання бойка та ковадла ідентичне для всіх типів ударних механізмів. Бойок має бути жорстко зв'язаний із рухомою частиною ударного механізму, що з'єднана з колоною труб, на якій яси спускають у свердловину. Ковадло виконане на нерухомій частині, яка з'єднується з прихопленим інструментом. Різниця в конструкціях ударних механізмів визначається тільки типом замкової пари.

Розроблені ударні механізми:

• із замком гідравлічного типу, виконаного у вигляді поршня-циліндра (наприклад, гідравлічний ударний механізм ГУМ);

• із замком конусно-фрик­ційного типу (механічні яси, збудник пружних коливань ВУК);

Із замком бокового зчеплення та ін.

Гідравлічний ударний механізм ГУМ

Ударний механізм ГУМ призначено для ліквідації прихватів бурильного інструменту і обсадних колон шляхом нанесення ударів, спрямованих знизу вгору або зверху донизу залежно від способу складання механізму.

Для нанесення ударів потрібна деформація (розтягування або стиснення) колони труб, розташованої вище за механізм. Інтенсивність ударного навантаження легко регулюється бурильником. Механізм може працювати як при наявності так і відсутності циркуляції бурового розчину.

Найбільш надійними і простими в роботі є ударні механізми із замковою парою гідравлічного типу в герметичній камері, заповненій робочою рідиною. У вітчизняній практиці для ліквідації прихватів застосовують гідравлічні ударні механізми ГУМ конструкції ВНДІБТ.

Шток ГУМа має поршень із кільцями, які переміщуються в двох камерах різного поперечного перерізу, заповнених робочою рідиною і гідравлічне з'єднаних між собою. Конструктивно кільця в поршні виконані так, що під час його руху в камері меншого поперечного перерізу робоча рідина перетікає через щілинний зазор у кільцях з дуже великим гідравлічним опором. Швидкість руху поршня при цьому буде невеликою, що дає змогу вибрати за допомогою лебідки бурової установки потрібну силу натягу аварійної компоновки.

Через деякий час поршень входить у камеру з площею поперечного перерізу, більшою від такої площі першої камери у 200 разів завдяки виконаним на стінках корпусу поздовжнім пазам. Унаслідок цього робоча рідина вільно перетікає з однієї камери в іншу і ударна частина поршня з великою швидкістю переміщується до ковадла і завдає удару.

Удар можна наносити при силі розрядження замкового пристрою від 200 до 800 кН. Для нанесення повторного удару аварійну компоновку розвантажують на 10—20 кН. При цьому поршень переганяє масло по кільцевих зазорах у надпоршневу частину і заходить у камеру малого поперечного перерізу, чим і здійснюється зарядження замка. Гідравлічний опір тут незначний.

Для здійснення ударів, спрямованих донизу, ГУМ розбирають, корпус разом із поршнем та бойком повертають на 180º і знову складають. Як робочу рідину замкового пристрою використовують масло.

Гідравлічні ударні механізми з шифром ГУМ-000, ЕГУМД-000, ПЯГ-165.000 рекомендується включати в ловильну компоновку, що спускається після витягання з неї не прихваченої частини труб.

Гідравлічні ударні механізми з шифром 4ГУ M-000.C призначені для постійного включення в компоновку бурильної колони в процесі буріння. Виникаючі в процесі буріння вібраційні навантаження не роблять впливу на працездатність механізму.

Такі ударні механізми створені у ряді зарубіжних країн. Зарубіжні конструкції гідравлічних ясів відзначаються своєю складністю, але і надійністю та довговічністю в роботі. Конструкція замкового пристрою ясів американської фірми «Houston Engineers, inc.» по суті однакова із замковим пристроєм ГУМ російського виробництва.

Гідравлічний бурильний яс Hydra-Jar (рисунок 3.22) звільняє прихоплені компоненти бурильної колони під час буріння або капітального ремонту свердловини шляхом нанесення ударів вгору і вниз з силою, контрольованої бурильником.

Високотемпературні ущільнення яса, в якій використовується унікальний процес термокомпенсації, забезпечують його роботу при важких умовах буріння.

Відмінні особливості і переваги таких ясів:

• унікальний вимірювальний процес компенсує зниження в'язкості масла в циліндрі фіксатора у міру повторних спрацьовувань яса. що забезпечує однорідність ударів;

• управління напрямом, тривалістю і інтенсивністю ударів ясом здійснюється із столу ротора;

• робоча температура до 260°С;

• ущільнення розраховані на 136,0 МПа;

• тиск циркуляції до 68,0 МПА;

• яс може спускатися із стисненням або з натягненням, що забезпечує оптимальне розміщення в колоні;

• запобіжний хомут дозволяє згвинчувати, штабелювати і поводитися з ясом. як з бурильною трубою, що скорочує час спуско-підйомних операцій;

• додатковий запобіжний замок Safety-Lok запобігає випадковому спрацьовуванню яса.

Калібрувальний штифт для термокомпенсації

 

 

Рисунок 3.22 - Гідравлічний бурильний яс Hydra-Jar

 

Яси такого виробництва рекомендують використовувати:

• при бурінні свердловин, в яких існує ризик прихватів колон під дією перепаду тиску, осипання стовбура свердловини або інші потенційні проблеми;

• при роботах з правкою обсадних труб, які вимагають ударної дії для успішного їх виконання;

• при виконанні ловильних робіт, для успішного виконання яких необхідні значні удари або змінні удари ясом вгору-вниз;

• коли в КНБК використовується інструмент для похило-направленого буріння та буріння горизонтальних свердловин.

При бурінні свердловин з великим відхиленням вибою від вертикалі і горизонтальних свердловин для максимального підвищення ефективності інколи використовують декілька ясів.

Зарубіжні фірми використовують разом з ясами ще один пристрій — акселератор, або підсилювач бурового яса.

В більшості випадків яс Hydra-Jar слід спускати спільно з гідравлічними ловильними акселераторами (підсилювачами) односторонньої (тип ТМС) або подвійної дії (DACCH), які крім збільшення ударної дії оберігають бурильну колону і наземне устаткування від ударних навантажень, які виникають при роботі яса.

Акселератор ставлять вище за ОБТ, які розміщені над ясом. При натя­гуванні аварійної колони він накопичує енергію внаслідок стискання пружин та інертного газу, а потім, коли роз'єднується замкова пара яса, розганяє за рахунок цієї енергії ОБТ.

Вільний хід штока акселератора має бути не меншим за хід бойка яса. Завдяки цьому, а також додатковій енергії, наданій ОБТ для розгону, швидкість ОБТ значно вища, ніж коли б вони розганялися внаслідок скорочення аварійної колони бурильних труб. За даними фірми «Houston Engineers, inc.», сила удару з акселератором удвічі більша за силу удару без нього.

Використовуваний сумісно з ясом Hydra-Jar, гідравлічний акселератор подвійної дії (DACCH) поєднує в собі переваги руху вверх-вниз для максимального збільшення сили ударів ясом. Ця перевага сильнішого удару забезпечує подвоєну ударну силу, в порівнянні з іншими інструментами. Підсилювач DACCH при використовуванні спільно з ясом Hydra-Jar замінює або доповнює розтягування труби. Тому, в неглибоких або викривлених свердловинах на залишений в свердловині інструмент сильно наносяться удари, незалежно від глибини. Крім того, цей підсилювач забезпечує такий же удар при меншому натягненні на ясі. Маса «молота» одержує 100 відсотків натягнення.

Підсилювач рекомендується використовувати завжди, коли в колоні встановлений бурильний яс

Відомі ударні механізми із замком гідравлічного типу, робочою рідиною якого служить буровий розчин, що безперешкодно надходить у внутрішню порожнину із затрубного простору. Такі ударні механізми входять до складу комплекту випробувача пластів, їх звичайно не використовують для ліквідації важких прихватів бурильного інструменту через низьку надійність у роботі та значну залежність від термобаричних характеристик зовнішнього середовища.

Для запобігання дії ударних навантажень підчас роботи яса на аварійну колону бурильних труб між бурильними трубами та ОБТ, які розміщені над ясом, встановлюють відбійні (ударні) перехідники. Такі перехідники виготовляє багато американських фірм, зокрема «Houston Engineers, inc.». Збільшений хід штока перехідника дає змогу наносити удари вниз по прихваченому інструменту корпусом перехідника та роз'єднувати переміщення ОБТ і бурильних труб під час нанесення ударів угору ясом.

Це дає змогу дещо збільшити швидкість руху ОБТ угору, які після початкового розгону аварійною колоною нею вже більше не гальмуються.

Відбійний перехідник Hydra-Stroke АЕВВ є одним з основних компонентів бурильної колони при глибоководному бурінні, коли можуть виникати труднощі через вібрацію бурильної колони.

Цей інструмент забезпечує надійне телескопічне переміщення на величину до 1,8 м без яких-небудь обмежень по допустимому крутному моменту на бурильній колоні, міцності на розтягування або гідравлічних характеристиках. Відбійний перехідник Hydra-Stroke АЕВВ повністю збалансований щодо кільцевого простору і бурових насосів, що робить його абсолютно надійним на будь-якій глибині і в будь-яких умовах буріння.








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1543;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.