Типи обсадних колон в конструкції свердловини
В конструкцію свердловини можуть входити наступні об садні колони (рис. 1.23):
Направлення – перша труба або колона труб, призначена для кріплення верхніх шарів грунту, складених нестійкими породами, для запобігання розмиву устя свердловини та направлення потоку промивної рідини, яка виходить із свердловини, в очисну систему.
Направлення спускається в свердловину (підготовлений шурф) і цементується або забудовується до поверхні землі. Глибина встановлення направлення залежить від стану грунту і коливається від 5–7 до декількох десятків метрів.
Кондуктор – колона, яка спускається в свердловину після направлення. Її головна функція – запобігання обвалювання нестійких порід, що залягають на малих глибинах, а також ізоляція водоносних горизонтів, які служать основним джерелом питної води.
Експлуатаційна колона є головним елементом конструкції нафтової чи газової свердловини. Вона призначена для ізоляції продуктивної зони від решти розкритих бурінням горизонтів і служить каналом для транспортування вуглеводнів з пласта на денну поверхню або для закачування в пласт рідини і газу.
Описані вище обсадні колони (кондуктор і експлуатаційна колона) є обов’язковими елементами конструкції будь-якої глибокої нафтової або газової свердловини.
Рисунок 1.22 — Конструкція свердловини |
Рисунок 1.23 — Типи обсадних колон в конструкції свердловини |
Проміжна колона – це колона труб, що розміщується між кондуктором і експлуатаційною колоною (іноді її називають технічною).
Проміжних колон може бути одна або декілька, що залежить від кількості інтервалів, несумісних за умовами буріння, та інших причин. Свердловина може бути пробурена і без спуску проміжної колони.
З метою економії обсадних труб у деяких випадках спускають обсадну колону, верхній кінець якої не доходить до устя. Такі колони дістали назву хвостовиків, і вони підвішуються на попередній колоні з допомогою спеціальної підвіски або цементного кільця.
Крім цього, під час будівництва свердловини проводять ще каротажні роботи, дослідженням перспективних пластів, тощо.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 2937;