Обертове буріння

Для здійснення процесу буріння використовується буровий інструмент.

Під буровим інструментом слід розумітитакий інструмент, який призначений для буріння або допомагає цьому процесу (долота, калібратори, стабілізатори, вибійні двигуни, бурильні труби тощо).

Буровий інструмент, який приймаєбезпосередню участь в процесі буріння шляхом руйнування гірських порід називають породоруйнівним, а інструмент, який допомагає процесу буріння - технологічним, а також допоміжним буровим інструментом.

До породоруйнівного бурового інструменту відносяться:

• бурові долота (рис. 1.8);

• бурильні головки (рис. 1.9);

• розширювачі (рис. 1.10).

Рисунок 1.8 – Бурові долота

Рисунок 1.9 – Бурильна головка Рисунок 1.10 – Розширювач

До технологічного бурового інструменту відносяться калібратори, стабілізатори, центратори, бурові амортизатори, відхилювачі, протиприхоплювальні пристрої та інше.

До допоміжного бурового інструменту відносяться елеватори, спайдери - елеватори, штропи, ключі для згвинчування та розгвинчування бурильних труб, роторні клини, елементи малої механізації.

При обертальному бурінні руйнування породи відбувається в результаті одночасної дії на долото осьового навантаження і крутного моменту. Під дією навантаження долото втискується в породу, а під дією крутного моменту — сколює її.

Існує два способи обертального буріння — роторний і з вибій­ними двигунами.

► При роторному бурінні (рис. 1.11) потужність від двигунів 9 пе­редається через лебідку 8 до ротора 16, який встановлений над устям свердловини в центрі вишки. Ротор обертає бурильну колону і нагвинчене на неї долото 1.

Бури­льна колона з’єднує долото (або вибійний двигун і долото) з наземним обладнанням (вертлюгом) та складається з ведучої труби 15, перехідни­ків 6 і бурильних труб 5.

Нижню частину бурильної колони називають КНБК(Компоновка низу бурильної колони).

 
 
Рисунок 1.11 — Схема установки для буріння нафтових та газових свердловин обертовим способом.  


При бурінні з вибійними двигунами долото 1 нагвинчується на вал шпіиделя, який з’єднаний з валом вибійного двигуна, а бурильна колона з'єднується з корпусом цього двигуна 2. При роботі двигуна обертається його вал з долотом, а бурильна колона не обер­тається.

Шпиндель необхідний для передачі осьового навантаження на долото, сприйняття гідравлічного навантаження, що діє на вал двигуна (ротор).

В даний час застосовують в основному три види вибійних двигунів:

• турбо­бури;

• гвинтові двигуни;








Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1185;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.