Фінансові джерела формування оборотних активів
Власний оборотний капітал (ВОК) – це частка статутного капіталу, чистого прибутку, доходів майбутніх періодів. Наявність ВОК у підприємства можна визначити за даними балансу таким чином:
ВОК = Власний капітал (I, II та V розділів пасиву балансу) – Необоротні активи (I розділ активу балансу).
У разі додатного сальдо – у підприємства є ВОК, у разі від’ємного – ВОК відсутній. За статистичними даними [27 ], будівельним підприємствам України впродовж останніх 10 років значно бракує власних оборотних коштів. Нестача ВОК у 2012 р. становила 30733 млн грн, (31,7% до оборотного капіталу). Хронічна нестача власних оборотних коштів – це загроза платоспроможності підприємств. У значному, такий стан спричинений несвоєчасним поверненням підприємствам з бюджету сплаченого ними податку на додану вартість.
Сталі зобов’язання – це кошти цільового призначення, що в результаті певної системи грошових розрахунків постійно перебувають у господарському обороті підприємства, але йому не належать. До них відносяться: мінімальна (стійка) заборгованість із заробітної плати працівникам, з єдиного соціального внеску, резерв майбутніх платежів.
Банківські кредити (короткострокові) строком до одного року, у тому числі ті, що отримані за банківськими послугами овердрафту та факторингу.
Овердрафт – це форма короткострокового кредиту, що надається банком своїм надійним, постійним клієнтам-підприємствам понад залишок їх коштів на поточному рахунку в межах заздалегідь обумовленої суми. Факторинг – це кредит банку, наданий підприємству під заставу його дебіторської заборгованості.
Інші джерела формування оборотних активів: кошти інших кредиторів, що надаються під певний відсоток та термін до одного року з оформленням векселя чи іншого боргового зобов’язання; комерційний кредит; кредиторська заборгованість.
Фінансові джерела формування оборотних коштів будівельних підприємств ілюструє рис. 6.2.
Рис. 6.2. Фінансові джерела формування ОК
Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 883;