Крок 3-й: розподіл ресурсів (після визначення пріо- ритетів).
Під час розподілу ресурсів використовують два базових методи: послідовний і паралельний.
Послідовний методрозподіляє ресурси між роботами відповідно до встановлених пріоритетів, кожного разу розглядаючи одну роботу за другою.
Паралельний методрозподіляє ресурси по всіх роботах водночас, але кожного разу на один день, зіставленням щоденної наявності ресурсів, потреби в них і тривалості робіт. При цьому менеджер повинен визначити, чи є можливим перервати виконання роботи і завершити її через певний час.
Ці дії потребують дотримання таких принципів:
1. З самого початку проекту потреба у ресурсах порівнюється з наявністю їх, розробляється календарний план по ранніх строках початку робіт.
2. Якщо немає ресурсу, щоб почати роботу в ранні строки, її зсувають на один день (або тиждень) у межах запасу часу і знову зіставляють наявність ресурсів з потребою в них. Цей процес триватиме доти, доки:
а) потреба в ресурсах відповідатиме їх наявності;
б) буде використано весь запас часу по роботах.
В останньому випадку використовують один із двох можливих підходів:
1) планування в умовах обмежених ресурсів;
2) планування в умовах обмеженого часу.
Планування в умовах обмежених ресурсів.
Якщо ресурс лімітований або його неможливо збільшити, необхідно подовжити тривалість роботи, поки цей ресурс стане доступним. Інколи це збільшує тривалість критичної роботи, тоді виконання проекту в цілому відкладається. Це можливо у таких ситуаціях:
а) робота виконується в обмеженому просторі (ремонт кабіни ліфту);
б) обмежені потужності (наприклад, кількість автомобілів для перевезення вантажу);
в) обмежена кількість устаткування, тобто комп’ютерів, верстатів, підйомних кранів тощо;
г) вимоги безпеки обмежують чисельність працюючих у певній зоні (фарбування будинку знадвору в люльці).
Збільшення тривалості робіт може бути меншим, якщо використовувати заходи, що розглядалися стосовно регулювання нестачі у ресурсах.
Планування в умовах обмеженого часу.
Даний метод застосовують, якщо неможливо подовжити термін завершення виконання проекту.
У цьому разі треба задовольняти потреби у ресурсах (тобто нестачу ресурсів поновлювати за рахунок додаткового придбання їх). Такі ситуації можливі, коли:
· проект має суворі штрафи за невиконання у часі;
· проект є частиною іншого проекту з обмеженими у часі можливостями (ремонт річкової пристані до літньої бази відпочинку).
Оскільки строки таких проектів переносити неможливо, збільшують ресурси.
Після закінчення аналізу і розподілу ресурсів треба переглянути початковий сітковий графік, оскільки деякі роботи в ході планування ресурсів мали бути перенесені. Потрібно також перевірити решту пов’язаних між собою документів: діаграми Гантта; бюджет; криві затрат; грошові потоки; план робочої сили; план постачань.
Після кожного звітного періоду календарний план робіт може змінюватися, що вимагає побудови й аналізу нових гістограм ресурсів. Нові плани і гістограми є базою для планування на наступний звітний період. Потрібно також пам’ятати, що коли компанія виконує водночас декілька проектів і необхідним є планування потреби в певних ресурсах по всіх проектах, то система кодування має передбачити різні коди робіт, щоб по різних проектах вони не були однаковими, інакше комп’ютер додасть ресурси, що призведе до суттєвих проблем.
Таким чином, планування ресурсів передбачає такі кроки:
1. Оцінка потреби у ресурсах.
2. Складання таблиці потреб у ресурсах по роботах.
3. Складання таблиці наявності ресурсів.
4. Побудова ресурсної гістограми.
5. Зіставлення потреби і наявності ресурсів, визначення їх нестачі або надлишків.
6. Складання нового плану за допомогою прогнозу «що… якщо…».
7. Згладжування ресурсних гістограм зміщенням робіт у межах запасу часу.
8. За необхідності використання прийомів планування в умовах обмежених ресурсів або обмеженого часу.
9. Перепланування календарного плану.
10. Контроль і побудова нових ресурсних планів і гістограм.
ПЛАНУВАННЯ ЗАТРАТ
Як уже зазначалося, у полі зору менеджера проекту перебувають такі головні цілі виконання проекту, як час, обсяги, витрати, якість.
Ми вже розглянули, як плануються обсяги робіт, час і ресурси. Одним із найважливіших процесів є також планування затрат. Воно служить таким цілям:
1. Необхідність здійснення контролю (порівняння планових завдань з фактичними, визначення відхилень і прийняття відповідних дій). Для цього витрати мають бути деталізовані до найнижчого рівня робочої структури проекту.
2. Визначення життєздатності проекту(порівнянням витрат і доходів, уточненням їх на різних фазах виконання проекту).
3. Одержання фінансування (на основі порівняння витрат і доходів).
4. Розподіл ресурсів (відповідно до обсягів і змісту робіт).
5. Оцінка тривалості робіт. Тривалість робочих елементів визначається порівнянням обсягу кожного з них і наявними ресурсами. Тому визначення витрат необхідне для оцінок часу, і навпаки – оцінки часу дають змогу підрахувати затрати.
6. Підготовка тендерів. Фірми, які беруть участь у тендерах на виконання проектів, мають підрахувати витрати з метою:
· прогнозування прибутків як різниці між ціною і витратами;
· визначення ціни додаванням до витрат фіксованого відсотка прибутку;
· передачі інформації по витратах клієнтам.
Точність оцінок для цих цілей може коливатися від ± 50 % для прийняття рішення про здійснення проекту і початок вивчення можливостей до ± 2 % при підготовці тендерів. Природно, що витрати на проведення цих оцінок зростають у міру зростання їх точності від 0,02–0,1 % вартості проекту у першому випадку до 5–10 % вартості в останньому.
Трьохспрямована структура проекту (поєднання WBS, OBS, CBS) визначає підхід до обчислення затрат по роботах, організаційних одиницях і видах затрат.
Хоча розрахунки зводяться до фінансових аспектів проекту, треба пам’ятати, що вони не мoжyть бути точно визначені без попередньої оцінки інших чинників: часу і ресурсів. Отже, необхідно пеpeдбачити вартісні параметри проекту, побудувавши його моделі. Якість і точність розрахунків залежить від наявного часу; доступної інформації; методу, який застосовують; досвіду і знань людей, відповідальних за проектні розрахунки.
Інформація для розрахунків може міститися у таких документах: інформація про обсяги робіт; контракти; специфікації; документи з оцінки ризику і невизначеності проекту.
Калькулювання – це деталізовані обчислення за проектом, що базуються на повній інформації, яка включає такі пункти:
¨ вид кінцевого продукту;
¨ схема робіт;
¨ список матеріалів;
¨ ціни субпідрядників і постачальників.
На різних стадіях розробки проекту існує кілька основних типів розрахунків.
Концептуальна оцінка служить для первинного добору проектів. Вона ґрунтується на аналізі обмеженого обсягу робіт і дає рівень точності приблизно 75 %. Якщо концептуальна оцінка виявляє перспективність проекту, то виділяються додаткові кошти для здійснення стадії його розробки.
Оцінка доцільності може бути проведена без деталізації даних. Якщо вона базується на інформації прo попередні проекти-аналоги, з таким самим обсягом робіт, то точність може бути підвищена до 90 %.
Для поліпшeння якості інформації у цій оцінці можуть використовуватися такі методи:
· аналіз вигод і витрат, що базується на принципах:
a)критерій поліпшення Паpeтo: «Проект має робити окремим суб’єктам краще, не роблячи нікому гірше»;
б)тест Xікca–Kелдopa: «Загальні вигоди мають перевищувати загальні витрати»;
в)тест на «бажання платити», що просто визначає, скільки клієнт заплатить за вашу продукцію;
· аналіз потреб, у якому використовується анкета, націлена на визначення поточної позиції фірми, її цілей і можливостей їх досягнення.
Остаточна оцінка ґрунтується на значному обсязі даних, включаючи розроблену схему робіт, деталізовані креслення і специфікації, пpaйc-лиcтки продавців та огляди робіт. Така оцінка має рівень точності 95 %.
Калькулювання, за якого може бути досягнуто рівень точності 99 %, вимагає, однак, багато часу. Чим вищою є точність оцінки, тим вищі витрати на її проведення. Точність оцінки може обмежуватися розміром доходу компанії, a також часом на її проведення.
Види проектних витрат:
за методом віднесення на проектні роботи:
· прямі, безпосередньо пов’язані зі здійсненням проекту;
· непрямі (накладні) витрати, які не можна віднести прямо на роботу або проект;
за залежністю від обсягів проектних робіт:
· постійні витрати, що не залежать від обсягу робіт;
· змінні, які залежать від обсягу робіт.
Дата добавления: 2014-12-24; просмотров: 923;