Таврування

Клеймами називають знаки (букви, цифри), видавлені або вибиті на зовнішній поверхні снарядів, підривників або трубок, гільз і засобів запалення.

Артилерійські снаряди мають основні і дублюючі клейма.

 

Рис. 4 Клейма на снарядах

 

До основних клейм ставляться знаки, що показують номер заводу 3, номер партії 4 і рік виготовлення 5, корпуса (дна) снаряда, номер плавки металу 1, клеймо відділу технічного контролю заводу 6, клеймо військового представника ГРАУ 8 і відбиток проби Бринеля 2.

Якщо снаряд має пригвинтну голівку або вгвинтне дно, то номер заводу, партія і рік виготовлення цих елементів завдаються і на них.

На бронебійно-трасуючі снаряди номер партії, клеймо ОТКі клеймо військпреда ставляться на головному паску.

Дублюючі клейма завдаються на заводах, що роблять спорядження снарядів, і служать на випадок утрати маркірування. До них відносяться: шифр вибухового речовини 7, яким споряджений снаряд, і вагові (балістичні) знаки 9.

Значення клейм на мінах таке ж, як і на артилерійських снарядах. Вони розташовуються на хвостовій частині і на трубці стабілізатора міни.

На кільцях піротехнічних дистанційних підривників і трубок указують номер партії запресовки дистанційного складу 5.

На головних підривниках клейма завдаються на бічній поверхні корпуса. На донних підривниках, що мають трассер - по окружності фланця корпуса, а при відсутності трассера - безпосередньо на донному зрізі корпуса. На дистанційних підривниках і трубках аналогічні клейма розташовуються на зовнішній поверхні тарелі корпуса так, щоб їх можна було бачити при нагвинченому герметизуючому ковпаку.

Клейма на гільзах і капсульних втулках ставляться тільки на дні.

Клейма на підривниках і трубках позначають:

- марку підривника 1 (установлена скорочена назва);

- шифр заводу-виготовлювача 2 (номер або початкові букви);

- номер партії виготовлення 3;

- рік виготовлення 4.

Рис. 5 Клейма на дні гільзи

1-номер партії; 2-шифр року виготовлення; 3-номер заводу; 4-клеймо ОТК; 5-клеймо військпреда; 6-номер шихти; 7-особливе клеймо (позначення матеріалу, призначення і ін. ); 8 – стрельність

Рис. 6 Клейма на підривниках і трубках, ковпаку

Фарбування боєприпасів

Фарбування боєприпасів підрозділяється на захисну і відмітну.

Захисне фарбування служить для захисту металу від корозії. У мирний час зовнішня поверхня всіх снарядів і мін калібром більш 37-мм офарблюється фарбою сірого кольору або іншою, передбаченою технічними умовами. Виняток складають практичні снаряди, що офарблюються в чорний колір, і агітаційні снаряди і міни в червоний колір. Не офарблюються снаряди калібрів 37-мм і менше, а також стовщення, що центрують, і головні паски у всіх снарядів.

Крім того, у снарядів, призначених до пострілів унітарного заряджання, не офарблюється місце з'єднання снаряда з гільзою. Всі не офарбовані елементи снарядів і мін покриваються безбарвним лаком.

У військовий час на снаряди і міни калібром до 203 мм захисне фарбування, як правило, не задається. В якості антикорозійного покриття застосовується мастило, що потрібно обов'язково видаляти перед стрільбою на вогневій позиції.

Відмітне фарбуваннязавдається на деякі снаряди, міни, гільзи, підривники і капсульні втулки.

На снаряди і міни відмітне фарбування, як правило, завдається у вигляді кольорових кільцевих смуг.

Відмітні смуги, нанесені на головній частині снаряда (міни) або під верхнім центруючим стовщенням позначають тип снаряда і полегшують розпізнавання їх по призначенню.

Для відмінності підкаліберних снарядів обтічної форми від інших бронебійно-трасуючих снарядів головна частина їх на 35 мм офарблюється в червоний колір.

На підривники і трубки відмітне фарбування завдається в тому випадку, якщо є декілька зразків, подібних по зовнішньому вигляді, але відмінних по дії у цілі або призначенню.

 

Тип снаряда і міни Колір кільцевої смуги
Димові Бетонобійні Запальні Освітлювальні Агітаційні Практичні Пристрілочно-цілевказові Чорна Синя Червона Біла Червона(по всій поверхні) * Чорна (по всій поверхні) * Два суцільних або пунктирних чорного і білого кольору

 

В цих снарядів відмітне фарбування є одночасно і захисним.

На осколкові і димові снаряди, корпуса яких виготовлені зі сталистого чавуну, над нижнім центруючим стовщенням або головним паском завдається суцільна кільцева смуга чорного цвіту. Таким чином, димовий снаряд сталистого чавуну буде мати дві чорні смуги - одну на головній частині, а другу над нижнім центруючим стовщенням. Всі інші снаряди легко розпізнаються по зовнішньому виді і відмітного фарбування не мають.

На гільзи пострілів унітарного заряджання, зібраних зі зменшеним зарядом, вище маркірування завдають суцільну кільцеву смугу чорного цвіту. Така ж смуга, нанесена на гільзі до пострілу роздільного гільзового заряджання, позначає, що в гільзі зібраний спеціальний заряд, призначений для стрільби бронебійно-трасуючим снарядом.

На капсульних втулках відмітне фарбування завдається тільки після їхньої реставрації. Після першої реставрації по хорді донного зрізу капсульних втулок завдається одна біла смуга шириною 5 мм, а після повторної - дві білі рівнобіжні смуги шириною 5 мм кожна.








Дата добавления: 2014-12-24; просмотров: 644;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.