Клас сифонові Siphonophyceae
Сифонові - одна з найбільш древніх груп морських водоростей, які мають неклітинний сифональний тип структури вегетативного тіла. У сучасній флорі їх нараховується близько 400-600 видів. Індивіди сучасних представників морських сифонових водоростей звичайно макроскопічні, деякі до 0,5 м і більше, відрізняються великим різноманіттям зовнішньої будови і складним розчленуванням тіла на стебло-, листо-, і корневищеподібні частини. Прісноводні види більш просто побудовані .
Клітини мають целюлозні оболонки, нерідко вони насичені карбонатом кальцію. Центральна частина протопласту - велика вакуоль. Ядер багато. Хлоропласт або один сітчастої будови, або їх багато і вони веретеновидні, еліпсоїдні, дисковидні. В хлоропластах сифонових, крім звичайних для зелених водоростей пігментів, хлорофіла, каротина, ксантофі-лів містяться два специфічних - сифонеїн і сифоноксантин. Піреноїди є або відсутні. У деяких сифонових зустрічаються лейкопласти. Продукти асиміляції - крохмаль, різні масла.
Розмноження вегетативне відбувається шляхом фрагментації талому, за допомогою виводкових бруньок, зрідка акінетами. Безстатеве розмноження здійснюється зооспорами з двома і більше джгутиками, зрідка апланоспорами.
Статеве розмноження представлено ізо- , гетеро-, і оогамією. Зигота не має стану спокою. Проростання починається з утворення сифональної одноядерної протонеми, яка стелиться, або неклітинного пухиря.
У циклі розвитку відбувається ізоморфна і гетероморфна зміна форм розвитку.
Розповсюджені сифонові насамперед в морях тропічної зони, значно менше їх зустрічається в морях помірних ши-рот і лише деякі представники живуть у прісних водоймах.
Сифонові є кормом для мілких тварин і риб, збагачують киснем воду, зменшують біогенну забрудненість. З негатив-ної сторони слід відмітити такі явища, як обростання гідротехнічних споруд, забруднення водозабірних приладів, забруд-нення каналів, ариків, та ін.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 733;