Виділимо види невербальних засобів спілкування.
І. Візуальні:
кінесика: рухи рук, голови, ніг, тулуба, хода;
вираз обличчя, очей;
поза, постава, положення голови;
напрям погляду, візуальні контакти;
шкірні реакції: почервоніння, збліднення, потіння;
проксеміка (просторова і тимчасова організація спілкування): відстань до співрозмовника, кут повороту до нього, персональний простір;
допоміжні засоби спілкування: підкреслення або приховування особливостей статури (ознаки статі, віку, раси);
засоби перетворення природної статури: одяг, зачіска, косметика, окуляри, прикраси, татуювання, вуса, борода, дрібні предмети в руках.
2. Акустичні:
паралінгвістичні (якість голосу, його діапазон, тональність): голосність, тембр, ритм, висота звуку;
екстралінгвістичні: мовні паузи, сміх, плач, подихи, кашель, ляскіт.
3. Тактильні:
такесика: дотик, потиск руки, обійми, поцілунок.
4. Ольфакторні:
приємні і неприємні запахи навколишнього середовища;
природний і штучний запахи людини.
Багато інформації може надати жестикуляція співрозмовника. Ми навіть не уявляємо, скільки різноманітних жестів використовує людина під час спілкування, як часто вона ними супроводжує своє мовлення. І ось що дивно: мові вчать ще з дитинства, а жести засвоюються природним шляхом.
Існують народи, які через свої національні особливості та традиції приділяють жесту дуже велике значення. Наприклад, учені підрахували, що під час розмови мексиканець протягом однієї години використовує в середньому 180 жестів, француз- 120, італієць — 80, фін — 1, англієць — 0.
Залежно від призначення жести поділяють на ритмічні, емоційні, вказівні, зображувальні та символічні.
Ритмічні жести
Ритмічні жести пов´язані з ритмікою мовлення. Спостерігаючи за виступаючими по телебаченню, зверніть увагу на те, як часто мовець у такт мовлення розмахує рукою.
Ритмічні жести підкреслюють логічний наголос, уповільнення та прискорення мовлення, місце пауз, тобто те, що звичайно передає інтонація.
Емоційні жести
Наше мовлення дуже часто буває емоційним. Хвилювання, радість, захоплення, ненависть, смуток, прикрість, непорозуміння, розгубленість, збентеженість — усе це проявляється не тільки в підборі слів, в інтонації, а й у жестах. Жести, що передають різні відтінки почуттів, називаються емоційними. Деякі з них закріплені у стійких сполученнях, оскільки такі жести стали загально-значущими. Наприклад: бити себе у груди, стукнути кулаком по столу, повернутися спиною, знизати плечима, розвести руками, вказати на двері тощо.
Вказівні жести
Скажіть, чи можна виконати накази: "Відкрийте те вікно", "Цю книгу не бери, візьми ось ту", якщо вони промовляються без жестів? Відповідь буде одна: "Не можна!". У таких випадках вимагається вказівний жест. За допомогою цього жесту мовець виділяє якийсь предмет з ряду однорідних, вказує місце (поряд, зверзу, там), підкреслює порядок руху (по черзі, через одного). Вказати можна поглядом, кивком голови, рукою, поворотом тіла тощо. Деякі вказівні жести умовні. Вказівний жест рекомендується використовувати у виняткових обставинах, коли є предмет (або наочний посібник), на який можна вказувати.
Дата добавления: 2017-05-18; просмотров: 543;