Етика взаємин в умовах позалікарняних лікувальних установ.
Умови роботи у позалікарняних лікувальних установах і стаціонарах мають свої особливості й деякою мірою впливають на характер взаємин медичних працівників між собою.
У поліклініці або диспансері основна дільнична ланка (лікар, медична сестра) здійснює постійну медичну допомогу населенню прикріпленої ділянки. Між дільничним лікарем і дільничною сестрою повинні бути добрі взаємини, засновані на взаємоповазі один до одного, взаєморозумінні на базі субординації й чіткого виконання своїх професійних обов'язків. Коли ця ланка працює злагоджено, то і якісні показники їхньої роботи високі. При поганих взаєминах ускладнюється робота в колективі. Свідком цих відносин може стати хворий, що неприпустимо.
Поліклініка - велика медична установа, що обслуговує більші райони міста, сільські місцевості. Кілька ділянок поєднуються в спеціалізовані відділення (хірургічне, терапевтичне, неврологічне й ін.), у результаті формуються колективи відділень. Крім того, у штатах поліклінік є вузькі фахівці-консультанти (уролог, офтальмолог, дерматовенеролог, отоларинголог й ін.). У цілому в штаті поліклініки, з урахуванням всіх служб і підрозділів, виявляється досить багато медичних працівників. При цьому в кожній ланці, відділенні, підрозділі можуть скластися різні взаємини.
Основне завдання керівництва й профспілкової організації - домогтися, щоб колектив був дружним, згуртованим, орієнтованим на виконання єдиного завдання - охорону здоров'я населення. Ця робота ускладнюється тим, що медичних працівників поліклінічної установи важко зібрати разом, тому що половина їх працює в різні зміни. Крім того, значна частина часу дільничного медичного працівника проходить поза поліклінікою (диспансером) на прикріпленій ділянці.
Керівникам знову організованих поліклінік і відділень не завжди у зв'язку із зазначеною вище специфікою вдається домогтися гарних взаємин між медичними працівниками всіх ланок. Для цього потрібно час. У процесі тривалої роботи, як правило виробляються, впроваджуються й оновляються кращі зразки роботи. Завдання поліклінічної служби полягає в тому, щоб кожен житель ділянки знав свого дільничного лікаря й медичну сестру й довіряв ім. Хворий дуже тонко відчуває характер взаємин між лікарем і медичною сестрою й жваво на них реагує. Гарні взаємини зміцнюють віру пацієнтів ділянки в них, їхню здатність вчасно надати необхідну кваліфіковану допомогу й разом з тим зміцнюють авторитет відділення й поліклініки. Добра поголоска швидко поширюється серед населення ділянки, і хворі з любов'ю й подякою ставляться до своїх лікувальників. Однак, часті помилки й огріхи в роботі, невиконання обіцянок, запізнення на виклик, завдають моральної шкоди хворим.
Бувають випадки брутальності у взаєминах дільничних медичних працівників, безвідповідальне відношення до своєї справи, недисциплінованість. У деяких випадках брутальність і нетактовність може бути мотивована неправильною поведінкою медичного працівника, однак у всіх випадках необхідно дотримуватись етику відносин.
Пацієнт не повинен бачити яких-небудь ускладнень у їхніх взаєминах. Наприклад, неприємні переживання можуть виникнути у хворого в тих випадках, коли медична сестра припустилася помилки при виписуванні направлення на лабораторне дослідження, неправильно вказала години повторного прийому, час явки на консультацію й т.д. Взаємодопомога необхідна й усередині спеціалізованих відділень. Хвороба або невихід на роботу з яких-небудь інших об'єктивних причин медичного працівника дільничної ланки вимагає негайної його заміни. Якщо такої можливості немає, то доводиться виконувати роботу значно більшого обсягу. Це не завжди збігається з особистими інтересами медичного працівника, може викликати невдоволення, а іноді навіть загострити взаємини. Особливу гостроту ці питання здобувають під час сезонних грипозних епідемій, коли робочий день кожного медичного працівника значно ущільнюється, і всякі додаткові навантаження вимагають підвищеної напруги сил. Крім того, сам характер дільничної роботи - численні контакти з більшим числом хворих й їхніх родичів - вимагає чималої нервово-психічної й фізичної напруги.
Труднощі дільничної роботи сприяють певній плинності кадрів. Однак в установах, де панують добрі, товариські відносини між співробітниками, де зложилися гарні традиції, колектив відрізняється стабільністю.
Дата добавления: 2017-01-29; просмотров: 869;