Перевірка правильності нарахування акцизного податку.
При вивченні цього питання необхідно застосовувати підхід, аналогічний до того, що був розглянутий під час вивчення порядку проведення камеральної та документальної перевірок правильності нарахування ПДВ.
Отже, під час камеральної перевірки Розрахунку акцизного податку, насамперед, потрібно звернути увагу на своєчасність його подання, наявність усіх необхідних додатків та правильність заповнення реквізитів, рядків і колонок.
Перевіряючи перший розділ декларації “Обчислення суми акцизного податку”, слід звернути увагу на правильність і повноту заповнення всіх рядків і колонок. Особливу увагу слід звернути на колонки, в яких указуються неоподатковувані обороти. Заповнюючиці колонки, необхідно перевірити розшифровку неоподатковуваних оборотів, яка обов’язково має додаватися до розрахунку. Також слід встановити правильність застосування ставок акцизного податку. Перевірка першого розділу закінчується арифметичними підрахунками суми акцизного податку і порівнянням отриманого результату з даними підприємства, наведеними в розрахунку.
Під час перевірки другого розділу “Результати перерахунку акцизного податку” слід упевнитись у наявності відповідних платежів. Для цього використовуються дані відділу обліку, де на картках особових рахунків відображаються фактично внесені за звітний період суми. У цьому ж розділі відображається сума акцизного податку, яка підлягає сплаті до бюджету чи відшкодуванню з бюджету.
Якщо підприємство здійснює експортні операції, то необхідно впевнитися, що до розрахунку додані відповідні документи (довідки установ банків про надходження валюти та копії платіжних документів; копії вантажних митних декларацій з відповідним підтвердженням митних органів про фактичний перетин митного кордону України та інші). На підставі цих документів перевіряється правильність заповнення третього розділу розрахунку “Зменшення акцизного податку при експорті підакцизних товарів при розрахунках за іноземну валюту”.
За результатами перевірки податковий інспектор робить позначку про проведення нарахування суми акцизного податку за особовим рахунком платника, а також відмітки про результати попередньої перевірки. За необхідності робиться запис про доцільність проведення документальної перевірки.
Проводячи документальну перевірку, насамперед, слід звернути увагу на повноту відображення в обліку оборотів з реалізації підакцизних товарів. При цьому треба пам’ятати, що датою реалізації є або дата відвантаження продукції, або дата надходження коштів за цю продукцію. Крім того, необхідно впевнитися, що до оподатковуваного обороту також увійшли операції з безоплатної передачі підакцизних товарів або з частковою оплатою, обмінні операції, обороти з реалізації товарів для власного споживання, для своїх працівників, в порядку натуральної оплати праці, обороти з реалізації предметів застави.
При перевірці правильності обчислення оподатковуваного обороту слід мати на увазі, що зараз існують такі групи підакцизних товарів:
– алкогольні напої; тютюнові вироби; легкові автомобілі та деякі інші транспортні засоби; бензин та дизельне паливо; пиво солодове; скраплений газ.
За всіма видами підакцизної продукції встановлені тверді ставки податку в євро або гривнях на одиницю оподаткування.
Якщо під час перевірки встановлені випадки обміну товарів на території України або використання товарів для власного споживання, безоплатної передачі в порядку натуральної оплати праці, то необхідно перевірити, щоб оподатковуваний оборот був визначений виходячи з середніх цін, які склалися на таку продукцію при реалізації на сторону. Під час перевірки також встановлюється обґрунтованість пільг, якими користується підприємство.
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 751;