Типи і характеристика маркетингових посередників.
Залежно від прийняття рішення про власність на товар розрізняють незалежних і залежнихмаркетингових посередників. Незалежні посередники переносять на себе право власності на товар і здійснюють його продаж. Залежні посередники здійснюють продаж без права власності на товар і одержують комісійну винагороду.
Відповідно до обсягів обслуговуваних товарів розрізняють оптових і роздрібних посередників.
Оптова торгівля – це діяльність пов’язана з продажем товарів та послуг для їх наступного перепродажу.
Роздрібна торгівля – це діяльність, яка передбачає реалізацію товарів і послуг кінцевим споживачам, що купують їх для особистого вжитку.
Існують дві загальні категорії організацій оптової діяльності: оптова діяльність виробниківта комерційна оптова діяльність.
При оптовій діяльності виробника він самостійно виконує всі функції розподілу товару через свої збутові підрозділи.
Комерційні оптові організації в залежності від того, чи перебирають право власності на товар, а також від чийого імені вони діють можна поділити на чотири типи:
· дилери (від свого імені, за свій рахунок);
· дистриб’ютори (від чужого імені за свій рахунок);
· комісіонери (торговий представники) (від свого імені, за чужий рахунок);
· агенти, брокери, маклери (від чужого імені, за чужий рахунок).
Дилер – купляє товар у виробника, таким чином переносить право власності на себе. Спеціалізується на реалізації товарів тривалого користування, які потребують надання високоякісного сервісу.
Дистриб’ютор – посередник, який отримує право збувати товари фірми-виробника на певній території. Він не є власником товару, а лише отримує право продажу товару. (джобери – діють в книжковому бізнесі (малі обсяги)).
Комісіонер – посередник, який укладає угоду про поставку від свого імені, але не є власником товару і працює за рахунок фірми-виробника (зазвичай працює з однією фірмою. Торговий представник – з декількома).
Агент – посередник, який представляє інтереси певних виробників при збуті їх товарів, укладаючи угоди від імені та за рахунок виробників (інтереси одної фірми).
Брокер – це фірма або окремий незалежний тогровий посередник, який виконує посередницькі функції при укладанні угод на продаж товару, який не переходить у його власність. Брокер не представляє інтереси ні продавця, ні покупця.
Маклер – представляє інтереси продаця і покупця і вишукує можливості для укладання угод купівлі-продажу (контори).
Комівояжер – це працівник фірми, який займається пошуком клієнтів.
Франчайзингові системи – передбачають передачу виробником ліцензії на право продажу своєї продукції під назвою компанії посередникам (посередник за власний кошт закуповує товари – а виробник надає торгову марку).
Види магазинів роздрібної торгівлі:
КІОСКИ. Розташовують в місцях найбільшого скупчення народу, де купівля товару відбувається або випадково, або у разі необхідності. Асортимент – газети, журнали, письмове приладдя, сигарети, касети, фрукти, шоколад.
МАГАЗИНИ ТОВАРІВ ПОВСЯКДЕННОГО ПОПИТУ (чергові магазини) – невеликі магазини, які розташовані поблизу потенційних споживачів, мають обмежений асортимент і працюють цілодобово.
БАКАЛІЙНІ МАГАЗИНИ – торгівля продовольчими товарами за вибором покупця або за вказівкою покупця.
УНІВЕРСАМИ (супермаркети) – магазини самообслуговування. Торгівля товарами повсякденного попиту. Універсами, як правило, мають спеціалізовані відділи (м’ясний, рибний, текстиль, тканини). Характеризуються досить великою торговою площею.
УНІВЕРМАГИ (гіпермаркети) – магазини, в асортименті яких велика кількість товарних груп (не обов’язково зв’язаних між собою).
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ МАГАЗИНИ – магазини, які реалізують обмежену групу товарів („Монарх”).
СЛАДИ-МАГАЗИНИ – торгують зі значними знижками товарами у великих розфасовках.
ТОРГОВІ ЦЕНТРИ – складаються з багатьох самостійних спеціалізованих магазинів, а також пошти, банку, пункту медичної допомоги, дитячого майданчика. Як правило, є пішохідною зоною.
Немагазинні форми роздрібної торгівлі:
· торговельні автомати.
· прямий продаж вдома.
· прямий збут поштою, телефоном та за каталогом.
· продаж через Інтернет.
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 521;