З організації праці
В умовах ринкової економіки зростає значення різних факторів, що впливають на ефективність виробництва. Серед цих факторів істотне місце займає наукова організація праці (НОП).
Науковий підхід до організації праці дозволяє щонайкраще з'єднати в процесі виробництва техніку і людей, забезпечує найбільш ефективне використання матеріальних і фінансових ресурсів, зниження трудомісткості і зростання продуктивності праці. Він спрямований на збереження здоров'я працівників, збагачення змісту їхньої праці.
Наукова організація праці спрямована на рішення взаємозалежних груп задач:
•економічних (економія ресурсів, підвищення якості продукції, зростання результативності виробництва);
•психофізіологічних (оздоровлення виробничого середовища, гармонізація психофізіологічних навантажень на людину, зниження ваги і нервово-психічної напруженості праці);
•соціальних (підвищення розмаїтості праці, його змістовності, престижності, забезпечення повноцінної оплати праці).
Економічна ефективність впровадження заходів з наукової організації праці визначається величиною зниження витрат живої і уречевленої праці, що виявляється насамперед, в зростанні продуктивності праці.
Економічна ефективність впровадження заходів з НОП розраховується з метою:
• обґрунтування вибору найбільш ефективних форм організації праці;
• визначення зростання продуктивності праці і суми річного економічного ефекту від впровадження заходів з НОП;
• визначення впливу заходів з НОП на основні техніко-економічні показники роботи підприємства та враховування його при розробці планів економічного та соціального розвитку підприємства;
• розрахунок та встановлення розміру премій за впровадження заходів з НОП.
Економічна ефективність розраховується за допомогою зіставлення нормативів або фактичних (при відсутності нормативів), трудових, матеріальних і фінансових затрат на одиницю продукції (робіт) до і після впровадження заходів з удосконалення організації праці.
Економічна ефективність визначається на стадіях розробки і впровадження заходів з НОП:
• на стадії проектування (планування) – розрахункова ефективність – з метою обґрунтування проектних рішень і вибору найбільш оптимальних їх варіантів;
• після впровадження – фактична ефективність – для визначення результатів впровадження заходів.
Коли впровадження заходів з НОП потребує здійснення інвестицій (капіталовкладень), то проводиться оцінка їх економічної ефективності з використанням відповідних методик.
Офіційна методика оцінки економічної ефективності виробничих інвестицій (капітальних вкладень) передбачає визначення їх загальної (абсолютної) та порівняльної економічної ефективності. Проте дана методика має ряд серйозних недоліків, які спотворюють реальні витрати і результати реалізації того чи іншого інвестиційного рішення.
Більш адаптовані до реальних ринкових умов господарювання методики, які базуються на методах проектного аналізу.
При цьому комплексна оцінка фінансової цінності проекту здійснення виробничих інвестицій передбачає розрахунок таких основних економічних показників ефективності: чистої поточної вартості (чистих дисконтованих вигод) – NPV; внутрішньої ставки доходу (норми рентабельності) – IRR; коефіцієнта (співвідношення) „Вигоди/витрати” – В/С; терміну окупності інвестицій – Ток.
Основними загальними показниками економічної ефективності заходів з НОП, які визначають доцільність їх впровадження, є:
· підвищення продуктивності праці;
· показники економічної ефективності виробничих інвестицій (капітальних вкладень).
Поряд із загальними показниками при оцінці економічної ефективності заходів з удосконалення управління, організації виробництва, праці використовують і часткові показники:
· зниження трудомісткості продукції;
· відносної економії (вивільнення) чисельності працівників;
· збільшення обсягу виробництва;
· поліпшення використання робочого часу;
· збільшення тривалості фази стійкої працездатності працівників за рахунок поліпшення умов праці, оптимізації режимів праці і відпочинку;
· економія від зниження собівартості продукції (за елементами і статтями витрат);
· економія за рахунок зниження професійних захворювань і виробничого травматизму.
Соціальна ефективність впровадження заходів з НОП може проявлятися через підвищення якості використовуваної робочої сили, підйому рівня життя, поліпшення соціально-психологічного впливу на підвищення трудової і суспільної активності. Це сприяє активізації діяльності, створює комплекс умов для оптимального використання трудового потенціалу, усунення обмежень у реалізації здібностей і розвитку ініціативи працюючих, забезпечує підвищення продуктивності праці, ефективності виробництва.
Дата добавления: 2016-11-28; просмотров: 626;