VІ Серологічний метод діагностики

Реакції імунітету – це реакції між антигеном та антитілом або між антигеном та сенсибілізованими лімфоцитами. Вони можуть протікати у живому організмі (in vivo) та поза організмом (in vitro).

Серологічний метод діагностики полягає у виявленні антитіл в сироватці хворої людини.

Серологічні реакції – це реакції між антигенами та антитілами, які протікають у 2 фази (специфічна та неспецифічна). Специфічна фаза полягає у створенні імунного комплексу, а неспецифічна – поява видимих змін, які свідчать про наявність комплексу антиген-антитіло.

Реакція аглютинації - склеювання імунних комплексів та їх випадання в осад у вигляді хлоп’ів при наявності електролиту.

У РА можуть приймати участь бактерії, найпростіші, гриби, дріжджі,рикетсії, еритроцити. РА широко використовується для серологічної діагностики інфекційних хвороб і визначення антигенної структури виділених мікробів. Для цього використовують специфічну імунну сироватку, отриману шляхом імунізації тварин. Або до діагностикума (відомого антигену) додають сироватку хворого. Аглютинація свідчить про наявність антитіл до даного збудника.

Реакція гемаглютинації. В її основі полягає феномен склеювання еритроцитів.

РПГА (реакція прямої гемаглютинації) – склеювання еритроцитів виникає при адсорбції на них певних антигенів (вірусів).

РНГА (реакція непрямої гемаглютинації) – еритроцити заздалегідь обробляють антигенами (еритроцитарний діагностикум),потім додають сироватку, що містить відповідні антитіла (пасивна гемаглютинація). РНГА найчутливіша реакція, її можна використовувати на більш ранніх етапах захворювання.

Реакція преципітації . Антигени, що використовуються у РП – це розчинні сполуки з маленькою величиною частинок. Антитіло – преципітини. РП має декілька різновидів:

- Реакцію кольцепреципітації використовують при діагностиці дифтерії, чуми, сибірки, туляремії, менінгіту.

- РП в агаровому гелі

- Метод імуноелектрофорезу.

РП застосовують у судово-медичній практиці.

Реакція лізису.

Лізини - антитіла, що здатні розчиняти мікробів. Реакція гемолізу – розчинення еритроцитів при дії на них специфічної сироватки. Ця реакція виникає лише при наявності компліменту.

Реакція зв’язування компліменту застосовується для виявлення антитіл у сироватці хворих, а також для визначення та типування вірусів у хворих.

Реакція імунофлюоресценції (РІФ) основана на додаванні фарбників, які світяться в ультрафіолетових променях. Барвники вступають у зв'язок із сироватковими білками, не порушуючи їх специфічності. При поєднанні антитіла з бактеріями, вірусами утворюються флюоресцуючі комплекси, які виявляються при люмінесцен-тній мікроскопії.

Реакція нейтралізації використовується при вірусних хворобах для виявлення антитіл у сироватці хворого. Поєднують імунну сироватку з імунновмісним матеріалом та вводять цю суміш тварині. Результат оцінюють по загибелі тварини чи за клінічною картиною захворювання, яке виникло у зараженої тварини.

Реакція імуноферментного аналізу (ІФА). При ІФА відбувається взаємодія антигену з антитілом, яке хімічно зв’язане з ферментом пероксидазою хріну або фосфатазою. Утворений комплекс антиген-антитіло виявляє ферментативну активність і розщеплює відповідний субстрат, що супроводжується зміною забарвлення. Інтенсивність забарвлення залежить від кількості антитіл або антигенів у сироватці крові.

При радіоімунному аналізі (РІА) використовують помічені радіонуклідами (ізотопи йодуI131 або I125 ) антитіла або антигени. Застосовують стандартну кількість антисироватки, що зв'язує 70-80% міченого антигену. Потім в реагуючу систему вносять шуканий немічених антигенів. Він конкурує з міченим за антитіло. Сумарна радіоактивність реагуючої системи падає. Чим більше немічених антигенів в системі, тим більшою мірою знижується її радіоактивність, яку можна виміряти, і за отриманими даними визначити зміст шуканого (немічених) антигенів в суміші,яку досліджують.

З метою експрес-методи діагностики інфекційних хвороб використовують наступні серологічні реакції: РІФ, ІФА, РІА, генодіагностика, полімеразна ланцюгова реакція та ін.

 

Контрольні питання

1 Що таке імунітет?

2 Які фактори резистентності відносіть до неспецифічних?

3 Які фактори відносять до гуморального неспецифічного захисту?

4 Які є види імунітету?

5 Які органи імунітету відносять до центральних, Які – до периферійних?

6 Що таке антигени, які їх властивості?

7 Що таке антитіла?

8 Які існують реакції імунітету?

9 Що таке серологічна реакція, з якою метою їх застосовують?

10 Які Ви знаєте серологічні реакції?

 

Тестові питання

1 Специфічний клітинний імунітет зумовлюють:

А фагоцити;

Б комплімент;

В антитіла;

Г Т-лімфоцити

 

2 Набутий природний активний імунітет формується у разі:

А введення вакцини;

Б перенесення інфекційної хвороби;

В передачі через плаценту

 

3 Центральні органи імунної системи- це:

А загрудинна залоза, пейєрові бляшки;

Б загрудинна залоза, селезінка;

В загрудинна залоза, кістковий мозок;

Г селезінка, печінка

 

4 Яка фракція імуноглобулінів утворюється першою при контакті з антигеном:

А Ig A;

Б Ig M;

В Ig E;

Г Ig G









Дата добавления: 2016-11-02; просмотров: 707;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.