Відкриті гірничі виробки
Складовими частинами кар’єрів є відкриті гірничі виробки.
Гірнича виробка – споруда в надрах Землі або на її поверхні, створена в результаті проведення гірничих робіт, яка є порожниною особливої форми в масиві гірничих порід.
Доступ з поверхні до робочих уступів кар'єру і підготовку окремих уступів до розробки здійснюють шляхом проведення спеціальних гірничих виробок – в'їзних і розрізних траншей.
Траншея – відкрита гірнича виробка звичайно трапецієвидного перетину і значної довжини.
Основні параметри траншеї: ширина знизу, кути укосів бортів, подовжній похил і довжина.
Похила траншея, що служить для транспортного зв'язку поверхні з робочими уступами кар'єру, називається капітальною або в'їзною.
Горизонтальна траншея, призначена для створення початкового фронту робіт на уступі, називається розрізною. Розрізні траншеї є продовженням капітальних.
При розташуванні капітальної траншеї всередині кар'єру один з бортів її відпрацьовується і траншея набуває форму з'їзду.
Розвиток гірничих робіт на уступі умовно можливо поділити на три етапи:
1) створення в’їзної (капітальної) траншеї;
2) проведення розрізної траншеї;
3) розширення розрізної траншеї.
Отже, при розкритті нового горизонту на першому етапі спочатку проходять в'їзну траншею, яка розташовується, як правило, на неробочому борті кар'єру.
Параметри траншеї (похил і ширина знизу) будуть залежати від виду транспорту та застосовуваного виймально-навантажувального обладнання. Так похил для автотранспорту може бути до 80-100 ‰, при тепловозному залізничному транспорті до 30 ‰, при електровозному – до 40 ‰.
Розвиток гірничих робіт на уступі:
1 – капітальна траншея, 2 – розрізна траншея; 3 – з'їзд
(цифрами позначені висотні відмітки горизонтів)
На наступному етапі в'їзна траншея переходить в розрізну, глибина якої дорівнює висоті уступу, а довжина залежить від видів транспорту.
Після цього розрізна траншея розширяєтьсяу бік робочого борту кар'єру і в'їзна траншея перетворюється на з'їзд.
Далі після виконання певного об'єму виймальних робіт створюються умови для розкриття нижчезалягаючого горизонту і весь цикл операцій повторюють, тобто всі етапи виконуються послідовно у суворо визначеному порядку.
Лекція 4.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 595;