Прямокутна ізометрія
У прямокутній ізометрії всі три показники спотворень дорівнюють один одному. Показники спотворень у прямокутній ізометрії визначають за формулою:
.
Для спрощення побудови відповідно до ГОСТ 2317-69 при побудові аксонометричних зображень користуються зведеними показниками спотворення:
p = q = r = 1.
При цьому аксонометричне зображення предмета виходить збільшеним у 1,22 рази (1 : 0,82 = 1,22).
Аксонометричні осі в прямокутній ізометрії спрямовані одна до одної під кутом 120° (рис. 2.2.2).
Для визначення напрямку штрихування в ізометрії на аксонометричних осях потрібно побудувати трикутник, для цього вздовж аксонометричних осей відкладаються рівні відрізки довільної довжини. Штриховка виконується паралельно сторонам побудованого трикутника.
Аксонометричну проекцію будь-якої точки можна отримати, якщо побудувати ламану лінію, яка виходить із точки О – початку системи координат. Ця ламана лінія утворюється з відрізків прямих, які вимірюються величинами x, y, z – прямокутні координати відповідно до точки. При цьому доцільно використовувати практичні коефіцієнти спотворення.
Рисунок 2.2.2
На рис. 2.2.3 наведено приклад побудови прямокутної ізометрії точки А з натуральними координатами х = 30, y = 15, z = 45 із використанням практичних коефіцієнтів спотворень.
Рисунок 2.2.3
Таким чином, уздовж осей або за паралельними напрямками відкладають справжні розміри. Точку називають вторинною проекцією точки А.
Аксонометричні проекції кіл, які лежать на площинах проекцій або на площинах, паралельних площинам проекцій, зображуються еліпсами.
Велика вісь еліпса перпендикулярна до третьої координатної осі, яка не визначає площину еліпса, а мала вісь паралельна їй. Мала вісь еліпса завжди перпендикулярна великій. При вживанні практичних коефіцієнтів спотворення велика вісь еліпса дорівнює 1,22d, а мала – 0,71d.
На рис. 2.2.4 наведено приклад побудови в прямокутній ізометрії трьох кіл, які розташовані на горизонтальній, фронтальній та профільній площинах, з d = 30 мм.
Велика вісь еліпса мм.
Мала вісь еліпса мм.
На напрямках, паралельних аксонометричним осям, відкладаються мм.
На рис. 2.2.5 наведено приклад побудови в прямокутній ізометрії шестигранної призми з вертикальним отвором, яка задана комплексним кресленням.
Рисунок 2.2.4
Рисунок 2.2.5
Для побудови аксонометричного зображення натуральну систему координат Оxyz прив’язуємо до комплексного креслення, це дозволяє визначити координати будь-якої точки призми, які знімаються безпосередньо з комплексного креслення. Для побудови еліпса проводимо розрахунки. Велика вісь еліпса дорівнює: 1,22d = 1,22 х 15 = 18,3 мм. Мала вісь еліпса дорівнює: 0,71d = 0,71 х 15 = 10,7 мм. Для відтворення більш наочного зображення вирізаємо четверту частину призми, а штриховку виконуємо паралельно сторонам трикутника.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 730;