Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ст. 1212 ЦК України). Ці зобов'язання визначають ще як зобов'язання з безпідставного збагачення.
Термін «безпідставне збагачення» має давню історію — він започаткований у давньоримські часи. Зобов'язання із безпідставного збагачення — це один із видів позадоговірних зобов'язань, до категорії яких належать повернення помилково виплаченого боргу, яко-
_______________________
Гущин Д. И. Юридическая ответственность за моральный вред. — СПб.: Юрид. центи Шесс. 2002.
Розділ НІ. ПОЗАДОГОВІРНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ...
го насправді не було, отримання коштів за оренду чужого майна тощо. У всіх цих випадках отримувач майна або грошей не міг заперечувати проти вилучення у нього матеріальних цінностей, оскільки не мав підстав для його отримання.
Особа, яка набула майно (набувач) за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої підстави, встановленої законом, іншими нормативно-правовими актами або правочином, зобов'язана повернути безпідставно набуте збережене майно цій особі, а остання має право вимагати від зобов'язаної особи виконання цього обов'язку. Такий обов'язок виникає і в тих випадках, коли підстава, за якою майно набуте, відпала згодом. Причому не має значення, чи обов'язок настає внаслідок відповідної поведінки набувача, самого потерпілого, третіх осіб, чи внаслідок події.
У цивільних законах більшості країн проблемі регулювання проблем із безпідставного збагачення присвячений окремий розділ. Таким чином врегульовані питання безпідставного збагачення у законодавстві Франції, Німеччини, Швейцарії, Австрії тощо.
Так, параграф 812 (1) Німецького цивільного уложення викладений таким чином: «Якщо одна особа отримує що-небудь завдяки діям іншої особи чи за її рахунок або без законних на те підстав, вона зобов'язана повернути це іншій особі. Такий обов'язок виникає й у разі наступного відпадіння правової підстави або якщо дії, спрямовані на виконання правочину, не досягають мети, заради якої вона укладалась».
А згідно зі ст. 62 швейцарського Закону про зобов'язальне право «особа, яка незаконним чином збагачується за рахунок майна іншої особи, зобов'язана повернути отримане збагачення. Цей обов'язок виникає, в першу чергу, у тих випадках, коли особа отримує певну суму грошей безоплатно без законних на те підстав або на підставі, яка не набула ще юридичної сили або відпала пізніше».
У німецькому законі розрізняється незаконне збагачення внаслідок «дій іншої особи» або «якимось іншим чином». До першої групи належать позови, що виникають внаслідок дій самого позивача. Суть його дій полягає у тому, що вони здійснювалися добровільно, але без законних на те підстав. Так, позивач передав гроші, здійснив передачу права власності, надав послуги за умови, що це зменшить витрати їх отримувача, які він поніс би у протилежному випадку. Визначення, чи підпадає конкретний випадок під дію даних норм, залежить від того, як саме здійснювалася передача майна — законним шляхом чи внаслідок дій без законних на те підстав. Так, платіж у 1 000 марок буде здійснений «на законній підставі», якщо покупець сплачує ціну продавцеві, майбутній тесть передає майбутньому зятеві грошову суму в перспективі майбутнього весілля. Але якщо договір купівлі-продажу укладений з порушенням за-
Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 594;