Розділ І. ЗОБОВ'ЯЗАЛЬНЕ ПРАВО ...

Обов'язок продавця передати товар покупцеві

Основний обов'язок продавця — передати покупцеві товар, ви­значений договором купівлі-продажу. При цьому продавець пови­нен одночасно з товаром передати покупцеві документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підляга­ють переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Строк виконання обов'язку передати товар встановлюється дого­вором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визна­чити цей строк, — відповідно до положень ст. 530 ЦК України.

Відповідно до ст. 664 ЦК України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений
обов'язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бу­
ти переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший мо­мент виконання продавцем обов'язку передати товар.

Визначення моменту виконання обов'язку продавця передати то­вар і переходу права власності є дуже суттєвим, оскільки відповідно до ст. 668 ЦК України ризик випадкового знищення або випадково­го пошкодження товару переходить до покупця з моменту передан-ня йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом.

Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження то­вару, проданого під час його транспортування, переходить до покуп­ця з моменту укладення договору купівлі-продажу, якщо інше не встановлено договором або звичаями ділового обороту.

Умова договору купівлі-продажу про те, що ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару переходить до по­купця з моменту здачі товару першому перевізникові, на вимогу по­купця може бути визнана судом недійсною, якщо в момент укладен­ня договору продавець знав або міг знати, що товар втрачено або по­шкоджено, але не повідомив про це покупця.

Покупець зобов'язаний прийняти товар, крім випадків, коли він має право вимагати заміни товару або має право відмовитися від до­говору купівлі-продажу.

Якщо покупець (одержувач) відмовився від прийняття товару, переданого продавцем, він зобов'язаний забезпечити схоронність цього товару, негайно повідомивши про це продавця.

Продавець зобов'язаний забрати (вивезти) товар, не прийнятий покупцем (одержувачем), або розпорядитися ним у розумний строк.


Глава 1. Договір купівлі-продажу

Якщо продавець у цей строк не розпорядиться товаром, поку­пець має право реалізувати товар або повернути його продавцеві.

Витрати покупця у зв'язку зі зберіганням товару, його реаліза­цією або поверненням продавцеві підлягають відшкодуванню про­давцем. При цьому суми, одержані від реалізації товару, передають­ся продавцеві за вирахуванням сум, що належать покупцеві.

Якщо покупець без достатніх підстав зволікає з прийняттям то­вару або відмовився його прийняти, продавець має право вимагати від нього прийняти та оплатити товар або має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

§ 2. Продаж товарів у кредит

Одним із видів оплати товару є їх продаж у кредит. Відповідно до ст. 694 ЦК України договором купівлі-продажу може бути передба­чений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.

Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу, а зміна ціни на товар, проданий у кредит, не є підставою для прове­дення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, продавець має право вимагати повернення неоплаченого товару. У разі, коли покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються відсотки, які можуть встановлюватися зако­ном або договором від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати.

Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов'язок покупця сплачувати відсотки на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем.

З моменту передання товару, проданого в кредит, і до його опла­ти продавцю належить право застави на цей товар.

Договором про продаж товару в кредит може бути передбачено оплату товару з розстроченням платежу.

Істотними умовами договору про продаж товару в кредит з умо­вою про розстрочення платежу є ціна товару, порядок, строки і роз­міри платежів.

Якщо покупець не здійснив у встановлений договором строк чер­гового платежу за проданий з розстроченням платежу і переданий йому товар, продавець має право відмовитися від договору і вимага­ти повернення проданого товару.

§ 3. Роздрібна купівля-продаж Договором роздрібної купівлі-продажу є договір, за яким прода­вець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару,









Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 523;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.