Натрієві лампи високого тиску
Натрієві лампи ВТ складаються з пальника, заповненого ксеноном або іншими інертними газами з парами натрію (випаровується при розпалюванні лампи), який розміщується в скляних колбах (рис. 2.10) – прозорих (типу ДНаТ) із матованим покриттям, призначені для використання у світильниках для ламп ДРЛ (тип ДНаТмт) і в кварцових трубчастих колбах софітного типу (ДНаТсф) та для роботи в прожекторах заливаючого світла замість трубчастих галогенних ламп розжарювання. Перевагами натрієвих ламп є висока світлова віддача, великий термін служби (табл. 2.3) і малий спад світлового потоку в процесі експлуатації (близько 20%). Недоліком є невисока якість кольоропередачі (лампи випромінюють переважно в жовтій і червоній частинах спектра – золотисто-жовтий колір), тому їх використовують здебільшого для зовнішнього освітлення там, де якість кольоропередачі не є суттєвою: для освітлення доріг, автостоянок тощо. Останнім часом поширюється використання натрієвих ламп у тепличних господарствах. Це пов’язано з тим, що багато рослин для фотосинтезу, а отже, і вегетації, використовують саме жовто-червону частину спектра. В цьому випадку натрієві лампи, в яких майже вся енергія випромінюється в цій ділянці спектра, перевищують за ефективністю всі інші джерела світла.
Рис. 2.10. Зовнішній вигляд натрієвих ламп високого тиску: |
Серед досягнень останніх років [58, 61] слід назвати випущену фірмою "Osram" безелектродну лампу "ENDURA" – давню мрію багатьох виробників світлотехнічної продукції, яка має найбільший термін служби (призначена в першу чергу для встановлення у важкодоступних місцях), і відкриття фахівцями американської фірми "FSC" розряду в парах сірки під дією мікрохвильового випромінювання, реалізоване у сірчаній лампі "SOLAR 1000TM", котра має рекордно високу світловіддачу і незмінність світлотехнічних характеристик у процесі експлуатації (табл. 2.3.).
На завершення слід додати, що живлення ламп ВТ електронним ПРА з підвищенням частоти дає такі ж переваги, як і при живленні люмінесцентних ламп (підвищення світловіддачі, терміну служби, надійності запалювання тощо), але воно поки що менш поширене, що пов’язано зі складністю виготовлення напівпровідникових перетворювачів частоти достатньо високої потужності.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 740;