РЕКОМЕНДАЦІЙНИЙ ЛИСТ
Шановні колеги! З приємністю повідомляємо Вам, що новим представником нашої фірми в Одесі призначено пана Бондарчука. Він уже десять років плідно працює у нас і зарекомендував себе з щонайкращого боку. Його теоретичні знання підкріплені багатолітнім практичним досвідом, він – один з найкомпетентніших наших спеціалістів.
Наступного місяця пан Бондарчук прибуде до Вас для знайомства. Він підготував нові проекти нашої подальшої співпраці, і ми щиро сподіваємося, що вони зацікавлять Вас.
На жаль, ми поки що не знаємо дати приїзду пана Бондарчука до Одеси, а тому наступного тижня зателефонуємо Вам, щоб уточнити час і місце зустрічі.
З щирою повагою ____________підпис
ЗАЯВА
Нам часто доводиться мати справу із заявою, яку пишемо в різних випадках нашого життя, коли, наприклад, маємо намір вступити до вищого навчального закладу, влаштуватися на роботу або звільнитися з неї тощо.
Заява –це вид документа, за допомогою якого громадяни реалізують через державні, приватні або громадські організації (установи, заклади) надані їм права (на працю, відпочинок, матеріальне ісоціальне забезпечення тощо) чи захищають свої інтереси.
Заява адресується посадовій особі певної установи чи організації і пишеться від руки в одному примірнику.
За місцем виникнення розрізняють заяви внутрішні й зовнішні, за походженням – особисті й службові, за складністю – прості й складні (умотивовані).
Заяви бувають особисті та від установ і організацій. Якщо заява від установи чи організації, то вона оформляється, як правило, на готовому бланку.
Реквізити заяви:
1. Адресат (з великої літери праворуч на відстані 92 мм) – посада, назва установи, звання, прізвище та ініціали посадової особи, на ім’я якої подається заява, у Д. відмінку, чергуючи закінчення -ові (-еві, -єві)з -у (-ю).
2. Адресант (без прийменника з малої літери) – посада, звання, назва закладу, прізвище, ім’я та ім’я по батькові особи, яка звертається із заявою, у Р. в. (без крапки в кінці останнього слова).
3. Назва документа.
4. Текст (з великої літери, з абзацу).
5. Додаток (підстава): перелік інших документів із зазначенням кількості сторінок, що додаються до заяви на підтвердження її правомірності чи вагомості аргументації.
6. Дата написання (ліворуч).
7. Підпис адресанта (праворуч).
Коли ж заява адресується до тієї самої установи чи організації, де працює її автор, то тоді не треба йому подавати ні своєї адреси, ні паспортних даних. Це так звана проста заява (внутрішня).
Коли ж заява складна, то тут ще зазначаються документи, які додаються до неї. Їх перелік дається перед підписом і датою.
Розрізняють два основних види заяв:
– особиста заява,яка містить прохання (звертання) до керівної посадової особи, пишеться власноручно водному примірнику;
– службова заява,що укладається посадовою особою від власного імені або від організації (підприємства, об’єднання), які він репрезентує, до посадової особи іншої організації, структури тощо.
Остання може бути відтворена механічним способом у декількох екземплярах і мати відповідні реквізити (назву та адресу організації, вихідний номер документа тощо).
За походженням заяви бувають:
1. Зовнішні:
а) особисті,у яких обов’язково зазначається повна домашня адреса чи дані документа (паспорта, військового білета, посвідчення та ін.). Подаючи їх, слід уникати абревіатур та скорочень (окрім загальноприйнятих);
б) службові, у яких подається повна поштова та юридична адреса підприємства (фірми, установи) з усіма належними реквізитами.
2. Внутрішні, де не є обов’язковими викладені вище вимоги.
Для одержання додаткових авансів чи позик укладається заява-зобов’язання.
У цьому документі, крім обґрунтованого прохання про надання певної суми, зазначаються гарантований термін і спосіб її повернення, відомості про постійне місце роботи й заробітну плату та дані особистого документа (паспорта).
Різновидами заяв також є позовні заяви,які подаються до суду і складаються юристами.
Зразок 1:
Генеральному директорові АТ «Зоря»
п. Демчуку Ф.Є.
Фещук Олени Миколаївни
(мешкаю за адресою:
Одеса - 65, вул. Дерибасівська , 4, кв. 2,
тел. 723 85 48)
Заява
Прошу прийняти мене на роботу на посаду економіста у відділ збуту.
До заяви додається:
1) копія диплома про вищу освіту;
2) трудова книжка;
3) автобіографія;
4) довідка з місця проживання;
5) чотири фотокартки.
08.02.2015 р. (підпис)
Зразок 2:
Директорові фірми
«Капітал» м. Іллічівськ
п. Дерев’янко С. П.
менеджера відділу реклами
Суботи Ганни Петрівни
Заява
У зв’язку із закінченням терміну навчання на факультеті перепідготовки прошу перевести мене на посаду старшого менеджера відділу реклами з 06.10.2015.
Додаток – копія диплома.
01.10.2015 р. (підпис)
Зразок 3:
Ректорові Одеського національного політехнічного університету проф. Оборському Г.О. студентки третього курсу ІБЕІТ Медведик О.В. |
Заява
Прошу перевести мене з третього курсу фінансового факультету стаціонару на третій курс заочної форми навчання у зв’язку з переїздом моїх батьків до Києва на постійне місце проживання.
10.03.2015 р. Підпис
Для особистої заяви характерні такі слова і словосполучення: прошу зарахувати мене...; прийняти на...; допустити до...; надати...; звільнити...; у зв’язку з ...; до заяви додаються...; зарахувати до відділу; відпустка для догляду за дитиною, відпустка за власний рахунок, через родинні обставини і под.
J КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Що таке характеристика?
2. Поясніть відмінність між простою і складною заявами.
3. Які заяви бувають за походженням?
4. Що спільного і відмінного в оформленні характеристики і рекомендаційного листа?
5. Що таке заява?
6. Які реквізити характерні для заяв?
7. Які прикметники називаються присвійними?
8. Які прикметники називаються відносними?
9. Як утворюється проста форма вищого ступеня порівняння прикметників?
10. Як утворюється складена форма вищого ступеня порівняння прикметників?
11. Які ділові папери належать до кадрово-контрактних?
12. В якій послідовності укладають кадрово-контрактні документи?
13. Які іменники називають збірними?
14. Чи можна використовувати багатозначні іменники у діловому мовленні?
15. Що таке резюме?
16. Що таке автобіографія? Які особливості написання тексту документа?
17.Схарактеризуйте основні типи резюме.
18. Яким іменникам варто надавати перевагу у написанні документів?
19. Які іменники називають збірними?
20. Чи можна використовувати багатозначні іменники у діловому мовленні?
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 1228;