Ціанування і нітроцементація
Ціанування – хіміко – термічна обробка, при якій поверхня насичується одночасно вуглецем та азотом.
Здійснюється в ваннах з розплавленими ціаністими солями, наприклад NaCN з добавками солей NаCl, BaCl та ін. При окисленні ціаністого натрію утворюється атомарний азот та окис вуглецю:
Глибина шару і концентрація в ньому вуглецю і азоту залежать від температури процесу та його тривалості.
Ціанований шар володіє високою твердістю 58…62 HRC і гарними показниками до спрацювання. Підвищується утомна міцність та корозійна стійкість.
Тривалість процесу 0,5…2 години.
Високотемпературне ціанування – проводиться при температурі 800…950oС, супроводжується переважним насиченням сталі вуглецем до 0,6…1,2%, (рідинна цементація). Вміст азоту в ціанованому шарі 0,2…0,6%, товщина шару 0,15…2 мм. Після ціанування вироби піддаються гартуванню і низькому відпуску. Кінцева структура ціанованого шару складається з тонкого шару карбонітридів Fe2(C, N), а потім азотистий мартенсит.
В порівнянні з цементацією високотемпературне ціанування проходить з більшою швидкістю, приводить до меншої деформації деталей, забезпечує більшу твердість і опір зносу.
Низькотемпературне ціанування – проводиться при температурі 540…600oС, супроводжується переважним насиченням сталі азотом. Проводиться для інструментів з швидкоріжучих, високохромистих сталей, є остаточною обробкою.
Основним недоліком ціанування є отруйність ціаністих солей.
Нітроцементація – газове ціанування, здійснюється в газових сумішах з цементуючого газу і дисоційованого аміаку.
Склад газу, температура процесу визначають співвідношення вуглецю і азоту в ціанованому шарі. Глибина шару залежить від температури і тривалості витримки.
Високотемпературна нітроцементаціяпроводиться при температурі 830…950oС, для машинобудівельних деталей з вуглецевих і мало вуглецевих сталей при підвищеному вмісті аміаку. Завершальною термічною обробкою є гартування з низьким відпуском. Твердість досягає 56…62 HRC.
На ВАЗі 95% деталей піддають нітроцементації.
Низькотемпературній нітроцементаціїпіддають інструмент з швидкоріжучої сталі після термічної обробки (гартування і відпуск). Процес проводять при температурі 530…570oС, на протязі 1,5…3 годин. Утворюється поверхневий шар товщиною 0,02…0,004 мм з твердістю 900…1200 HV.
Нітроцементація характеризується безпекою в роботі, низькою вартістю.
Леговані сталі
Леговані сталі – це сплави на основі заліза, у хімічний склад яких спеціально введені легуючі елементи, які забезпечують при певних способах виробництва і обробки необхідну структуру і
властивості. Легуючими елементами називають хімічні елементи, спеціально введені у сталь для отримання заданої будови, структури, фізико-хімічних і механічних властивостей.
Основними легуючими елементами в сталях є: Mn, Si, Cr, Ni, Mo, W, Co, Cu, Ti, V, Zr, Nb, Al, B. В деяких сталях легуючими елементами можуть бути також : P, S, N, Se, Te, Pb, Ce, La. Перераховані елементи, а також H, O, Sn, Sb, As, Bi можуть бути також домішками у сталі. Вміст легуючих елементів у сталі може коливатися від тисячних долей проценту до десятків процентів. У легованих сталях вміст окремих елементів більший, ніж вміст цих же елементів у вигляді домішок. Деякі легуючі елементи (V, Zr, Nb, Ti, В) можуть суттєво впливати на структуру і властивості сталі при вмісті їх у сотих долях процента (В- у тисячних долях процента). Такі сталі іноді називають мікролегованими.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 644;