Особисті характеристики, що впливають на купівельну поведінку
Культурні, соціальні, особистісні та психологічні фактори мають відчутний вплив на вибір покупця (рис. 5.2). В більшості випадків маркетологи не можуть керувати цими факторами, але повинні їх враховувати. Ми докладно розглянемо вплив цих факторів на прикладі Ханни Флорес — гіпотетичного споживача. Ханна закінчила коледж, одружилася і працює менеджером торгової марки в одній з крупних компаній, що виробляє фасовані товари широкого вжитку. Вона хоче знайти хобі, яке б поєднувало в собі відпочинок та розвагу. Звичайно, це хобі повинно якомога менше бути схожим на її роботу. Тому Ханна вирішує придбати фотоапарат та займатися фотозйомкою. Які ж фактори та події життя Ханни вплинуть на вибір компанії-виробника і моделі фотоапарату?
Культурні фактори
Культурні фактори здійснюють найбільш сильний і глибокий вплив на купівельну поведінку споживачів. Маркетолог повинен розуміти роль належності покупця до культури, субкультуры та соціального класу.
Культура
Культурамає найважливіший вплив на потреби та поведінку людини. Поведінка людини досліджена досить добре. Коли дитина виховується в суспільстві, вона сприймає основні цінності, поняття, потреби та стереотипи поведінки — в сім'ї та різноманітних соціальних інститутах. Дитина, яка вихована в США, зазвичай орієнтується на наступні цінності: досягнення мети та успіху, активна життєва позиція, ефективність та практицизм, прогрес, матеріальний комфорт, індивідуальність, свобода, гуманізм, здоров'я. Кожний клас або суспільство має свою власну культуру, і в різних країнах культура має різний вплив на купівельну поведінку. Якщо не зважати на ці особливості, маркетингова політика не дасть бажаного результату і навіть призведе до небажаних помилок.
Культурний фон, що оточує Ханну Флорес, безперечно, впливає на неї під час вибору фотоапарату. Бажання Ханни придбати саме цю річ виникло в результаті того, що вона виросла в сучасному суспільстві, де існує технологія виготовлення фотоапаратів, а також в результаті її споживчої обізнаності та системи цінностей. Іншими словами, Ханна знає, що таке фотоапарат і може навчитись ним користуватись за допомогою інструкції; крім того, система цінностей суспільства, в якому вона живе, дозволяє жінці займатись фотографією.
Маркетологи завжди намагаються виявити культурні зрушення, щоб дізнатись, які нові товари споживачі бажали б придбати. Наприклад, в результаті певних змін в культурі, американці почали приділяти більше уваги своєму здоров'ю та фізичному стану, що призвело до розвитку нової галузі, що виробляє тренажери, спортивний одяг, їжу зі зменшеним вмістом жирів, натуральні продукти та послуги із оздоровлення та спорту. Інше зрушення в культурі — розвиток більш неформальних відносин між людьми — призвело до збільшення попиту на просту та зручну одежу та затишні домашні меблі. А зростаюче бажання більше часу приділяти відпочинку викликало підвищення попиту на товари та послуги, що полегшують ведення домашнього господарства, в тому числі на мікрохвильові печі та їжу швидкого приготування.
Субкультура
Кожна культура складається з більш дрібних елементів — субкультур,що представлені групами людей, які дотримуються певної системи цінностей, яка грунтується на їх спільному життєвому досвіді та положенні у суспільстві. Окремі субкультури представлені групами людей, які об'єднані за національними, релігійними, расовими ознаками або проживають в одному географічному регіоні. Споживачі, які належать до різних субкультур, складають важливі сегменти ринку, інколи розраховуючи безпосередньо на них, маркетологи розробляють спеціальні товари та маркетингові програми. Як приклад розглянемо чотири великі групи споживачів — іспаномовні американці (латиноамериканського походження), темношкірі (афроамериканці), азіати (американці азіатського походження) та споживачі похилого віку.
Латиноамериканський (іспаномовний) ринок США складають емігранти з Куби, з Мексики, Центральної і Південної Америки та Пуерто-Ріко. Це приблизно 29 мільйонів чоловік, які щорічно споживають товарів та послуг на суму понад 348 мільярдів доларів [4]. Компанії, що торгують продуктами харчування, напоями та предметами домашнього вжитку, вже давно виділяють латиноамериканців в окрему цільову групу. Однак із зростанням купівельної спроможності цього сегменту він також стає привабливим і для збуту більш дорогих товарів — комп'ютерів, фінансових послуг, фотоапаратів, крупних побутових електроприладів, послуг із страхування життя та автомобілів.
Споживачі-латиноамериканці схильні купувати високоякісні товари відомих торгових марок; вони рідко купують більш дешеві аналоги. Ще важливіше те, що латиноамериканцям притаманний високий рівень прихильності до торгової марки та відданості тим компаніям, які намагаються догодити їхнім смакам. Наприклад, компанія Sears здійснює цілеспрямовану діяльність по залученню іспаномовних споживачів. В мережі магазинів цієї компанії нараховується більш як 130 "латиноамериканських", більш ніж 20% клієнтів яких складають іспаномовні споживачі. Ось що каже про це один з фахівців Sears із департаменту зв'язків з громадськістю: "Ми зробили все для того, щоб забезпечити ці магазини службовцями, які б однаково добре володіли англійською та іспанською мовами. Ми підтримуємо громадські рухи і програми в районах, де розташовані магазини" [5].
Якщо б темношкірі американці, які мешкають в Сполучених Штатах Америки і споживають товари та послуги на 469 мільярдів доларів щорічно, створили окрему націю, то їхня купівельна спроможність складала б приблизно дванадцяту частину від загальносвітової [6]. Добробут темношкірого населення США постійно зростає, потреби стають усе більш різноманітними. Темношкірі покупці відрізняються від інших сегментів ринку більшою ціновою чутливістю, але й їх сильніше приваблює якість та можливість вибору. Для них велике значення має торгова марка, вони відзначаються високим рівнем прихильності і швидше приймають рішення про купівлю. Останні декілька років багато великих компаній навмисне розробляють товари та послуги, упаковку та рекламні гасла, що орієнтовані на темношкірих споживачів. Наприклад, компанія JCPenney за останні декілька років змінила оформлення 170 своїх магазинів, намагаючись підігнати їх під смаки афроамериканських покупців, змінила асортимент товарів, що там продаються, і почала використовувати темношкірих акторів в своїх рекламних роликах. Компанія Sears запропонувала нещодавно нову лінію модної одежі Mosaic від Alvin Bell для негритянок, супроводивши цю подію серією рекламних роликів з джазовим музичним оформленням і рекламою в таких журналах, як Black Elegance, Ebony, Essence та Heart & Soul (журнали, розраховані на темношкірих американців. — Прим. ред.) [7].
Американці азіатського походження, найбільш динамічний та численний демографічний сегмент в США, нараховує сьогодні понад 10 мільйонів людей з купівельною спроможністю в ПО мільярдів доларів на рік. Найбільш велика група— китайці; за ними йдуть мешканці Філіппін, японці, індійці та корейці. Прибуток азіатської сім'ї перевищує середньостатистичний загальнонаціональний показник на 19% [8]. Компанії міжнародного телефонного зв'язку і компанії, що надають різноманітні фінансові послуги, давно виділили американських азіатів в самостійну цільову аудиторію, а зовсім недавно до них приєднались компанії з виробництва фасованих товарів, автомобільні фірми, роздрібна торгівля та системи кафе швидкого обслуговування. Здається, що найбільшою перешкодою їх подальшого розвитку залишаються мовні та культурні традиції. Наприклад, 66% американців азіатського походження народилися за кордоном, і 56% з них, від п'яти років і старші, погано розмовляють англійською. Але, попри все, багато компаній серйозно вивчають перспективи освоєння цього сегменту, бо їх приваблює швидке зростання купівельної спроможності цих сегментів [9].
Разом зі старінням населення США, споживачі похилого віку — ті, кому більше за 65, — перетворюються в досить привабливий ринок. Сьогодні люди похилого віку, яких нараховується близько 32 мільйонів, мають кращі фінансові можливості; їх прибуток в середньому вдвічі більший, ніж у споживачів молодше 35 років. Оскільки у людей похилого віку більше вільного часу і грошей, вони є ідеальним цільовим ринком для індустрії екзотичних подорожей, ресторанів, високоякісної домашньої апаратури, наприклад телевізорів та відеомагнітофонів, товарів та послуг для відпочинку, меблів та одягу, фінансових послуг, корисних для здоров'я продуктів харчування та ліків. Крім того, все частіше люди похилого віку хочуть, шоб їх зовнішній вигляд відповідав молодому стану душі, тому вони є ідеальними споживачами косметичних засобів, що запобігають старінню, здорової їжі, домашнього спортивного знаряддя та інших товарів, що дозволяють подовжити молодість. Найкраща маркетингова стратегія на цьому ринку — звернутись до найбільш активної частини людей похилого віку, які сповідують різноманітний та цікавий стиль життя. Наприклад, в одному з останніх рекламних роликів компанії Nike спортсмен похилого віку говорить: "Не можна сказати, що я сильний для свого віку... Я просто сильний!" В роликах компанії Aetna юрист похилого віку розповідає, що, коли він вийшов на пенсію, він зміг нарешті здійснити свою юнацьку мрію — стати археологом [10].
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 1077;