Лекція № 9: Форми бухгалтерського обліку
(заняття 33)
План:
1. Поняття форм бухгалтерського обліку, принцип побудови.
2. Меморіально–ордерна форма обліку.
3. Журнал-Головна форма обліку.
4. Журнально–ордерна форма обліку.
5. Спрощена форма бух. обліку
6. Таблично-автоматизована форма обліку.
1. Під формою бухгалтерського обліку розуміють певну систему взаємопов’язаних між собою облікових регістрів встановленої форми і змісту, що зумовлює послідовність і способи облікових записів. Основними відмітними ознаками, що визначають особливості окремих форм бухгалтерського обліку є:
- Зовнішній вигляд і будова облікових регістрів;
- Взаємозв’язок регістрів синтетичного і аналітичного обліку;
- Послідовність і техніка облікової реєстрації.
Але за будь-яких відмінностей кожна із форм бухгалтерського обліку має відповідати таким вимогам:
1. забезпечувати повноту і реальність відображення в облікових регістрах здійснюваних господарських операцій, контроль за наявністю та рухом засобів підприємства та ефективністю їх використання;
2. сприяти раціональному розподілу облікових робіт між окремими працівниками для своєчасного їх виконання;
3. забезпечувати необхідні дані про виконання поставлених завдань, що до виробничих підрозділів та підприємства в цілому;
4. забезпечити належну економічність, тобто узгодження витрат на ведення обліку з обсягом діяльності підприємства;
5. забезпечувати необхідні дані для складання звітності, здійснення аналізу та контролю.
2. Сучасними формами бухгалтерського обліку, що застосовується на підприємствах є
- Меморіально ордерна передбачає обов’язкове складання оформлення меморіальних ордерів на кожний документ чи групу однорідних документів. В ордері вказують зміст запису посилання на відповідні документи. Кореспондуючі рахунки та відповідні суми. Це форма обліку передбачає наявність цілої системи регістрів:
- Реєстраційного журналу,
- Головної книги,
- Карток чи допоміжних книг аналітичного обліку.
Взаємозв’язок цих регістрів та послідовність запису в них і встановлюють суть вказаної форми обліку. Документи узагальнені в меморіальному ордері реєструються в реєстраційному журналі де здійснюється хронологічний запис усіх операцій. В цьому журналі відображаються дані окремо за кожним меморіальним ордером із зазначенням його загальної суми. Основними недоліками є:
- Складання значної кількості документів бухгалтерського оформлення;
- Багаторазовість записів господарських операцій;
- Роз’єднаність синтетичного і аналітичного обліку;
- Недостатня пристосованість облікових регістрів для отримання необхідної інформації для складання звітності.
3. Журнал-Головна є однією з найпростіших форм бухгалтерського обліку. При даній формі поєднується журнал реєстрації операцій і головна книга. Кожна господарська операція одночасно реєструється і відображається на відповідних синтетичних рахунках. Головною перевагою цієї форми обліку є її простота і наочність. Першим рядком у журналі головній записують початкове сальдо в розрізі синтетичних рахунків. Після відображення всіх господарських операцій, підраховуються обороти за рахунками та виводять сальдо. Аналітичний облік за цієї форми ведеться в книгах чи на картках. За допомогою оборотних відомостей встановлюється взаємозв’язок між синтетичними та аналітичними рахунками. Підсумки оборотних відомостей звіряються з оборотами та сальдо за відповідними синтетичними рахунками. Журнал-Головна є джерелом даних для складання балансу.
4. Журнально-ордерна форма ґрунтується на широкому застосуванні системи накопичувальних і групувальних облікових регістрів – журналів-ордерів і допоміжних відомостей до них. Журнали-ордери є основними обліковими регістрами. Записи до них здійснюються на підставі виправдних документів в міру їх надходження. Цій формі обліку притаманні хронологічність і систематичність записів, поєднання в одному обліковому регістрі кількох взаємопов’язаних синтетичних рахунків з метою забезпечення наочності, скорочення обсягу облікової роботи та полегшення складання звітності. Важливою особливістю будови журналів-ордерів є поєднання в одному обліковому регістрі синтетичного і аналітичного обліку.
Переваги журнально-ордерної форми обліку:
- Скорочений обсяг облікової роботи;
- Суворо регламентується порядок ведення обліку;
- Завдяки наочності записів в облікових регістрах посилюється контроль за правильністю цих записів;
- Спрощується ведення аналітичного обліку;
- Полегшується і прискорюється складання звітності.
5.Організація бухгалтерського обліку господарських операцій на малих підприємствах ґрунтується на єдиних методологічних засадах, встановлених ЗУ «Про фінансовий облік і фінансову звітність в Україні».
Малі підприємства можуть самостійно обирати форму ведення бухгалтерського обліку залежно від потреб свого виробництва, його складності та чисельності працівників. Так, для підприємств, які функціонують у матеріальній сфері виробництва, рекомендується використовувати регістри журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку. Підприємства громадського харчування і торгівлі використовують регістри спрощеної форми бухгалтерського обліку.
В ЗУ «Про підприємства в Україні» малим підприємством вважається те, що здійснює менше 300 господарських операцій за місяць, з чисельністю працівників на будівництві та промисловості – до 200 чоловік, у науці та науковому обслуговуванні – до 100 чоловік, в інших галузях невиробничої сфери – до 25 чоловік, , в роздрібній торгівлі - до 15 чоловік.
Спрощена форма бухгалтерського обліку може застосовуватися за:
- Простою формою (без використання регістрів обліку майна малого підприємства);
- Формою бухгалтерського обліку з використанням регістрів обліку малого підприємства.
Згідно з наказом МФУ від 31.05.96 № 112 проста форма бухгалтерського обліку застосовується малими підприємствами, які здійснюють за місяць не більше 100 господарських операцій, не мають виробництва продукції (робіт) пов’язаних з великими матеріальними витратами. Такі підприємства самостійно обирають вид оподаткування.
Особливістю цієї форми є використання книги обліку господарських операцій, у яких відображаються залишки на бухгалтерських рахунках та реєструють усі операції у хронологічній послідовності.
6. Таблично-автоматизована форма обліку. Ґрунтується на комплексному використанні швидкодіючих ЕОМ, які забезпечують автоматизований процес зберігання, реєстрації, опрацювання облікової інформації необхідної для контролю і управління. Використовується комп’ютер для ведення обліку принципово змінило технологію обробки облікової інформації, побудову облікових регістрів та їх взаємозв’язок.
Характерною рисою автоматизованої форми обліку є забезпечення в автоматичному режимі складання облікових регістрів в розрізах необхідних для практичного використання. Найважливішою передумовою застосування автоматизованої форми обліку є розробка та впровадження програми реєстрації та обробки облікової інформації.
За автоматизованої форми обліку значно скорочується багаторазовість обробки і записів облікової інформації.
Впровадження в обліковий процес комп’ютерної техніки зумовило заміну паперових носіїв інформації технічними з наданням їм юридичної сили. Підписи на документах можуть вводиться у вигляді пароля, кода, роздруковані - підписують вручну.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 1055;