Лекція № 4: Баланс підприємства

(заняття 9, 10)

 

План:

1. Баланс підприємства, його зміст, побудова, призначення.

2. Типи змін в балансі, зумовлені господарськими операціями.

1. Баланс – це не просто складова методу б.о., це найважливіший документ господарської звітності. Він є суттєвим джерелом інформації для управління, планування, організації виробництва та контролю, тому потрібно вміти його читати і критично оцінювати.

Слово «баланс» (від лат. bis – двічі, lans – чаша терезів) означає дві чаші, як символ рівноваги, тобто рівність підсумків активу і пасиву.

Ми розглядали класифікацію засобів за складом та розміщенням і джерелами утворення. Важливою особливістю є те, що ці засоби розглядаються одночасно в двох взаємопов’язаних групуваннях. Такі групування проводяться періодично (як правило за місяць) в грошовій оцінці і відображаються в спеціальній таблиці, яка називається балансом. Згідно з П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності ":

Баланс - це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал.

Він являє собою спосіб економічного групування та узагальненого відображення у грошовому вимірнику наявних господарських засобів (активів) і джерел їх утворення на певну дату.

Особливістю балансу є рівність між загальною вартістю господарських засобів і джерел їх утворення. Бухгалтерський баланс будується у вигляді двосторонньої таблиці.

 

Баланс

Актив Сума Пасив Сума
Склад і розміщення господарських засобів   Джерела утворення засобів і цільове призначення їх  
       

Сторона балансу, на якій відображаються активи підприємства (за складом і розміщенням) називається активом балансу –це ліва сторона.

Сторона балансу, на якій відображаються джерела утворення цих засобів називається пасивом балансу –це права сторона.

Активи і джерела утворення об’єднуються за економічно-однорідними ознаками у розділи. Сукупність статей активу чи пасиву бухгалтерського балансу, які об’єднано в економічно однорідні групи господарських засобів та джерел їх утворення називають розділами. У розділи входять статті балансу. Стаття балансу - кожний рядок балансу активу і пасиву.

Коли підприємство починає працювати, то воно повинно мати матеріальні та грошові кошти і джерела їх утворення, які відображаються в балансі і називається цей баланс початковим або вступним. Коли підприємство ліквідується складається ліквідаційний баланс. По балансу аналізують фінансовий стан підприємства, наявність дебіторської та кредиторської заборгованості, аналізують зміни за звітний період, можна визначити, яким видом діяльності займається підприємство.

Актив балансу складається з 3 розділів:

І. необоротні активи (основні засоби, нематеріальні активи, незавершене капітальне будівництво, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, відстрочені податкові активи);

ІІ. оборотні активи (виробничі запаси, готова продукція, товари, грошові кошти, незавершене виробництво, дебіторська заборгованість);

III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття

Пасив балансу складається з 5 розділів

І. власний капітал (суми статутного капіталу, нерозподілений прибуток...)

ІІ. довгострокові зобов’язання (довгострокові кредити банків, кредиторська заборгованість перед постачальниками...)

ІІІ. поточні зобов’язання – за оплатою праці, за страхуванням, за податками і платежами, (короткострокові кредити банків, інші кредиторська заборгованість)

ІV. Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами,
утримуваними для продажу, та групами вибуття

 

Бухгалтерський баланс призначений не тільки для відображення госп.засобів (активів) підприємства та джерел їх формування на звітну дату. Метою складання балансу є надання користувачам – юридичним та фізичним особам – повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на певну дату. Фінансовий стан підприємства характеризується структурою і якістю його активів, власного капіталу і зобов’язань, а також здатністю відповідати за своїми зобов’язаннями, тобто платоспроможністю.

 

2. Бухгалтерський баланс змінюється під впливом господарських операцій. Є чотири типи господарських операцій, які призводять до змін, або тільки у структурі господарських засобів, або тільки у структурі джерел їх утворення, або в структурі господарських засобів та джерел їх утворення одночасно. Продемонструємо ці зміни на прикладі діяльності ПП «Ірина»

І-й тип операцій – це операції, під впливом яких відбуваються зміни тільки в активі балансу, при цьому одна стаття активу збільшується, друга зменшується на одну і ту ж суму, підсумкова сума балансу не зміниться. Рівність між активом та пасивом балансу зберігається.

А -А

Наприклад: В касу підприємства з поточного рахунку отримано 5050 грн. для виплати заробітної плати. У даній господарській операції беруть участь дві статті активу балансу: каса та поточний рахунок у банку. На поточному рахунку зменшиться сума на 5050, а в касі – збільшиться на 5050. Рівність балансу не порушилась.

ІІ-й тип операцій - це операції, під впливом яких відбуваються зміни тільки в пасиві балансу, при цьому одна стаття пасиву збільшується, друга зменшується на одну і ту ж суму, підсумкова сума балансу не зміниться. Рівність між активом та пасивом балансу зберігається.

П -П

Наприклад: Розрахувалися з постачальниками за рахунок кредиту банку в сумі 7000. У даній господарській операції беруть участь дві статті пасиву балансу: розрахунки з постачальниками та кредит банку. Сума кредиту банку збільшиться на 7000, а зобов’язання по розрахунках із постачальниками зменшиться на 7000. Рівність балансу не порушилась.

ІІІ-й тип операцій – це операції, під впливом яких відбуваються зміни і в активі, і в пасиві балансу в сторону збільшення. Підсумкова сума балансу збільшиться і в активі, і в пасиві, але рівність між активом і пасивом балансу зберігається.+А +П

Наприклад: Оприбутковано на склад матеріали на суму 12000 від постачальників, розрахунки за які не проведено. Беруть участь 2 статті балансу: матеріали (актив) та розрахунки з постачальниками (пасив). В результаті операції збільшується сума матеріалів на складі на 12000 та зростає зобов’язання перед постачальниками ще на 12000. Сума кінцевого балансу збільшиться на 12000 і в активі, і в пасиві.

ІV-й тип операцій – це операції, під впливом яких відбуваються зміни і в активі, і в пасиві балансу в сторону зменшення. Підсумкова сума балансу зменшиться і в активі, і в пасиві, але рівність між активом і пасивом балансу зберігається. –А -П

Наприклад: Із каси виплачена заробітна плата працівникам виробництва. У сумі 5050. Беруть участь 2 статті балансу: каса (актив) та розрахунки за заробітною платою (пасив). В результаті операції зменшується сума готівки у касі на 5050 та зменшується зобов’язання по виплаті заробітної плати на 5050. Сума кінцевого балансу зменшиться на 5050 і в активі, і в пасиві.









Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 757;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.