Експертиза щодо авторства на той чи інший об'єкт інтелектуальної власності та можливість його самостійного використання
Це найбільш розповсюджений вид спорів між правовласниками, що стосується усіх видів об'єктів інтелектуальної власності, включаючи товарні знаки.
Найбільш складними й суперечливими є справи з вирішення спорів, пов’язаних з об’єктами, що можуть виступати як різні об’єкти інтелектуальної власності одночасно. Наприклад, пляшка оригінальної форми може бути зареєстрована як промисловий зразок, або об’ємний товарний знак. Такий об’єкт авторського права як фотографія може бути визначальною ознакою запатентованого промислового зразка i, відповідно, охоронятися згідно з нормами Закону «Про охорону прав на промислові зразки».
Але найбільш часто перетинаються норми авторського права з нормами закону «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15 грудня 1993 р. № 3689-XII, оскільки логотип, зареєстрований як знак для товарів і послуг, може виявитися об’єктом авторського права, що не міг одержати реєстрацію без згоди автора.
Так, у судовому порядку недавно розглядався спір між власником товарного знака – назвою відомого лікарського препарату і власником авторських прав на неї. У даному випадку ця торгова назва була результатом творчої діяльності автора препарату, і, відповідно, у відношенні неї діяли авторські права його творця. Слід зазначити, що в загальному випадку власник авторських прав має виключне право використовувати свій твір у будь-яких формах і будь-яким способом і, відповідно має право на захист від несанкціонованого використання свого твору.
Необхідно підкреслити, що за авторсько-правовою системою охорони об'єктів авторських прав захист авторам та іншим суб'єктам авторського права надається лише проти будь-якого свідомого несанкціонованого використання іншою особою охоронюваного об'єкту (крім передбачених законом випадків вільного використання творів). Тому факт позадоговірного порушення авторських прав вважається встановленим лише у разі доведення автором чи іншою особою, якій належить авторське право, відомостей про копіювання або запозичення іншою особою істотних рис або цілого твору, що був раніше введений автором у цивільний оборот.
Відповідно до статті 9 названого Закону України "Про авторське право і суміжні права" частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору, розглядається як твір і охороняється відповідно до цього Закону. Таким чином, назва твору підлягає охороні як об'єкт авторського права тільки у тому випадку, коли вона є результатом творчої діяльності автора (є оригінальною) і може використовуватися самостійно.
Найбільш відомі конфлікти цього типу між автором “Чебурашки” – Е.Успенським і кондитерськими фабриками, що зареєстрували ім'я цього казкового персонажа для своїх цукерок. Інший приклад: для реєстрації відомого товарного знака для молока "33 корови" був укладений авторський договір з автором цієї популярної пісеньки.
Вирішення питання щодо можливості самостійного використання частини твору потребує спеціальних знань, тому з цією метою суд призначає відповідну судову експертизу.
Призначаючи судову експертизу з питання щодо того, чи може частина літературного письмового твору (у тому числі й оригінальна назва твору) використовуватися самостійно суд має точно сформулювати уривки з твору, які за доводами заінтересованої сторони спору можуть використовуватись самостійно, наприклад, у передачах (програмах) організацій мовлення.
Розглянемо приклад вітчизняної практики вирішення спорів щодо можливості самостійного використання частини твору.
До місцевого суду м. Києва була подана позовна заява гр. З. до радіокомпанії “Р.О” про захист авторського права на назву спортивно-розважальної телевізійної програми “П’ять з п’яти” та про стягнення грошової компенсації. В ній, зокрема, зазначено, що “дана назва являється оригінальною назвою авторського аудіовізуального твору – спортивно-розважальної телевізійної програми “П’ять з п’яти”.
На вирішення експертизи в справі за позовом гр. З (далі – Позивач) до радіокомпанії «О» (далі – Відповідач) про захист авторського права на назву сценарію спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» та про стягнення грошової компенсації були поставлені такі питання:
«1. Чи є назва сценарію спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» оригінальною назвою даного сценарію, тобто спеціально вигаданою для цього аудіовізуального твору?
Чи є поняття «П’ять з п’яти» звичайним, тобто таким, що використовується в загальному вживанні, чи є ідеєю, чи процедурою, чи концепцією тощо?
Якщо поняття «П’ять з п’яти» використовується в загальному вживанні, то чи може воно бути спеціально створеною (вигаданою) для аудіовізуального твору назвою?»
Приймаючи за ініціативою Відповідача рішення про необхідність проведення судової експертизи, суд, однак, поставив наведені запитання виходячи з презумпції авторства гр. З., а також ґрунтуючись на основній тезі його позовної заяви:
«Дана назва є оригінальною назвою авторського аудіовізуального твору – спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти».
Радіокомпанія «О» використовувала аналогічну назву для своєї радіопрограми.
Для того, щоб відповісти на поставлені судом питання, експертам необхідно було визначити зміст об’єкта авторського права – спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти».
Серед наданих на дослідження матеріалів справи стосувалися об’єкта дослідження лише такі документи:
- позовна заява гр. З., в якій він стверджує, що має відеокасету із записом однієї зі спортивно-розважальних передач «П’ять з п’яти», яку надасть у судовому засіданні;
- свідоцтво ПА № ХХХ про Державну реєстрацію прав автора на твір, видане гр. З. Державним агентством України з авторських і суміжних прав **. **** 1998 р., в якому зазначено, що гр. З. належить право автора на сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми під назвою «П’ять з п’яти»;
- довідка від 11.09.2001р. гр. З. про принципи продюсерської стратегії та вибору й створення назви телевізійної спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти».
Крім того, в інших матеріалах справи містилися посилання на те, що цю програму транслював у ефірі телеканал «Г», але вона мала практично нульовий рейтинг (про це свідчить довідка про результати моніторингу аудиторії телепрограми «П’ять з п’яти», проведеного за замовленням Відповідача певною комерційною фірмою, яка не мала відношення до телеканалу «Г»). Слід зазначити, що останній документ Позивач надалі активно використовував як доказ того, що телепрограма «П’ять з п’яти» взагалі існувала.
Як відомо, телевізійні програми – це аудіовізуальні твори, що спеціально створені для показу по телебаченню. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 11 липня 2001 р. № 2627-III аудіовізуальний твір – це «твір, що фіксується на певному матеріальному носії (кіноплівці, магнітній плівці чи магнітному диску, компакт-диску тощо) у вигляді серії послідовних кадрів (зображень)чи аналогових або дискретних сигналів, які відображають (закодовують) рухомі зображення (як із звуковим супроводом, так і без нього), і сприйняття якого є можливим виключно за допомогою того чи іншого виду екрана (кіноекрана, телевізійного екрана тощо), на якому рухомі зображення візуально відображаються за допомогою певних технічних засобів. Видами аудіовізуального твору є кінофільми, телефільми, відеофільми, діафільми, слайдофільми тощо, які можуть бути ігровими, анімаційними (мультиплікаційними), неігровими чи іншими».
Таким чином, аудіовізуальні твори охоплюють широке коло кіно-, теле- й відеотворів, які розраховані на зорове (та слухове) сприйняття аудиторією.
Згідно із Законом України «Про телебачення і радіомовлення» від 21 грудня 1993 р. № 3759-XII «телерадіопрограма – сукупність телерадіопередач, що транслюються безпосередньо або в запису» («телебачення – виробництво і розповсюдження аудіовізуальних передач та програм; мовлення (телебачення і радіомовлення) – передача на відстань звукової або зорової інформації за допомогою електромагнітних хвиль, що розповсюджуються передавальними пристроями і приймаються будь-якою кількістю телерадіоприймачів»).
Крім того, як зазначає відомий фахівець у сфері авторського права й суміжних прав І.А.Сілонов у книзі «Авторское право в шоу-бизнесе» (М.: «Интеллектуальная собственность (Авторское право)». – № 10. – 2001) «под передачей телерадиовещания понимается передача, созданная самой организацией эфирного вещания или кабельного вещания, а также по ее заказу».
Виходячи зі змісту наведених понять для встановлення ознак об’єкта авторського права під назвою «Сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» до суду були направлені клопотання про надання додаткових матеріалів, а саме: матеріалів заявки на державну реєстрацію прав автора на твір «Сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти», що містять сценарій твору; а також копії авторського договору про передачу права на використання цього твору.
У відповідь на клопотання надійшли такі матеріали:
- заявка на державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури та мистецтва № ХХХ від **. **** 1998 р.;
- повідомлення ТОВ «Г» № 7 від **. **** 2002 р.;
- повідомлення Українського агентства з авторських та суміжних прав № Х та № У від **. **** 2002 р. з додатками.
Як зазначалось, у свідоцтві ПА № ХХХ від **.**** 1998 р. про Державну реєстрацію прав автора на твір, виданому гр. З. Державним агентством України з авторських і суміжних прав **. **** 1998 р., було вказано, що гр. З. належить право автора на сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми під назвою «П’ять з п’яти».
Зміст цього права конкретизували матеріали заявки на державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури й мистецтва № ХХХ від **. **** 1998 р. та листі № Х від **. **** 2002 р. Українського агентства з авторських та суміжних прав до суду.
В першому й другому пунктах заявки № ХХХ від **. **** 1998 р. зазначено:
«1. До якого виду творчої діяльності належить твір: науки, літератури чи мистецтва – телебачення (сценарій).
2. Назва твору (повна і скорочена) – спортивно-розважальна телевізійна програма «П’ять з п’яти»
В п. 6.5 тієї ж заявки автор визначає суть його авторства
«6.5. Суть авторства (стисло описати характер створеного автором твору або тієї його частини, на яку заявляються права автора):
ідея, правила проведення та концепція спортивно-розважальної ТБ-програми «П’ять з п’яти».
Необхідно зауважити, що згідно зі ст. 7 («Об’єкти, що не охороняються») Закону України «Про авторське право та суміжні права» від 23 грудня 1993 р. № 3792-XII (далі – Закон про авторське право 1993 р.) (правовідносини із створення та використання об’єктів дослідження складалися до прийняття нової редакції Закону), «…за цим Законом охорона не поширюється на будь-які ідею, процедуру, метод, процес, концепцію, відкриття…, звичайні дані, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі тощо».
Те саме можна сказати й про правила проведення, оскільки, як визначено в словнику С.Н.Ожегова (Словарь русского языка, 22-е издание. АН СССР, Институт русского языка. М., Русский язык, 1990), «правило: 1) положение, в котором отражена закономерность, постоянное соотношение каких-нибудь явлений; 2) постановление, предписание, устанавливающее порядок чего-нибудь; 3) образ мыслей, норма поведения, обыкновение, привычка».
У повідомленні (лист № Х від **.**** 2002 р.) Українського агентства з авторських та суміжних прав зазначено, що:
«На **.**** 2001 р. агентством не здійснювалась реєстрація спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» як аудіовізуального твору.
Агентством було здійснено реєстрацію сценарію спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» і видано свідоцтво ПА № 942 від 13 лютого 1998 р., автором якого є гр. З.».
У повідомленні (лист № 7 від **. **** 2002 р.) ТОВ «Г» до суду повідомлялося, що «ТОВ «Г» не вступало у фінансово-договірні відносини з гр. З. Документи на авторство програми «П’ять з п’яти» не пред’являлися. В зв’язку з тим, що гр. З і керівництво каналу не знайшли консенсусу щодо трансляції вищезазначеної програми, вона не транслювалася в ефірі на каналі «Г».
Виходячи з фактичних даних і керуючись ст. 60 ЦПК питання 1 та 3 ухвали про призначення експертизи експерти в межах своєї компетенції об’єднали й вирішували у такій редакції:
«1,3. Чи є назва сценарію спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» оригінальною назвою даного сценарію, тобто спеціально вигаданою для цього сценарію назвою?».
На підставі ст. 60 ЦПК експерти за власною ініціативою вирішували також питання:
«4. Чи співпадає назва радіогри «5 из 5» в письмовій формі з назвою письмового твору, а саме, сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти»?»
Питання, поставлені на вирішення експертизи, експерти вирішували в такій послідовності:
1(2). Чи є поняття «П’ять з п’яти» звичайним, тобто таким, що використовується в загальному вживанні, чи є ідеєю, чи процедурою, чи концепцією тощо?
2(1,3). «Чи є назва сценарію спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» оригінальною назвою даного сценарію, тобто спеціально вигаданою для цього сценарію назвою?».
3 (4). «Чи співпадає назва радіогри «5 из 5» в письмовій формі з назвою письмового твору, а саме, сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти»?»
По-перше, для того, щоб з’ясувати чи може поняття «П’ять з п’яти» бути ідеєю, концепцією чи процедурою, були проаналізовані визначення цих понять із різних словників. Аналіз указаних визначень дозволив зробити висновок, що при наявності уточнюючих слів словосполучення «П’ять з п’яти» можна віднести до поняття «провідний задум, конструктивний принцип різних видів діяльності», яким є концепція.
Слід зазначити, що й сам автор сценарію в п. 6.5 заявки на реєстрацію авторських прав визначив суть свого авторства як “ідею, правила проведення та концепцію спортивно-розважальної ТБ-програми «П’ять з п’яти»”.
В загальному розумінні словосполучення «п’ять з п’яти» без конкретизуючих і уточнюючих слів (наприклад, «п’ять балів з п’яти можливих») має дуже широке застосування й може використовуватись у різноманітних випадках для характеристики необхідної кількості позитивних результатів, які потрібно отримати для досягнення певної мети при обмеженій кількості спроб щодо її досягнення при визначених умовах. Наприклад, можна сказати що студент розв’язав усі «п’ять з п’яти» завдань екзаменаційного білета й отримав «п’ять з п’яти» можливих балів, які необхідні йому для одержання диплому, стипендії тощо.
Результати пошуку в мережі Інтернет (звіт ПП «Компанія С» про результати пошуку в Інтернет HTML-документів з метою визначити частоту фраз «5 з 5», «п’ять з п’яти», «5 of 5», 5*5», та їх значення на 73 арк. від 21 лютого 2002 р.) підтверджують цей висновок: словосполучення «П’ять з п’яти» («5 з 5») може стосуватися сторінок, глав книги, результатів змагання, може використовуватися як назва ігор, конкурсів, доменів, зустрічатися в текстах творів тощо.
Тобто, без конкретизуючих слів словосполучення «П’ять з п’яти» є загальновживаним поняттям, тобто таким, що широко використовується в повсякденній мові. Як категорія логіки таке поняття характеризується великим обсягом і малим змістом.
Таким чином, поняття «П’ять з п’яти» є звичайним загальновживаним поняттям.
По-друге, для вирішення питання про оригінальність назви «П’ять з п’яти» стосовно сценарію ТБ-програми, експертам необхідно було в першу чергу визначити, до якого виду творів «науки, літератури й мистецтва» належить твір, назва якого досліджувалася.
Як було вказано, в своїй позовній заяві від **. **** 2001 р. гр. З. зазначає, що «Дана назва є оригінальною назвою авторського аудіовізуального твору – спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти».
В ухвалі суду про призначення експертизи також відзначалося, що ця назва належить до аудіовізуального твору (питання 1, 3 ухвали).
В процесі дослідження свідоцтва ПА № ХХХ про Державну реєстрацію прав автора на твір встановлено що гр. З. належить право автора на сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми під назвою «П’ять з п’яти».
Наданий на дослідження рукописний текст, який містився в матеріалах заявки на державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури й мистецтва № ХХХ від **. **** 1998 р., займав 1 стор. (1 аркуш паперу) та мав назву «П’ять з п’яти». Спортивно-розважальна телепрограма». Він складався з анотації (Умови створення. (Анотація)), в якій вказувалося, що «пропонована програма використовує елементи найбільш популярних на Україні видів спорту…», а також включав її концептуальні положення, зокрема: «Спортивно-розважальна програма «П’ять з п’яти» будується на низці конкурсів, в основі яких лежить виконання п’яти елементів з різних видів спорту…» (п’яти елементів з шести різних видів спорту та відповідь на п’ять запитань з історії спорту).
Таким чином, досліджуваний об’єкт можна було визначити як письмовий (літературний) твір, що за вищевказаними ознаками відповідає змісту поняття «сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми».
Щодо охорони назви твору в ст. 6 Закону про авторське право 1993 р. зазначається: «Частина твору, яка може використовуватися самостійно, включаючи й оригінальну назву твору, розглядається як твір і охороняється цим Законом».
Таким чином, назва твору користується правовою охороною лише в тому випадку, якщо вона є оригінальною, тобто відображає творчу самобутність автора. В іншому випадку назва твору належить до змісту твору, що не захищається нормами авторського права.
Назва даного твору не відрізняється новою формою – вона складається зі звичайних слів, що об’єктивно існують в мові незалежно від автора, a комбінація слів «П’ять з п’яти» не має фантазійного характеру, не відрізняється оригінальністю й широко використовується в загальному вживанні.
Однак творчою знахідкою автора може бути не створення нового слова, а використання існуючого слова в якості назви для твору певної тематики та ідейної спрямованості. В даному випадку це сценарій спортивно-розважальної програми.
Стосовно спортивних ігор словосполучення «п’ять з п’яти» може характеризувати результат чийогось виступу в якомусь змаганні, наприклад, у стрільбі по мішеням. Це може бути результатом майстерної гри воротаря, який зумів зловити всі п’ять м’ячів, що їх послали до його воріт.
Як випливає з Довідки гр. З. «про принципи продюсерської стратегії та вибору і створення назви телевізійної спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти» від **. **** 2001 р., назва спортивно-розважальної програми «П’ять з п’яти» створювалася саме за такими принципами. В цьому випадку неоригінальність такої назви є очевидною, оскільки ця назва прямо вказує на концепцію, за якою створюється кожен твір у жанрі змагання, а згідно зі ст. 7 Закону про авторське право 1993 р. концепція належить до об’єктів, що не охороняються Законом.
Проте в самому сценарії спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти» (матеріали заявки на державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури й мистецтва № ХХХ від **. **** 1998 р.) викладені її «концептуальні положення», а саме:
- виконання п’яти елементів з шести різних видів спорту та відповідь на п’ять запитань з історії спорту;
- участь двох команд по п’ять гравців у кожній;
- кожна команда має здобути 25 залікових очків, а кожний гравець – виконати 5 завдань.
Таким чином, назва «П’ять з п’яти» не індивідуалізує конкретний твір, а саме сценарій спортивно-розважальної телевізійної програми «П’ять з п’яти», змістом якого є змагання двох команд по п’ять гравців у кожній, метою кожної команди – здобуття 25 очків, а гравця – виконання 5 завдань, тобто 5 х 5 = 25.
Однак творчість у створенні назви твору не так важлива, як закріплення даного словосполучення за популярним авторським твором, відомість самого твору.
Так, в історії мистецтва існують приклади, коли назви-числівники чітко асоціюються з конкретними аудіовізуальними творами. Наприклад, відомий фільм італійського режисера Федеріко Феліні «8 ½». Але це трапилося завдяки великій популярності даного твору, обумовленій його художніми достоїнствами та неповторністю. Ця назва настільки міцно пов’язана саме з цим твором, що назви інших художніх творів, створених за схожими принципами, також асоціюються з вищеназваним фільмом. Наприклад, назва іншого всесвітньо відомого американського фільму – «9 ½ тижнів», назва плаката-переможця конкурсу до 850-річчя м. Москви – «Москва: 8 ½ веков».
Однак, матеріали справи не містили даних, які свідчили б не тільки про відомість сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти», а й взагалі про факт оприлюднення цього твору. При цьому слід виходити з того, що згідно з новою редакцією Закону про авторське право:
«оприлюднення (розкриття публіці) твору – здійснена за згодою автора чи іншого суб’єкта авторського права і (або) суміжних прав дія, що вперше робить твір доступним для публіки шляхом опублікування, публічного виконання, публічного показу, публічної демонстрації, публічного сповіщення тощо».
Таким чином, застосування загальновживаного поняття «П’ять з п’яти» в якості назви сценарію будь-якої спортивно-розважальної програми, в основу якої покладено принцип змагання, не є оригінальним, тому що ця назва прямо вказує на «ведучий задум, конструктивний принцип» – концепцію, за якою будується кожний твір у жанрі змагання, а саме: одержання необхідної кількості позитивних результатів, які необхідно отримати для досягнення певної мети при визначених умовах, при обмеженій кількості спроб для її досягнення.
Назва «П’ять з п’яти» не індивідуалізує конкретний твір, а саме сценарій спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти», змістом якого є низка конкурсів, в основу яких покладено виконання п’яти елементів з шести різних видів спорту та відповідь на п’ять запитань з історії спорту (один предмет). Участь у цих конкурсах беруть дві команди по п’ять гравців у кожній, метою кожної команди є здобуття 25 очків, а метою гравця – виконання 5 завдань, тобто 5 х 5 = 25. Таким чином, назву «П’ять з п’яти» не можна вважати спеціально вигаданою для цього сценарію назвою.
По-третє, як зазначалося, назва сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти» не є оригінальною і не індивідуалізує конкретний письмовий твір. Крім того, як теж відзначалося, немає відомостей про факт оприлюднення або відтворення в будь-якій формі сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти».
Виходячи з того, що авторське право охороняє тільки форму втілення твору, в даному випадку можна було порівнювати лише офіційну назву інтерактивної радіогри «5 из 5» (тобто, її письмову форму) з назвою сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти», який згідно з матеріалами справи не оприлюднювався й не відтворювався та існує тільки у вигляді рукописного тексту.
В процесі цього порівняння було встановлено, що назва радіогри «5 из 5» складається з цифри «5», що двічі повторюється, та прийменника «из».
Назва сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти» складається з числівника «п’ять», що двічі повторюється, та прийменника «з».
Таким чином, письмова форма назви радіогри «5 из 5» не співпадає з письмовою формою назви сценарію спортивно-розважальної телепрограми «П’ять з п’яти».
Враховуючи фактичні дані та висновок судової експертизи, суд відмовив Позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 964;