Порядок розслідування травм. Службове та спеціальне розслідування. Акт форми Н-1.
Чинним є Порядок розслідування нещасних випадків № 1232 від 30.11.11. Порядок визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків (НВ), професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах чи інших відокремлених підрозділах.
Дія Порядку поширюється на:
- власників підприємств або уповноважені ними органи;
- працівників, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, які відповідно до законодавства уклали з роботодавцем трудовий договір (контракт) або фактично допущені до роботи роботодавцем;
- фізичних осіб — підприємців.
Проведення розслідування проводиться у разі виникнення НВ, а саме - раптового впливу на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, який стався у процесі виконання ним трудових обов’язків, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров’ю, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов’язків.
Про кожний НВ потерпілий або працівник, який його виявив, чи інша особа − свідок нещасного випадку повинні негайно повідомити керівника робіт, який безпосереднього здійснює контроль за станом охорони праці на робочому місці чи іншу уповноважену особу підприємства і вжити заходів до надання необхідної допомоги потерпілому.
По факту настання НВ керівником підприємства на протязі доби утворюється Комісія з розслідування НВ, яка зобов’язана протягом трьох робочих днів з моменту її утворення:
- обстежити місце настання нещасного випадку, одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати осіб − свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;
- визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
- з’ясувати обставини і причини настання нещасного випадку;
- вивчити первинну медичну документацію та документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо);
- визначити, пов’язаний чи не пов’язаний нещасний випадок з виробництвом;
- установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам;
- скласти акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1 у разі, коли НВ визнано таким, що пов’язаний з виробництвом і передати їх роботодавцеві для затвердження.
Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою Н-5 як його невід’ємну частину.
Спеціальному розслідуванню підлягають:
- нещасні випадки із смертельними наслідками;
- групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості отриманих ними травм;
- випадки смерті працівників на підприємстві;
- випадки зникнення працівників під час виконання трудових (посадових) обов’язків;
- НВ, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
Порядок проведення розслідування та ведення обліку НВ, що сталися з вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, стажистами під час навчально-виховного процесу, визначається Міністерством освіти та науки України за погодженням з відповідним профспілковим органом.
Розслідування та облік НВ, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству і не використовується в інтересах підприємства, проводяться згідно з порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру.
Дата добавления: 2016-03-10; просмотров: 929;