Природне освітлення: види, характеристики, принципи розрахунку.
Природне освітлення має важливе фізіолого-гігієнічне значення для працюючих. Воно сприятливо впливає на органи зору, стимулює фізіологічні процеси, підвищує обмін речовин та покращує розвиток організму в цілому. Сонячне випромінювання зігріває та знезаражує повітря, очищуючи його від збудників багатьох хвороб (наприклад, вірусу грипу). Окрім того, природне світло має і психологічну дію, створюючи у приміщенні для працівників відчуття безпосереднього зв`язку з довкіллям.
Природному освітленню властиві й недоліки: воно непостійне в різні періоди доби та року, в різну погоду; нерівномірно розподіляється по площі виробничого приміщення; при незадовільній його організації може викликати засліплення органів зору.
На рівень освітленості приміщення при природному освітленнні впливають такі чинники:світловий клімат; площа та орієнтація світлових отворів; ступінь чистоти скла в світлових отворах; пофарбування стін та стелі приміщення; глибина приміщення; наявність предметів, що заступають вікно як зсередини, так і ззовні приміщення.
Гігієнічна оцінка природного освітлення проводиться за допомогою описового, геометричного та світлотехнічного методів.
Описовий метод передбачає визначення поверху, на якому знаходиться приміщення, кількості вікон та їх орієнтації і розмірів, типу скла, ступеня його забруднення, ширини простінків, наявності на вікнах та за ними предметів, що затінюють, характеру і кольору пофарбування стін, стелі й меблів.
Геометричний метод заснований на визначенні величин світлового коефіцієнта, коефіцієнта заглиблення, проекції небосхилу, кутів падіння та отвору.
Світловий коефіцієнт – являє собою відношення площі поверхні всіх вікон, що засклена, до площі підлоги. Для навчальних приміщень світловий коефіцієнт повинен дорівнювати 1:4 - 1:5; для лікарняних палат - 1:5-1:6; для житлових приміщень - 1:8.
Коефіцієнт заглиблення – це відношення відстані від вікна до протилежної стіни до відстані від верхнього краю вікна до підлоги. Величина коефіцієнта заглиблення повинна бути не більше, ніж 2.
Проекція небосхилу – являє собою частину небосхилу, яку можна побачити через вікно з робочого місця, найбільш віддаленого від вікна. Величина проекції небосхилу повинна бути не менш, ніж 30 см.
Кут падіння та кут отвору також визначають для найбільш віддаленої від окон робочої поверхні. Кут падіння вказує на те, під яким кутом промені світла падають на робочу поверхню, кут отвору надає уявлення про величину небосхилу, який безпосердньо освітлює робоче місце. Відповідно до гігієнічних вимог величина кута падіння повинна становити не менше 27°, величина кута отвору - не менше 5°.
Світлотехнічний метод пов`язаний з необхідністю визначення та гігієнічної оцінки величини коефіцієнта природної освітленості.
Коефіцієнт природної освітленості (КПО) – це відсоткове відношення освітленості горизонтальної поверхні всередині приміщення до освітленості розсіяним світлом подібної горизонтальної поверхні під відкритим небом.
Освітленість вимірюється люксметром, а потім за допомогою формули (8.4) визначається коефіцієнт природної освітленості:
КПО= (8.4)
де КПО – коефіцієнт природної освітленості, %; Е - освітленість всередині приміщення, лк; Е - освітленість під відкритим небом, лк.
Для начальних приміщень коефіцієнт природної освітленості у найбільш віддаленій від вікон точці повинен становити не менше 1-2%, для житлових і допоміжних приміщень – 0,5-0,75%, для лікарняних палат – 1,0-1,5%, для операційних – 2,5%.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 954;