Спостереження дисперсії
Першими дослідами зі спостереження дисперсії були описані досліди Ньютона із заломлення світла у призмі. Ньютон розробив ряд методів спостережень дисперсії за допомогою призм і зокрема метод схрещених призм, що досить точно виявляє хід дисперсії. Схема методу схрещених призм дана на рисунку 4.37.
Рис.4.37. Метод схрещених призм
Біле світло проходить через вертикальну щілину S і дві призми P1 і Р2, заломлюючі ребра яких взаємно перпендикулярні. За допомогою лінз L1і L2світло збирається на екрані АВ. За наявності тільки однієї призми P1з вертикальним заломлюючим ребром, на екрані АВ вийшов би горизонтальний суцільний спектр, зображений пунктирною смужкою ab. За наявності другої призми кожен промінь буде відхилений униз тим сильніше, чим більше для нього коефіцієнт заломлення призми Р2. Завдяки цьому весь спектр ab виявиться зміщеним вниз і займе положення a1b1. Його червоний кінець а1зміщений униз менше всього, а фіолетовий кінець b1 – найбільше. Також і кожне інше місце спектру зміститься тим більше, чим більше коефіцієнт заломлення для довжини хвилі, відповідної цьому місцю спектру. Вся смужка a1b1буде зігнута і наочно представить хід дисперсії в призмі Р2.
Дисперсія скла, кварцу, флюориту і багатьох інших речовин у видимій частині спектру визначається головним чином наявністю сильних ліній поглинання в ультрафіолетовій області. Друга область поглинання у цих речовин лежить у дальній інфрачервоній частині і позначається менше. Приблизно для видимої частини спектру залежність п2 від λ для цих речовин може бути представлена дисперсійною формулою з одним членом:
4.25
Розкладаючи праву частину цієї формули в ряд, одержимо:
4.26
Тобто приблизно для п:
4.27
де А, В, С—деякіконстанти.
Аномальна дисперсія найлегше спостерігається в парах металів, що дають у видимій частині спектру різкі лінії поглинання. Так, пари натрію дають у жовтій частині дві вельми інтенсивні близькі лінії поглинання з довжинами хвиль λ1= 0,5890 МК та λ2 = 0,5896 МК. Р.Вуд використовував для спостереження «аномальної» дисперсії в парах натрію метод схрещених призм. Схема його досліду представлена на рисунку 4.38. Світло від джерела суцільного спектру проходить через горизонтальну щілину S1 і потім у вигляді паралельного пучка — через посудину АВ,що містить металевий натрій. Пройшовши через посудину, світло падає на вертикальну щілину S2і розкладається призмою Р2 в спектр.
Рис.4.38
Заломлююче ребро призми Р2 паралельне щілині S2, і спектр виходить у вигляді горизонтальної смужки. Завдяки наявності горизонтальної щілини S1 ця смужка вузька. Якщо підігріти металевий натрій у посудині АВ знизу і одночасно охолодити верхню частину посудини АВ, то в ній виникне неоднорідний стовп пари натрію. Внизу щільність пари буде більша, вгорі менше. Такий неоднорідний стовп пари діє як призма із заломлюючим ребром, розташованим зверху, перпендикулярно до довжини посудини. В результаті вийде «призма» з пари натрію, схрещена з призмою Р2. Ця призма, як було пояснено вище, змістить всі частини спектру.
Рис. 4.39. Аномальна дисперсія в парах натрію, поблизу ліній поглинання:
а) при малій густині;
б) при великій густині парів натрію.
Проте тепер, завдяки аномальному характеру дисперсії пари натрію, зміщений спектр буде не монотонно зігнутим, а виявить характерні вигини поблизу довжин хвиль λ1 і λ2. У місцях, хвиль λ1 і λ2, що відповідають цим довжинам, з'являться темні лінії поглинання. На рисунку 4.39а представлений одержуваний вигин спектру. В бік великих довжин хвиль від ліній поглинання спектр сильно відхилений вниз, що відповідає великим значенням показника заломлення натрію в цій області. В бік коротких довжин хвиль від ліній поглинання спектр зігнутий вгору, що указує на значення показника п<1. Між обома лініями поглинання показник заломлення круто спадає у разі збільшення довжин хвиль. При великій щільності пари вигин спектру збільшується і приймає вигляд, зображений на рисунку 4.39б.
Інший метод вивчення аномальної дисперсії запропонований Д.С.Рож-дественським.
Д.С.Рождественський видозмінив інтерферон-метр Жамена таким чином, що пучки 1 і 2 можуть бути розведені один від одного на багато сантиметрів. Схема інтерферометра Рождественсь-кого зображена на рисунку 4.40, де А1 A2, A3, А4 — чотири плоскі дзеркала, з яких дзеркала A2 та A3 суцільні, а інші два — напівпрозорі. При відбиваннях від дзеркал А1 і А2 виникають сильно розведені пучки світла 1 і 2, які потім знову збираються разом за допомогою дзеркал А3 і A4 і інтерферують.
Д. С. Рождественський використовував свій інтерферометр для вивчення аномальної дисперсії. Суть методу полягає в наступному. В обидві гілки інтерферометра вводяться дві однакові кювети В1 і В2 (рис. 4.41). В одну з кювет, наприклад В2, вводиться досліджуваний метал; ця кювета може нагріватися електричною піччю до температури, достатньої для того, щоб в ній створити пари металу при необхідному тиску. Друга кювета відкачується. Через інтерферометр пропускається світло від джерела суцільного спектру S. Виникаюча інтерференційна картина проектується за допомогою лінзи L2 на щілину спектрографа С. Припустимо, що спочатку кювета В2 не нагріта, і в ній відсутні пари. Тоді інтерферометр дасть на щілині спектрографа ряд інтерференційних максимумів і мінімумів у вигляді ліній, перпендикулярних до довжини щілини. Положення максимуму, відповідного нульовій різниці ходу, не залежить від довжини хвилі. Звідси витікає, що цьому максимуму в суцільному спектрі, що дає спектрограф, відповідає горизонтальна світла лінія, що тягнеться уздовж всього спектру. Максимуми ж, що відповідають різницям ходу в одну, дві, три і т.д. довжини хвилі, розташовуються для різних довжин хвиль падаючого світла на різних висотах щілини. Їм відповідають у суцільному спектрі світлі лінії, розташовані вище і нижче за нульову лінію, що розходяться віялом від синьої частини спектру до червоної. Між світлими лініями розташовуються темні, що відповідають мінімумам в інтерференційній картині, відкинутій на щілину. В результаті суцільний спектр виявляється уздовж всієї довжини прокресленим поперемінно світлими і темними лініями.
Якщо тепер нагрівати кювету В2 рис.4.41 настільки, щоб у ній з'явилися пари досліджуваного металу, то стовп цієї пари дасть додаткову різницю ходу, і інтерференційні лінії змістяться на величину, пропорційну цій додатковій різниці ходу. Різниця ж ходу при даній довжині стовпа пари пропорційна n-1, де n – показник заломлення пари.
Рис. 4.41
Завдяки цьому зсув інтерференційних ліній у спектрографі безпосередньо відтворить хід дисперсії в усій спостережуваній області. Якщо на цю область припадає яка-небудь з ліній поглинання досліджуваної пари, то інтерференційні лінії зігнуться біля неї. Їх вигин наочно зобразить зміну показника заломлення поблизу лінії поглинання (рис. 4.42а).
Рис. 4.42
Згодом Д.С.Рождественський удосконалив указаний метод, що дозволило проводити точні кількісні виміри. Він показав, що якщо в другу гілку інтерферометра ввести плоско-паралельну пластинку зі скла, то інтерференційні лінії в спектрографі перегнуться і утворять поблизу лінії поглинання своєрідні "крюки" (рис. 4.42б). При даній товщині скляної пластинки положення "крюків" визначиться величиною дисперсії біля даної лінії поглинання пари. Чим сильніше дисперсія пари поблизу лінії, тим далі від лінії утворюються "крюки". Таким чином, за положенням "крюків" можна безпосередньо виміряти величину дисперсії пари біля лінії поглинання.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 967;