Вирощування огірків
У вирощуванні огірків переважає зимово-весняний період вирощування. Підготовляють теплиці під огірки з осені, після збору урожаю попередньої культури. Обов'язково проводять дезинфекцію тепличного приміщення та ґрунту, а при необхідності ремонтують та чистять скло, перевіряють та ремонтують підсвітку для досвічування розсади.
Рис. 22. Вирощування розсади огірків в палетках
Рис. 23. Вирощування розсади огірків у горшках
Для нової теплиці наперед підготовляють спеціальний ґрунт, який має рівні частини гною (перегною), дернової землі та торфу. Кислотність ґрунту повинна бути в межах рН 6,5-7. Перед посадкою огірків в ґрунт вносять органічні добрива - гній або компост (2-3 відра на 1 м2), рівномірно розкидаючи їх по поверхні. Вносять також мінеральні добрива: суперфосфат простий 80 г або подвійний 40 г, сечовину 30 г і сульфат калію або калійну сіль 30 г. При перекопуванні ґрунту добрива перемішують у перегнійному шарі на глибину 20-30 см.
Висівають огірки в палетки (рис. 22), торфоперегнійні горшки (рис. 23), тому що огірок погано переносить пересадку у вигляді розсади.
В кожний горшечок, або комірку палетка висівають по одній, переважно дражованій, насінині пертенокарпічних гібридних сортів. Для скорішого проростання насіння розкладають на марлю тонким шаром і витримують при температурі 24-26°С у вологому стані. При цьому рослина починає проростати (інколи вживають вислів - насіння наклюнулося). Таке, попередньо підготовлене насіння, поштучно висівають у приготовлені торфоперегнійні горшечки.
При появі сходів температуру в теплиці понижують, щоб не допустити надмірного витягування рослин. В нічні години температура не повинна опускатися нижче 15°С. Для одержання міцних сіянців використовують додаткове освітлення. Якщо в господарстві нема торфо-перегнійних горшків, посів насіння огірків можна провести у звичайні пластмасові горшки діаметром 10-12 см. Технологія посіву та догляду за молодими рослинами така ж як і при висіві у торфоперегнійні горшки. За день до висадки розсади горшки сильно поливають, щоб можна було висадити розсаду огірків з комом землі без травмування кореневої системи.
Перед посадкою розсади ґрунт вирівнюють граблями та добре зволожують. Потім розмічають місця посадки. Садять огірки стрічками по одній рослині: ширина між стрічками 80-100 см, в стрічці (між рослинами) 30-40 см (в середньому 2-3 рослини на 1 м ).
Розсаду огірків в день посадки поливають, змочуючи горшки повністю. Для посадки відбирають здорові, добре розвинуті, сильні рослини. Садять їх в попередньо підготовлені ямки вертикально, заглиблюючи торфоперегнійні горшки на 3/4 висоти. У випадку переростання розсади її висаджують похило, присипаючи нижню частину стебла грунтом. Посаджену розсаду поливають, а пізніше підв'язують шпагатом до дротяної шпалери. Шпалеру із дроту діаметром 2-3 мм натягують поперек конька теплиці у напрямку рядів рослин на висоті 2 м від поверхні Грунту. Підв'язують рослини шпагатом, накидаючи його на дріт та зложеним вдвоє прив'язують до нижнього краю стебла рослини. По мірі росту рослин, їх верхівки регулярно (один раз на тиждень) обкручують навколо шпагату.
Формують рослини так. Спочатку у пазухах перших 3-4 листів видаляють квіти, щоб рослина добре укріпилася. Потім бокові пагони, які відростають від головного стебла, прищипують спочатку над другим-третім, а потім третім-четвертим листками, для отримання додаткового урожаю. Коли верхівка огірка досягне дроту, її перекидають вниз, прив'язують до шпалери та прищипують. При подальшому догляді за рослинами обривають бокові пагони, на яких уже нема плодів, старі та хворі листки.
Рис. 24. Огірки сорту Аякс
До початку плодоношення температуру повітря в теплиці необхідно підтримувати в межах 22-24°С - в сонячну погоду, 20-22°С - в похмуру і 17-18°С - вночі. В період плодоношення температуру підвищують на 5-8°С. Оптимальна температура Грунту 22-24°С. Не можна допускати різких перепадів температури, так як вони приводять до ослаблення рослин і появи хвороб. Відносна вологість повітря в теплиці до плодоношення повинна бути біля 80%, а в період плодоношення -90%. Поливають огірки підігрітою до 20-25°С водою, з використанням насадок для розпилення води на шлангах або форсунках (при верхньому поливі). До плодоношення поливи проводять через кожні 2-3 дні, а з початку плодоношення - щоденно, витрачаючи 5-10 л води на 1 м2.
Для вирощування в теплицях використовують партенокарпічні (самозапильні) гібридні сорти огірків: Зозуля, Аякс (рис. 24), Кріспіна, Грибовські.
В процесі догляду за рослинами особливу увагу приділяють підкорм-кам. Через кожні 7-Ю днів огірки підкормлюють мінеральними добривами: до плодоношення в менших дозах, а в період плодоношення - в більших. Кореневі підживлення краще проводити в день при сонячній погоді.
При затяжній хмарній погоді необхідно застосовувати позакореневі підживлення (через листки) макро- і мікродобривами. Позакореневі підживлення вносять 1-2 рази на місяць, обприскуючи листки і використовуючи 0,5 л розчину на 1 м2.
Значну втрату врожаю можуть спричинити хвороби та шкідники.
Із шкідників для огірків найбільшу небезпеку складають попелиці, білокрилки, павутинні кліщі, гусениці деяких метеликів. Небезпечними хворобами огірків є: справжня та несправжня борошниста роса, бура плямистість листків.
Хімічні препарати дозволяється застосовувати тільки до початку збору урожаю. При масовому зборі врожаю плоди треба збирати три рази на тиждень, не допускаючи переростання їх на рослинах. Врожайність огірків в опалюваних теплицях 12-14 кг з 1 м2, в неопалюваних - 8-10 кг.
Дата добавления: 2016-02-04; просмотров: 1187;