Номінальна та ефективна ставка складних відсотків. Поняття неперервного складного відсотку та сили росту
У фінансових обчисленнях за правилом складних процентів, для врахування ефекту реінвестування,у випадках, коли протягом одного періоду часу відбувається декілька нарахувань процентів, вводять поняття ефективної та номінальної ставок дохідності.
Ставку складних відсотків і, що входить у рівняння (3.1) та (3.17) називають номінальною ставкою.
Ефективна ставка іе визначає, яку річну ставку складних відсотків необхідно встановити, щоб отримати такий самий фінансовий результат, як і за m-разового нарахування відсотків за рік за ставкою і/т. Іншими словами, це виражена у відсотках сума всіх необхідних виплат, які можна отримати за фінансово-кредитною угодою.
Формула визначення ефективної ставки відсотку наступна:
(3.18)
Зауважимо, що коли т > 1, то ефективна ставка більша за номінальну, причому, чим більша величина т (чим частіше нараховують проценти) тим вищою є ефективна ставка дохідності, отже, й тим швидше відбувається процес нарощення.
Якщо при нарощенні коштів за формулою (3.17) часовий інтервал між виплатами відсотків наближається до нуля, тобто проценти виплачують та реінвестують безперервно, то можна обчислити граничне значення ефективної ставки дохідності за відомої номінальної ставки дохідності. З метою таких обчислень вводять поняття неперервного складного відсотку.
Неперервна складна ставка дохідності— це така ефективна ставка, за якою відсотки виплачують та реінвестують неперервно, тобто кількість періодів нарахувань відсотків прямує до нескінченості.
У деяких виданнях джерелах в разі неперервного нарощення відсотків застосовують інший термін для опису неперервних складних ставок дохідності — силу росту.
Сила ростухарактеризує відносний приріст нарощеної суми за нескінченно малий проміжок часу. Вона може бути постійною або змінюватись в часі.
Для неперервних складних відсотків формула (3.17) має вигляд:
(3.19)
Отже, незалежно від тривалості фінансової угоди п, частоти нарахувань відсотків т та номінальної ставки дохідності і, множник нарощення складних відсотків ніколи не перевищуватиме величину ℓі*n. Причому, у разі неперервного способу нарахування складних відсотків рівняння оцінки майбутньої вартості є експоненціальною функцією, а величина майбутньої вартості не залежить від частоти нарахувань т.
Слід зазначити, що більшість сучасних фінансових угод передбачає дискретне нарахування процентів, тому неперервні ставки дохідності на сьогодні мають дуже обмежене коло застосування.
Дата добавления: 2016-02-02; просмотров: 1332;