Діаграма стану залізо - вуглець

Діаграма стану залізо-вуглецьохоплює залізовуглецеві сплави, які містять від 0 до 6,67 % С. Сплави з концентрацією вуглецю, що перевищує 6,67 %, практично не використову­ються через їхні незадовільні механічні властивості.

Діаграму залізо — вуглець характеризує структурні перетворення, які відбуваються в залізовуглецевих сплавах при їх охолодженні. По лінії ліквідус АСDмаємо початок, а на лінії солідус АЕСF— кінець кристалізації. Тут на ділянці АСлінії лік­відує рідкий розчин переходитьв аустеніт, а на ділянці СDу цементит первинний Ц1. Криста­лізація аустеніту закінчується на ділянці АEлінії солідус.

При температурі 1147 °С(лінія ЕСF) зрідкого розчину Р кон­центрації складу точки С(4,3 % С)утворюється дрібна механічна суміш – ледебурит.

Отже, на лінії солідус закінчується первинна кристалізаціяі нижче від цієї лінії починається вторинна кристалізація. Вторинна кристалізаціязумовлена поліморфізмом заліза та температурною зміною розчинності вуглецю в аустеніті. На лінії GSаустеніт перетворюється у ферит.

Розчинність вуглецю в аустеніті і фериті залежить від тем­ператури. Зі зниженням температури від 1147 °С (точка Е) до 727 °С (точка S) максимальна розчинність вуглецю в аустеніті зменшується від 2,14 до 0,8 %. Вуглець виділяється із γ-заліза з утворенням вторинного цементитуЦІІ. Таке перетворення називають евтектоїдним (розпад твердого розчину). В результаті цього розпаду утворюєть­ся дуже дрібна двофазова феритно-цементитна структура фери­ту і цементиту, яка називається перлітом П. Це перетворення завершується по лінії PSK.

Рис. 2.2. Діаграма стану залізовуглецевих сплавів

Р – рідкий сплав; А – аустеніт;П – перліт; Ф – ферит;

Ц – цементит; Л - ледебурит

Залізовуглецеві сплави зконцентрацією вуглецю до 2,14 % називають сталями. За структурою у рівноважному сталі розрізняють доевтектоїдні, евтектоїдні та заевтектоїдні сталі.

Доевтектоїдні сталімістять до 0,8 % вуглецю і мають феритно-перлітну структуру у вигляді світлих зерен фе­риту і темних зерен перліту.

Евтектоїдна сталь містить 0,8 % вуглецю, її структура - зерна перліту, що складаються здебільшого із пластинок цементиту та фериту. Пластинки цементиту порівняно тонші й світ­ліші.

Заевтектоїдні сталімістять від 0,8 до 2,14 % вуглецю. В структурі цих сталей є зерна перліту темного кольору і тонка світла мережа вторинного цементиту по границях зерен перліту.

Залізовуглецеві сплави з концентрацією вуглецю від 2,14 до 6,67 % називають чавунами. Якщо весь вуглець у чавунах пе­ребуває у вигляді хімічної сполуки Fe3C, то такі чавуни назива­ють білими. В структурі білих чавунів наявний ледебурит, що утворився на лінії ECFпід час евтектичної реакції. Чавуни, розташовані зліва від точки С, по закінченні первинної кристалізації мають структуру первинного аустеніту та ледебу­риту, а відповідно чавуни справа від точки С — структуру первинного цементиту і ледебуриту. Під час охолодження в інтер­валі температур від 1147 °С (лінія ЕСF)до 727 °С (лінія PSK)гранична розчинність вуглецю в аустеніті зменшується від 2,14 %до 0,8 % з утворенням вторинного цементиту.

За структурою білі чавуни поділяються на:

евтектичні(4,3 % С) з структурою - ледебурит;

доевтектичні(2,14...4,3 % С), структура : перліт + вто­рин- ний цементит + ледебурит;

заевтектичні(4,3…6,67 % С), структура: первинний це­ментит + ледебурит.

Тема 2.2. Виробництво чавуну і сталі.








Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 804;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.