Метод Фаянса-Ходакова

Метод заснований на прямому титруванні галогенідів стандартним розчином AgNO3 у присутності адсорбційних індикаторів – флуоресцеїну, еозину та ін.

Аніони цих індикаторів адсорбуються на поверхні утворюваних осадів арґентум галогенідів поблизу точки еквівалентності, що призводить до зміни забарвлення суміші, яку титрують, і дозволяє фіксувати кінцеву точку титрування.

Титрування хлоридів у присутності флуоресцеїну проводять у нейтральному середовищі. При низькому значенні pH флуоресцеїн, будучи кислотою HInd, слабко дисоціює, концентрація Ind незначна, а вони і обумовлюють забарвлення. У лужному середовищі осаджується Ag2O.

При застосуванні індикатора еозину титрують у слабкокислому середовищі.

 

Метод Фольгарда

Роданометричний метод Фольгарда титриметричного аналізу заснований на застосуванні як осадника титрованого розчину, що містить йони тіоціанату (SCN).

Стандартними розчинами є розчини амоній тіоціанату або калій тіоціанату, с=0,05моль/дм3 чи с=0,1моль/дм3, а також розчини аргентум нітрату з с=0,05моль/дм3; с=0,1моль/дм3.

Методом прямого титрування визначають Ag+ та SCN у присутності індикатора – солей Fe(ІІІ) у вигляді залізоамонійного галуну NH4[Fe(SO4)2]·12H2O.

Визначення солей Аргентуму засновано на реакції:

Ag+ + SCN " AgSCN$;

ДР(AgSCN) = 1,1·10–12.

Після повного осадження йонів Ag+ надлишкова крапля титранту реагує з йонами Fe3+ з утворенням водорозчинних комплексних йонів [Fe(SCN)]2+, [Fe(SCN)2]+, [Fe(SCN)6]3–, а також [Fe(SCN)3].

Непрямий метод Фольгарда передбачає пряме титрування досліджуваного йона розчином аргентум нітрату, але до досліджуваного розчину галогеніду, підкисненого нітратною кислотою, додають індикатор – розчин залізоамонійного галуну та невелику кількість (0,1см3) розчину NH4SCN (с=0,1моль/дм3) та титрують до зникнення рожевого забарвлення [Fe(SCN)3], що утворюється при взаємодії Fe3+ з SCN.

Спочатку Ag+ взаємодіє з галогенід-іонами:

Ag+ + Hal " AgHal$.

Надлишкова крапля реагенту AgNO3 взаємодіє із забарвленим [Fe(SCN)3], внаслідок чого розчин над осадом знебарвлюється:

[Fe(SCN)3] + 3Ag+ " 3AgSCN$ + Fe3+.

У методі зворотного титрування використовується два робочих розчини – розчин AgNO3 та розчин NH4SCN або KSCN.

До розчину галогеніду, що аналізується, додають у надлишку певний об’єм стандартного розчину AgNO3:

Ag+ + Hal " AgHal$.

Надлишок Ag+ відтитровують стандартним розчином NH4SCN у присутності індикатора – розчину залізоамонійного галуну:

Ag+ + SCN " AgSCN$;

Fe3+ + 3SCN " [Fe(SCN)3]$.

У кінцевій точці титрування розчин над осадом забарвлюється в червоний колір.

Метод Фольгарда має ряд переваг у порівнянні з методами Мора і Фаянса. Його застовують для визначення хлоридів, бромідів, йодидів, роданідів і Ag+–іонів. Метод можна застосовувати для титрування кислих розчинів, бо AgSCN нерозчинний у кислотах.

При титруванні за цим методом присутні у досліджуваному розчині йони Ba2+, Pb2+ та ін. у більшості випадків не заважають визначенню.

Заважають йони Hg2+, які утворюють осад з SCN-іонами, а також йони F, які утворюють комплекс із солями феруму(ІІІ):

Fe3+ + 6F " [FeF6]3–.

Осаджений аргентум роданід адсорбує на своїй поверхні йони Ag+, що збільшує помилку визначення, тому титрування потрібно проводити при інтенсивному перемішуванні.

При визначенні йодид-іонів можливе їх окиснення до вільного йоду йонами Fe3+:

2Fe3+ + 2I " I2 + 2Fe2+,

тому індикатор треба додавати наприкінці титрування.

При визначенні хлорид-іонів можлива обмінна реакція:

AgCl$ + SCN " AgSCN + Cl,

і для запобігання контакту частинок AgCl з тіоцианат-іонами додають у розчин 1-2см3 CCl4, CHCl3.

Меркурометрія

Меркурометричний метод аналізу заснований на реакціях осадження галогенід–іонів йонами . Утворювані меркурій(І) галогеніди є практично нерозчинні:

ДР(Hg2Cl2)=1,3·10–18; ДР(Hg2I2)=4,5·10–29; ДР(Hg2Br2)=5,8·10–23.

Титрантом у цьому методі є розчин Hg2(NO3)2 в розведеній нітратній кислоті. Цей стандартний розчин є вторинним стандартом, оскільки приготувати титрований робочий розчин Hg2(NO3)2 з наважки неможливо, так як меркурій(І) нітрат є нестійкий і містить домішки Hg2+-іонів. У зв’язку з цим, перед стандартизацією титрант витримують над металевою ртуттю не менш доби, що сприяє відновленню йонів Hg2+:

Hg2+ + Hg " .

У меркурометрії використовують індикатори – ферум (ІІІ) тіоціа­нат, дифенілкарбазон.

Застосування індикатора Fe(SCN)3 засноване на тому, що після осадження галогенід-іонів у розчині з’являється надлишок йонів , які реагують з роданід-іонами, внаслідок чого червоне забарвлення розчину зникає.

3 +2 [Fe(SCN)3] " 3Hg2(SCN)2 + 2Fe3+.

Дія індикатора дифенілкарбазону заснована на тому, що після повного осадження галогенід–іонів надлишкова крапля титранту утворює з дифенілкарбазоном або осад синього кольору в нейтраль­ному чи слабкокислому середовищі, або розчин синього кольору в середовищі нітратної кислоти з с(HNO3)=6,0моль/дм3:

 

 

Дифенілкарбазон має переваги над ферум(ІІІ) роданідом, бо створюється можливість титрування в сильнокислому середовищі, а також у забарвлених чи каламутних розчинах. З іншого боку, з дифенілкарбазоном можливе зворотне титрування.

Оскільки меркурій(І) галогеніди менш розчинні, ніж аргентум га­логеніди, тому при титруванні розчинів галогенідів розчином мер­курій (І) нітрату спостерігається різкий стрибок титрування поблизу точки еквівалентності, що значно підвищує точність визначення.

Меркурометричному визначенню хлорид–іонів не заважають деякі окисники чи відновники ( ; ; H2O2; ; ; ).

 








Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 2670;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.