Автопотяги для довгомірних і вантажів великої ваги
Автопотяги для довгомірних вантажів призначені для перевезення лісу, труб, сортового металу різних профілів і будівельних залізобетонних конструкцій (плит, панелей, балок, сантехкабін т.п.). Такі вантажі мають дуже велику довжину, яка може досягати до 50 м.
Автопотяги для перевезення довгомірних вантажів експлуатуються в різних дорожніх і кліматичних умовах. Тому, вони мають високу маневреність і прохідність. Їх висока маневреність забезпечується шляхом застосування спеціальних пристроїв для керування колесами причепів і напівпричепів-розпусків, а висока прохідність - за рахунок застосування автомобілів-тягачів високої прохідності, арочних і широкопрофільних шин, причепів з активними (ведучими) осями і ін.
Ліс (колоди, хлисти) перевозять автопотягами із лісозаготівельних пунктів на лісопильні і деревообробні підприємства. Довжина перевозимого лісу може досягати 20-30 м. Труби перевозяться від залізничних станцій до зварювальних баз і від них до місця монтажу уздовж траси газопроводів і нафтопроводів. Для перевезення лісу і труб в автопотягах використовуються причіпи-розпуски відповідної вантажопідйомності (рис. 8.4). Ці причепи одно- або двоосні, мають однакову конструкцію і відрізняються головним чином способом закріплення вантажу. Так, наприклад, одноосні причепи-розпуски застосовують при перевезенні труб завдовжки 6-12 м, а двоосні – при транспортуванні зварених труб довжиною 24-48 м. Діаметри перевозимих труб від 0,5 до 1,4 м, товщина стінок 7-12 мм.
Рисунок 8.4 - Причепи-розпуски для перевезення довгомірних вантажів:
а – одноосний (ТМЗ-804); б – двоосний (ГКБ-9383); в – схема одноосного причепа-розпуска.
На рис.8.4, в показана схема одноосного причепа-розпуску для перевезення довгомірних вантажів. Причіп має раму 5 з дишлом 1 на якій встановлено поворотний коник 4 із стійками 2. Поворотний коник складається з двох частин (подушок), одна з яких нерухомо закріплена на рамі, а інша (поворотна) сполучена з нею шворнем, який забезпечує її поворот. На верхній частині коника встановлена поперечна балка (опора), яка забезпечує правильне розміщення вантажу на конику. Так, для перевезення круглого лісу (колод) опора має гострі зуби, які виключають розкочування колод. Для перевезення труб опора має напівкруглі вирізи, в які укладається нижній ряд труб. Стійки коника шарнірно з’єднані з його поворотною частиною і утримуються у вертикальному положенні ланцюгами 3, які схоплюють стійки із зовнішньої сторони, утворюючи розкоси. На ланцюги укладається перевозимий вантаж, який притискає стійки і сприяє їх утриманню в закритому (вертикальному) стані. Дишло причепа зроблене розсувним для зміни довжини залежно від розміру перевозимого вантажу. Воно має на своєму кінці спеціальну петлю для з'єднання з гаком автомобіля-тягача. Колеса причепа-розпуску можуть бути як некерованими, так і керованими. Керованими колеса виготовляються на причепах-розпусках, призначених для перевезення вантажів довжиною більше 20 м.
У Радянському Союзі причепи-розпуски для перевезення довгомірних вантажів випускалися на Тавдинському механічному заводі і Мічурінському автомонтажному заводі. Серед них ТМЗ-804, ГКБ-9383, 1-ПР-5М і ін. Вантажопідйомність причепів 5-15 т. Завантажувальна висота 1,4-1,7 м. Довжина вантажів, що перевозяться до 27 м. На Мінському і Кременчуцькому автомобільних заводах випускаються автомобілі-лісовози МАЗ-5434 (рис.8.5) і КрАЗ-255Л для перевезення лісу в хлистах. Причепи-розпуски у них мають дишла, що складаються і в порожньому стані можуть перевозитися на самих автомобілях. Перевозка порожнього причепа-розпуска на автомобілі-тягачі дозволяє зменшити довжину автопотяга, збільшити середню швидкість руху, покращити плавність ходу автомобіля-тягача без вантажу і його маневреність, а також понизити знос шин причепа-розпуска.
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 1303;