Методи комплексного економічного оцінювання розвитку системи землекористування

5.1. Метод визначення рівнів економічного і соціального розвитку землекористування

Найхарактернішою ознакою розвитку території є рівень економічного і соціального розвитку територій. Незважаючи на тенденцію зближення економічного і соціального розвитку суміжних територій, між адміністративно-територіальними утвореннями завжди залишаються певні відмінності у рівнях економічного розвитку внаслідок дії об'єктивних чинників (відмінності у природних умовах і земельних ресурсах, чисельності населення, трудових ресурсів, розселенні, історичному розвитку економіки та ін.).

Визначення рівнів економічного розвитку конкретних територій вимірюють кількістю сукупного суспільного продукту або національного доходу в середньому на душу населення або одиницю земельних ресурсів.

Картографічна інтерпретація розрахунку показника рівня економічного розвитку регіону дозволяє відобразити рівень розвитку територіальної і соціальної інфраструкту­ри в кожній області відносно середнього показника по країні. Таке інформаційне забезпечення дає змогу розробити рекомендації щодо необхідного перерозподілу цільового використання земель і розпо­ділу капітальних вкладень для розвитку територіальної і соціальної інфраструктури.

 

5.2. Метод визначення комплексності, спеціалізації територіального розвитку

Комплексність розвитку землекористування відповідних терито­рій є необхідною умовою підвищення ефективності суспільного виробництва та рівня життя населення.

Комплексність розвитку перед­бачає:

- поліпшення і вдосконалення форм організації виробництва і території;

- взаємозумовлене і збалансоване зростання матеріального виробництва та галузей інфраструктури;

- послідовне дотримання принципів групового розселення, що сприяє раціональному вико­ристанню праці та підвищенню рівня життя населення;

- раціоналі­зацію економічних зв'язків;

- постійне вдосконалення системи охорони природи, земель та ефективного використання земельних та ін­ших її ресурсів.

В процесі територіального землеустрою комплексності досягають формуванням оптимальних пропорцій між категоріями земель, сільськогосподарськими угіддями, а також розв'язанням міжгалузевих проблем раціонального природокористування.

Аналіз комплексності розвитку землекористування потребує ви­значення його спеціалізації, без чого практично неможливо встано­вити типи землекористування, які є пріоритетними.

Спеціалізація регіонів, районів, територій рад на виробництві певних видів продукції і розвитку відповідних галузей залежить від природних умов, від доцільної певної діяльності людини і ви­значається сукупністю природно-географічних та суспільно-географічних чинників.

Спеціалізацію землекористу­вання визначають за показниками обсягу, вартості продукції конкретного землекористу­вання по відношенню до обсягу галузевого обміну даної продукції в регіоні.








Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 726;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.