Способи еталонування апаратури радіоактивного каротажу
У даний час широко використовуються два способи еталонування апаратури ГК: спосіб радієвих еталонів і спосіб еталонних свердловин.
Спосіб радієвих еталонів.Задана інтенсивність гамма-випромінювання в даному способі забезпечується радієвими еталонами наступних марок: Ra13-Ra15, Ra24 на стаціонарній площадці.
Еталон і радіометр розміщують на висоті не менше 2 м від поверхні землі, на відстані не менше 4 м від сторонніх предметів і на лінії, яка перпендикулярна до осі приладу в середній точці індикатора.
Інтенсивність гамма-випромінювання на відстані r від індикатора розраховують за формулою:
, (3.12)
де Iет – інтенсивність еталона на відстані 1 м; jg – поправочний коефіцієнт, який враховує вплив розсіяного гамма-випромінювання.
Шляхом зміни відстані r від 0.3 до 4 м через певні інтервали отримують набір заданих інтенсивностей гамма-випромінювання, які реєструються пристроєм, що їх записує. У кожному положенні r еталона ведеться запис величини Ig не менше 1.0-1.5 хв. при максимальній сталій часу інтегруючої комірки tк. За отриманими відхиленнями l для кожного розміщення радієвого еталону будують графіки еталонування, які представляють собою залежність величини відхилення пишучого пристрою від інтенсивностей, що задаються (Рис. 3.6).
Для переводу показів натурального фону в мкР/год. криву еталонування екстраполюють до перетину з віссю інтенсивностей та після чого шкалу інтенсивностей зміщують вліво на величину натурального фону Igф.
За графіком еталонування визначають перерахунковий коефіцієнт (см/(мкР/год.)):
, (3.13)
де Dl – різниця між двома відхиленнями; DI – різниця між інтенсивностями.
Рисунок 3.6 – Графік еталонування одноканальної апаратури гамма-каротажу
Спосіб еталонних свердловин.Еталонування апаратури гамма-каротажу в еталонних свердловинах, у яких розріз відкладів і умови вимірювання такі ж як і в що досліджуються, зводиться до мінімуму або повного виключення спотворюючи факторів: інтегральної чутливості детектора, лінійності шкали пристрою, що записує, початкового порогу реєстрації гамма-квантів, величина фонового випромінювання радіометра, індивідуальних особливостей апаратури гамма-каротажу та інші.
Суть даного способу полягає в тому, що криві ГК при різних умовах їх запису приводяться до умов вимірювань в еталонній свердловині. За еталонну одиницю, так званою ймовірною нормалізованою одиницею |DIg|йн, приймається подвоєна величина середньоквадратичного відхилення c інтенсивності Ig і, яка зареєстрована в еталонному середовищі, від її середнього значення Ig сер:
, (3.14)
де ni – число значень DIg,і в загальному числі інтервалів Sn,i, на які розбивається розріз еталонної свердловини.
При цьому покази ГК будуть виражатися у нормалізованих одиницях у вигляді Ig,н:
, (3.15)
де Ig – інтенсивність випромінювання, яка виміряна в свердловині, яка досліджується. Число 3.5 введено для того, щоб нормалізована величина Ig,н була додатною.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 885;