Крива виробничих можливостей

Виробничі можливостіце можливості суспільства з виробництва економічних благ за умови повного і ефективного використання всіх наявних ресурсів при даному рівні розвитку технології.

При поясненні сутності кривої виробничих можливостей доцільно разом з учнями розв’язати задачу 1 і побудувати криву крок за кроком.


Задача 1

В шкільній майстерній виробляють товари з дерева: підсвічники і підставки під гаряче. Можливі варіанти виробництва цих товарів в умовах повного використання всіх ресурсів наведені в таблиці 2.4.

Таблиця 2.4 – Вихідні дані до задачі 1

Варіанти Підсвічники Підставки Альтернативна вартість
А  
В  
C  
D  
E  
F  

Виконайте наступні завдання:

A) Побудуйте криву виробничих можливостей;

B) Розрахуйте альтернативну вартість виробництва кожного додаткового підсвічника (заповнити таблицю);

C) Як зміниться положення кривої виробничих можливостей, якщо підприємство-спонсор подарувало шкільній майстерні новий верстат, що підвищує продуктивність праці при виробництві підсвічників в два рази (проілюструйте графічно);

D) Якщо виробництво знаходиться в точці Е, визначити альтернативну вартість виробництва 1 підставки при переході виробництва в точку D.

Розв’язання:

А) Щоб побудувати криву виробничих можливостей будемо відкладати по горизонтальній осі – підставки, а по вертикальній – свічники. Згідно з обраним масштабом треба відкласти всі точки (варіанти) виробництва, наведені в умові, а потім поєднати їх. Отримаємо криву, що характеризує виробничі можливості шкільної майстерні, що виробляє тільки ці два вироби.

 
 

 

 


Рисунок 2.2 – Крива виробничих можливостей шкільної майстерні

В) Поясніть учням, яким чином розраховується альтернативна вартість. Наведені дані свідчать, що максимальна кількість підсвічників, які може виробити шкільна майстерня– 5, а максимальна кількість підставок під гаряче – 23. Можливі різні комбінації використання наявних ресурсів для виробництва цих двох товарів – саме вони і наведені в таблиці (варіанти A, В, C, тощо). Так, наприклад, за варіантом А всі ресурси використовуються для виготовлення тільки підставок. Щоб виробити хоча б один підсвічник, потрібно відмовитися від виробництва двох підставок, що ілюструє варіант B. Отже, альтернативна вартість виробництва першого підсвічника дорівнює двом підставкам. Якщо ми вирішимо збільшити виробництво підсвічників ще на одну одиницю, то це “коштуватиме” нам відмови від виробництва трьох підставок (варіант C) Отже, альтернативна вартість другого підсвічника дорівнює 3 підставки. Підрахунки альтернативної вартості при переході до варіантів D,E,F свідчать, що збільшення виробництва кожної додаткової одиниці підсвічників має все більшу альтернативну вартість. Отже, альтернативна вартість виробництва підсвічників зростає. Це зумовлює опуклий характер кривої виробничих можливостей в даному випадку (зверніть увагу на форму кривої виробничих можливостей на графіку).

Таблиця 2.4 – Розрахунок альтернативної вартості

Підсвічники Підставки Альтернативна вартість
А  
В 2 (23-21)
С 3 (21-18)
D 5 (18-13)
E 6 (13-7)
F 7 (7-0)

 

С) якщо підприємство-спонсор подарувало шкільній майстерні новий верстат, що підвищує продуктивність праці при виробництві підсвічників вдвічі, то матимемо наступні варіанти виробництва:

Таблиця 2.5 – Шкала виробничих можливостей майстерні за нових умов

Підсвічники Підставки
А
B’
C’
D’
E’
F’

 

Відповідно, крива виробничих можливостей зсунеться і матиме вигляд АF’.



Рисунок 2.3 – Крива виробничих можливостей майстерні за нових умов

D) Якщо здійснюється перехід від варіанту Е, визначити альтернативну вартість виробництва однієї підставки при переході виробництва в точку D.

 

Таблиця 2.6 – Шкала виробничих можливостей

Підсвічники Підставки
В точці Е:
В точці D відповідно:

Тобто, при збільшенні обсягів виробництва підставок на 6 одиниць ми відмовляємося від виробництва одного підсвічника. Альтернативна вартість 6-ти підставок дорівнює одному підсвічнику; а альтернативна вартість однієї підставки відповідно дорівнює 1/6 підсвічника.

Крива виробничих можливостей за умов постійної альтернативної вартості має вигляд прямої лінії. Це можна проілюструвати учням за допомогою наступного прикладу:

Припустимо, після закінчення уроків в учня залишається шість годин вільного часу і він хотів би використа­ти його, для виконання домашнього завдання та гри в розвиваючі комп’ютерні ігри. Як можна розподілити цей час? Цей час можна повністю витратити на комп’ютерні ігри, і тоді не залишиться часу для виконання домашнього завдання. Можна, навпаки, всі шість годин готувати домашнє завдання і відмовитися від комп’ютерних ігор. Але є й інші можливості, тобто можна зробити й одне, і інше. Наприклад, впродовж чотирьох годин готувати уроки і тоді залишиться дві години, щоб пограти в комп’ютерні ігри. Іс­нують також інші можливості .Варіанти рішення представлені у ви­гляді таблиці .

 


Таблиця 2.7 – Шкала використання вільного часу учня

Варіанти розподілу часу Час приготування уроків Час за комп’ютером
А
B      
C      
D      
E      
F      
G      

 

За наведеними точками побудуємо криву, що відображає можливості використання вільного часу учнем.

 

Рисунок 2.4 – Крива можливостей використання вільного часу

І таблиця, і графік ілюструють різні можливості щодо викорис­тання вільного часу.

Коли суспільство приймає рішення стосовно використання своїх обмежених ресурсів, треба розв'язувати схоже завдання. Однак при цьому постає складніша проблема: що виробляти — товари, які без­посередньо задовольняють потреби людей (споживчі товари), або товари, здатні задовольняти потреби суспільства побічно (інвести­ційні товари).

Закріпити навички побудови та аналізу кривої виробничих можливостей та розрахунку альтернативної вартості доцільно за допомогою наступної вправи.


       
   
 
 


Завдання 1

© Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Використано за дозволом НРЕО. Тільки для використання у класі. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено.

Запропонуйте слухачам використати наведені нижче криві виробничих можливостей для відповідей на запитання. Правильні відповіді наведені в дужках.

 

Рисунок 2.5 – Крива виробничих можливостей 1

1. Якщо певна економіка зараз виробляє 12 одиниць товару В та 0 одиниць товару А:

a. альтернативна вартість зростання виробництва товару А з 0 одиниць до 1 одиниці - це втрата _____ одиниць товару В (2 одиниці товару В [з 12 до 10 = -2] )

b. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 1 одиниці до 2 одиниць – це втрата _____ одиниць товару В (2 одиниці товару В [з10 до 8 = -2] )

c. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 2 одиниць до 3 одиниць – це втрата _____ одиниць товару В (2 одиниці товару B [з 8 до 6 = -2] )

d. Це приклад (постійної/зростаючої/такої, що зменшується) альтернативної вартості одиниці товару А ( Це – приклад постійної альтернативної вартості одиниці товару А. Альтернативна вартість виробництва товару А постійно складає 1А = -2В).

Рисунок 2.6 – Крива виробничих можливостей 2

2. Якщо економіка, представлена Кривою виробничих можливостей 2, в даний час виробляє 12 одиниць товару В і 0 одиниць товару A, то:

a. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 0 одиниць до 1 одиниці є втрата ____ одиниць товару В. (2 одиниці товару B [з 12 до 10 = -2]).

b. альтернативною вартістю збільшення виробництва товару А з 1 одиниці до 2 одиниць є втрата ___ одиниць товару В. (4 одиниці товару B [ з 10 до 6 = -4]).

c. альтернативна вартість зростання виробництва товару А з 2 одиниць до 3 одиниць є втрата ___ одиниць товару В. (6 одиниць товару B [з 6 до 0 = -6]).

d. Це – приклад (постійної/зростаючої/такої, що зменшується) альтернативної вартості одиниці товару А ( Це – приклад зростаючої альтернативної вартості одиниці товару А. Альтернативна вартість виробництва товару А зростає від 2 до 4 до 6 одиниць товару В).

Побудуйте Криві виробничих можливостей 3 та 4 ( по вертикальній осі – товар В, по горизонтальній осі – товар А), які б ілюстрували зростаючу альтернативну вартість та постійну альтернативну вартість.

(Відповідь: Крива виробничих можливостей 3 (рисунок 2.7). Крива виробничих можливостей 4 (рисунок 2.8).

 

 
 

 


Рисунок 2.7 - Зростаюча альтернативна вартість

 
 


Рисунок 2.8 - Постійна альтернативна вартість


       
 
   
 


Завдання 2

© Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Використано за дозволом НРЕО. Тільки для використання у класі. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено.

Використайте зображену нижче криву виробничих можливостей для відповіді на наступні запитання. Для кожного запитання первинною кривою виробничих можливостей країни є крива BB¢.

 
 


· x

· y

Рисунок 2.9 - Виробничі можливості: інвестиційні та споживчі товари

1. Уявимо, що відбувся значний “технологічний стрибок” у виробництві споживчих товарів, і нова технологія знайшла широке використання. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей? (Відповідь: крива BD¢ )

2. Уявимо, що до влади прийшов новий уряд, який суворо забороняє використання автоматики та сучасної техніки в усіх галузях виробництва. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей?(Відповідь: крива AA¢ ).

3. Уявимо, що в країні знайдені нові величезні поклади нафти та вугілля, і в обох секторах економіки (виробництві споживчих товарів та виробництві інвестиційних товарів) впроваджені значні технологічні досягнення. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей?(Відповідь: крива CC¢).

4. Якщо крива BB¢ представляє сучасну межу виробничих можливостей країни, то що можна сказати про точку, розміщену на зразок точки Х (дайте коротке обґрунтування)?(Відповідь: За умов існуючих ресурсів та технології ця точка недосяжна).

5. Якщо крива BB¢ представляє сучасну межу виробничих можливостей країни, то що можна сказати про точку, розміщену на зразок точки У (дайте коротке обґрунтування)?(Відповідь: економіка не повністю використовує наявні ресурси та технологію. Прикладом точки У є стан економіки в період Великої Депресії 1930 року в США, або в 90-ті роки в Україні).


НАОЧНИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Модель прийняття рішень

1. ВИЗНАЧТЕ ПРОБЛЕМУ, ЯКУ НЕОБХІДНО ВИРІШИТИ.

2. ОБЕРІТЬ АЛЬТЕРНАТИВИ.

3. ВИЗНАЧТЕ КРИТЕРІЇ, ЗА ЯКІМИ ВИ ОЦІНЮЄТЕ СИТУАЦІЮ.

4. ОЦІНІТЬ АЛЬТЕРНАТИВНІ ВАРІАНТИ РІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ ЗА ОЗНАЧЕНИМИ КРИТЕРІЯМИ.

5. ПРИЙМІТЬ РІШЕННЯ.

 

 
 


Гратка прийняття рішень

 

© Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Адаптовано за дозволом НРЕО. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено.

 

Критерії   Альтернативи           Сума балів
1.            
2.            
3.            
4.            
5.            

 


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Параметри будинку

 

 

Адреса     Кількість кімнат   Кількість опочивалень   Місто/ передмістя   Ціна  
Проспект Басс 5826       місто $ 99 000  
Тип конструкції   каркасний   Килимові покриття   є  
Розмір земельної ділянки   0,5 акру   Драпування   є  
“Вік” будівлі   40 років   Машина для миття посуду   немає  
Кондиціювання повітря   центральне   Сміттєзбиральник   є  
Гараж/стоянка для автомобілів   гараж на 1 машину   Ставні   немає  
Камін     Веранда / ганок   немає  
Приміщення початкової школи начальной школы   В З милях   Внутрішнє подвір’я   немає  
Приміщення середньої школи в 6 кварталах   Відгороджене подвір’я   немає  
Приміщення старших класів   в 4 милях   Підвальне приміщення   є  

 


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Параметри будинку

 

Адреса     Кількість кімнат   Кількість опочивалень   Місто/ передмістя   Ціна  
вул. Монро 135       передмістя $ 100 000  
Тип конструкції   Цегла   Килимові покриття   є  
Розмір земельної ділянки   2 акри   Драпування   є  
“Вік” будівлі   25 років   Машина для миття посуду   Немає  
Кондиціювання повітря   центральне   Сміттєзбиральник   є  
Гараж/стоянка для автомобілів   немає   Ставні   є  
Камін     Веранда / ганок   немає  
Приміщення початкової школи начальной школы   В З кварталах   Внутрішнє подвір’я   є  
Приміщення середньої школи в 4 милях   Відгороджене подвір’я   є  
Приміщення старших класів   в 2 кварталах   Підвальне приміщення   є  

 


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Параметри будинку

 

Адреса     Кількість кімнат   Кількість опочивалень   Місто/ передмістя   Ціна  
вул. Дестер, 20       передмістя $ 98 000  

 

Тип конструкції   цегла   Килимові покриття   є  
Розмір земельної ділянки   2 акри   Драпування   є  
“Вік” будівлі   50 років   Машина для миття посуду   немає  
Кондиціювання повітря   немає   Сміттєзбиральник   є  
Гараж/стоянка для автомобілів   гараж на 2 машини   Ставні   є  
Камін     Веранда / ганок   немає  
Приміщення початкової школи начальной школы   в 2 милях   Внутрішнє подвір’я   є  
Приміщення середньої школи в 5 кварталах   Відгороджене подвір’я   немає  
Приміщення старших класів   в 4 кварталах   Підвальне приміщення   є  

 


 

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Параметри будинку

 

 

Адреса     Кількість кімнат   Кількість опочивалень   Місто/ передмістя   Ціна  
вул. Файлер, 1420       місто $ 97 000  

 

Тип конструкції   цегла   Килимові покриття   є  
Розмір земельної ділянки   1/8 акри   Драпування   немає  
“Вік” будівлі   10 років   Машина для миття посуду   немає  
Кондиціювання повітря   немає   Сміттєзбиральник   немає  
Гараж/стоянка для автомобілів   немає   Ставні   є  
Камін   немає   Веранда / ганок   є  
Приміщення початкової школи начальной школы   в 1 кварталі   Внутрішнє подвір’я   немає  
Приміщення середньої школи в 2 кварталах   Відгороджене подвір’я   є  
Приміщення старших класів   в 3 милях   Підвальне приміщення   є  

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.1

Параметри будинку

 

 

 

Адреса     Кількість кімнат   Кількість опочивалень   Місто/ передмістя   Ціна  
вул. Доннат, 1104       передмістя $ 150 000  

 

Тип конструкції   цегла   Килимові покриття   є  
Розмір земельної ділянки   2 акри   Драпування   є  
“Вік” будівлі   5 років   Машина для миття посуду   є  
Кондиціювання повітря   центральне   Сміттєзбиральник   є  
Гараж/стоянка для автомобілів   гараж на 2 машини   Ставні   є  
Камін     Веранда / ганок   є  
Приміщення початкової школи начальной школы   в 1 кварталі   Внутрішнє подвір’я   є  
Приміщення середньої школи в 5 кварталах   Відгороджене подвір’я   немає  
Приміщення старших класів   в 2 кварталах   Підвальне приміщення   є  

 


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.2

Картки з інформацією про сім’ї

 

КАРТКА СІМ’Ї ДЖОНСІВ

В сім’ї Джонсів четверо членів: тато, Джеймс ( 2 роки), Руф (6років) та Синди ( 9 років). Містер Джонс віддає перевагу життю в місті. Він хоче мати будинок мінімум з трьома спальнями, гараж на дві машини і щоб початкова школа була неподалік ( до неї можна дійти пішки). Містер Джонс також хотів би, щоб біля будинку був сміттєзбирач. Він надає перевагу будинку нової побудови (побудований не раніше одинадцяти років тому). Джонси розглядають декілька варіантів. Прийміть рішення, який будинок повинна купити сім’я. Вартість будинку не повинна перевищувати сто тисяч доларів.

 

КАРТКА СІМ’Ї ПРЕТЕРІВ

Сім’я Претерів складається з трьох членів: мама, Джейн (15 років) та Деббі (16 років). Місіс Претер працює щодня до шостої години вечора. Джейн і Деббі грають в шкільному оркестрі і звичайно репетирують до чотирьох годин вечора. Їм було б зручно, якби їх новий будинок знаходився недалеко від школи ( щоб можна було ходити пішки до школи). Вони хотіли б мати будинок з трьома або більше спальнями та огородженим парканом двориком для їх собаки на прізвисько Сем. Місіс Претер також хотіла б, щоб в будинку було килимове покриття, драпіровані стіни та сміттєзбирач. Претери розглядають декілька варіантів купівлі будинку. Вирішіть, який будинок сім’ї слід придбати. Вартість будинку не повинна перевищувати сто тисяч доларів

 

КАРТКА СІМ’Ї ХАРРІСІВ

В сім’ї Харрісів п’ять членів: мама, тато, Джейсон (13 років), Лінда (14 років) та Остін (17 років). Сім’я хотіла б придбати будинок з центральною системою кондиціювання повітря та у місті. Вони хотіли б мати чотири спальні, гараж на дві машини, середню школу неподалік від будинку ( щоб можна було ходити пішки до школи і назад). Містер Харріс хотів б, щоб в будинку був підвал, де він міг би обладнати собі домашню фотолабораторію. Харріси розглядають декілька варіантів. Прийміть рішення, який будинок повинна купити сім’я. Вартість будинку не повинна перевищувати сто тисяч доларів.


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.3

Завдання 1

© Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Використано за дозволом НРЕО. Тільки для використання у класі. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено.

 

Рисунок 2.5 – Крива виробничих можливостей 1

1. Якщо певна економіка зараз виробляє 12 одиниць товару В та 0 одиниць товару А:

a. альтернативна вартість зростання виробництва товару А з 0 одиниць до 1 одиниці - це втрата _____ одиниць товару В.

b. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 1 одиниці до 2 одиниць – це втрата _____ одиниць товару В

c. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 2 одиниць до 3 одиниць – це втрата _____ одиниць товару В.

d. Це приклад (постійної/зростаючої/такої, що зменшується) альтернативної вартості одиниці товару А.



Рисунок 2.6 – Крива виробничих можливостей 2

2. Якщо економіка, представлена Кривою виробничих можливостей 2, в даний час виробляє 12 одиниць товару В і 0 одиниць товару A, то:

a. альтернативна вартість збільшення виробництва товару А з 0 одиниць до 1 одиниці є втрата ____ одиниць товару В.

b. альтернативною вартістю збільшення виробництва товару А з 1 одиниці до 2 одиниць є втрата ___ одиниць товару В.

c. альтернативна вартість зростання виробництва товару А з 2 одиниць до 3 одиниць є втрата ___ одиниць товару В.

d. Це – приклад (постійної/зростаючої/такої, що зменшується) альтернативної вартості одиниці товару А.

Побудуйте Криві виробничих можливостей 3 та 4 ( по вертикальній осі – товар В, по горизонтальній осі – товар А), які б ілюстрували зростаючу альтернативну вартість та постійну альтернативну вартість.


РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ 2.4

       
 
   
 


Завдання 2

© Національна Рада з економічної освіти (НРЕО), Нью-Йорк, США. Використано за дозволом НРЕО. Тільки для використання у класі. Передрук або копіювання без письмового дозволу НРЕО заборонено.

Використайте зображену нижче криву виробничих можливостей для відповіді на наступні запитання. Для кожного запитання первинною кривою виробничих можливостей країни є крива BB¢.

 
 


· x

· y

Рисунок 2.9 - Виробничі можливості: інвестиційні та споживчі товари

1. Уявимо, що відбувся значний “технологічний стрибок” у виробництві споживчих товарів, і нова технологія знайшла широке використання. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей?

2. Уявимо, що до влади прийшов новий уряд, який суворо забороняє використання автоматики та сучасної техніки в усіх галузях виробництва. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей?

3. Уявимо, що в країні знайдені нові величезні поклади нафти та вугілля, і в обох секторах економіки (виробництві споживчих товарів та виробництві інвестиційних товарів) впроваджені значні технологічні досягнення. Яка з кривих на графіку буде відповідати новій кривій виробничих можливостей?

4. Якщо крива BB¢ представляє сучасну межу виробничих можливостей країни, то що можна сказати про точку, розміщену на зразок точки Х (дайте коротке обґрунтування)?

5. Якщо крива BB¢ представляє сучасну межу виробничих можливостей країни, то що можна сказати про точку, розміщену на зразок точки У (дайте коротке обґрунтування)?
ПРАКТИКУМ

Тести

1. Чому економічна теорія стверджує, що в економіці люди постійно роблять вибір?

А. Щоб краще задовольнити свої потреби і не розгубитись у різноманітному світі товарів;

В. Люди мають різні смаки;

С. Тому, що потреби безмежні, а ресурси обмежені;

D. Щоб жити не гірше, ніж інші.

2. Яке з тверджень не відноситься до розкриття сутності альтернативної вартості:

А. Людина має альтернативні витрати, коли її уявлення про економіку не співпадають з реальними економічними процесами;

В. Вибір чогось одного при обмеженості ресурсів означає відмову від чогось іншого;

С. Відмова від використання ресурсів в іншому напрямку і є вартістю втрачених можливостей;

D. Ціна вибору – це цінність товару (послуги), від якого (якої) відмовились, коли здійснювали вибір.

3. Альтернативні витрати на будівництво нової автостради – це є:

А. Інші товари та послуги, від яких треба відмовитись на користь будівництва автостради;

В. Кошти на будівництво автостради у цінах цього року;

С. Сума річного податку, який повинна сплатити фірма, що будує автостраду;

D. Гроші на заробітну плату всіх працівників фірми, що будує автостраду.

4. Після закінчення коледжу Олег Білик може піти працювати оператором персонального комп’ютера у фірму і отримувати заробітну плату 2400 грн. на рік. Він може також вступити до приватного університету і заплатити за рік навчання 1600 грн. Якою буде альтернативна вартість навчання Олега в університеті в наступному році, якщо він вирішить піти вчитися?

А. 0;

В. 1600 грн.;

С. 2400 грн.;

D. 4000 грн.

5. Які події повинні мати місце, щоб відбувся зсув КВМ економіки країни?

А. Підвищення рівня народжуваності в країні;

В. Вдосконалення технології виробництва;

С. Припинення інфляції;

D. Зменшення обсягів виробництва одних товарів на користь збільшення обсягів виробництва інших товарів.

6. Стан випуску товарів у країні позначено певною точкою В на КВМ. Якщо ресурси праці будуть використані не повністю, тобто виникне безробіття, тоді:


А. Точка В переміститься з КВМ усередину;

В. Точка В переміститься поза межі КВМ;

С. Точка В залишиться на своєму місці;

D. Точка В переміститься по КВМ вниз.

7. Альтернативна вартість вимірюється:

А. Урядом України;

В. За допомогою індексу споживчих цін;

С. Ціною придбаного продукту;

D. Тим, чим треба пожертвувати для придбання товару або послуги.

8. Майже 100 років тому відомий вчений запропонував теорію, яка пов’язує безробіття з плямами на Сонці. Ця теорія – приклад:

А. Альтернативної вартості в дії;

В. Кривої виробничих можливостей;

С. Виробничих ресурсів;

D. Економічної моделі.

9. Що Ви вважаєте раціональним вибором?

А. Вибір, який Ви зробили після всебічного обмірковування;

В. Вибір, який Ви зробили за допомогою математичних розрахунків, комп’ютерного моделювання;

С. Вибір, внаслідок якого Ви досягли своєї мети;

D. Вибір, внаслідок якого Ви втрачаєте менше у порівнянні з тим, що отримуєте

10. Якщо економічні ресурси країни використовуються повністю, то збільшення виробництва одного з продуктів можливо тільки за умов:

А. Загального зниження цін;

В. Зменшення виробництва іншого продукту;

С. Збільшення виробництва в приватному секторі, а не на державних підприємствах;

D. Неможливо взагалі.

11. Учню треба підготуватися до тестування з основ економіки та математики. Існують два варіанти розподілу оцінок за 100 – бальною шкалою

Альтернативи Бали з основ економіки Бали з математики
А
В

Альтернативні витрати підвищення оцінки з математики з 68 до 72 балів дорівнюють:

А.70 балів;

В. 4 бали;

С. 83 бали;

D. 13 балів.


12. Закон зростання альтернативних витрат діє, якщо крива виробничих можливостей має такий вигляд:


13. Використовуючи найкращим чином два своїх поля, фермер має таку криву виробничих можливостей:

 

 

Яке із тверджень є невірним:

А. Альтернативна вартість виробництва 600т жита дорівнює виробництву 500 т картоплі;

В. Альтернативна вартість виробництва 600 т жита дорівнює виробництву 600 т картоплі;

С. Альтернативна вартість виробництва 600 т картоплі дорівнює виробництву 200 т жита;

D. При виробництві картоплі обсягом 250 т альтернативна вартість 1 т жита дорівнює 3т картоплі.

14. Що є альтернативною вартістю придбання будь-якого товару:

А. Час, який Ви витрачаєте, щоб вирішити, що купити;

В. Найкраща з втрачених можливостей;

С. Гроші, які залишилися у Вас після того, як Ви щось придбали;

D. Кількість грошей, які Ви сплачуєте за що-небудь.

15. Виберіть з наведених нижче визначень найбільш повне та конкретне визначення предмету економіки:

А. Економіка вивчає гроші, банківську систему, капітал;

В. Економіка вивчає змінні величини, динаміка яких впливає на стан народного господарства (ціни, виробництво, зайнятість);

С. Економіка вивчає, як суспільство використовує обмежені ресурси, необхідні для виробництва різних товарів з метою задоволення потреб його членів;

D. Економіка вивчає діяльність, яка включає виробництво та обмін товарами.


Задачи

1. Побудуйте криву виробничих можливостей умовної країни за наступними даними:

Таблиця 2.8 – Вихідні дані до задачі 1

Вид продукції А Б В Г Д Є
Інвестиційні товари, млн. шт.
Споживчі товари, млн. шт.

 

a) Чи може економіка країни виробити 2 млн. шт. інвестиційних товарів і 15 млн.шт. споживчих товарів?

b) Чи може економіка країни виробити 4 млн. шт. інвестиційних товарів і 3 млн.шт. споживчих товарів?

2.Приведені виробничі можливості двох країн: "М" і "К" в умовних одиницях:

Таблиця 2.9 – Вихідні дані до задачі 2

Країна "М" Країна "К"
Виробництво зошитів Виробництво ручок Виробництво зошитів Виробництво ручок

 

Розрахуйте альтернативну вартість одного зошита в кожній країні.

3. Альтернативна вартість виготовлення фотоапарата становить 12 годинників. Підприємство може виготовити за місяць 600 годинників. Дирекція вирішує виготовляти 40 фотоапаратів. Скільки годинників при цьому зможе виготовити завод? Проілюструйте свою відповідь за допомогою графіку.

2.Сільськогосподарське підприємство, що спеціалізується на вирощуванні овочів, має дві теплиці. В одній можна виростити 2000 тонн огірків на рік або 1500 тонн помідорів. Про другу відомо, що альтернативна вартість 1 тонни огірків дорівнює 0,5 тонн помідорів при максимальному врожаї помідорів 600 тонн.

Визначте альтернативну вартість виробництва огірків у першій теплиці. В якій теплиці – першій чи другій – вигідніше вирощувати помідори, а в якій – огірки.

 








Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 6215;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.129 сек.