Гранулоцитиділяться на: базофіли, нейтрофіли та еозинофіли.
Нейтрофіли складають 70% і володіють здатністю проходити між клітинами капілярів і проникати в міжклітинний простір тканин і направлятися до інфікованих ділянок тіла. Нейтрофіли – активні фагоцити, вони поглинають і перетравлюють хвороботворні бактерії і токсини, при цьому самі можуть руйнуватися. Активний вихід лейкоцитів (напр. при запаленні) із кісткового мозку призводить до появи в руслі крові юних форм (палочкоядерних або навіть метамієлоцитів).
Еозинофіли складають 0,5-5% загальної кількості лейкоцитів. При алергічному стані їх кількість збі- льшується. Вони володіють антигістамінною здатністю, руйнують чужорідні білки й токсини білкового по- ходження.
Базофіли складають 0-1% від усіх лейкоцитів. Виробляють гепарин і гістамін. Гепарин затримує зсі- дання крові в осередку запалення, гістамін розширює капіляри, що сприяє заживленню.
Агранулоцитимають ядро овальної форми й незернисту протоплазму. Існує 2 їїх види: моноцити та лімфоцити.
Моноцити (макрофаги) – складають 3-11% від усіх лейкоцитів, утворюються в лімфатичних вузлах і сполучних тканинах. Активно фагоцитують бактерії і великі частини зруйнованих клітин власного тіла, приймають участь у відшаруванні трансплантанту, захисті від пухлинних клітин. Здатні переміщуватись в осередки запалення, де діють так само як нейтрофіли, ніби прийшовши їм на зміну.
Лімфоцити складають 19-37% від усіх лейкоцитів, утворюються в тимусі та лімфоїдній тканині, мають округлу форму, вміщують мало цитоплазми. Головна функція – індукція імунних реакцій або участь у них (утворення антитіл, відторгнення трансплантанта, знешкодження пухлинних клітин). Тривалість життя до 10 років і більше. У дітей у віці від 5-6 діб до 5-6 років вміст лімфоцитів більший, ніж нейтрофілів.
Усі лімфоцити поділяються на 3 групи:
Т-лімфоцити (тимусові)– забезпечують клітинний імунітет (рецептори знаходяться на цитолемі, ак- тивують лізосомальні ферменти). Розрізняють три види Т-лімфоцитів: цитотоксичні Т-клітини (супресори) (блокують надмірні реакції В-лімфоцитів і підтримують постійне співвідношення різних форм лімфоцитів), Т-клітини хелпери (взаємодіють з В-лімфоцитами, перетворюючи їх у плазматичні клітини), Т-клітини пам’яті.
В-лімфоцити(бурсазалежні) – забезпечують гуморальний імунітет шляхом вироблення антитіл.
Представники В-клітин диференціюються у плазматичні клітинита В-клитини пам’яті.
Нульовілімфоцити можуть перетворюватися в Т або В.
Тромбоцити
Безбарвні двовипуклі пластинки неправильної форми, оточені мембраною, без ядра. Вміст тромбоци- тів у крові – 250-400х109/л (в 1 мм3- 250-400 тис.). Тривалість життя – 8-12 діб. Відіграють важливу роль у
згортанні крові: судинно-тромбоцитарний гемостаз, ретракція згустка (вкорочення ниток фібрину під впливом тромбостеніну тромбоцитів). Тромбоцити вміщують набір біологічно активних речовин: адрена- лін, норадреналін, серотонін, лізоцим, скорочувальний білок тромбостенін.
Крім гемостазу тромбоцити приймають участь у транспорті речовин, які важливі для збереження стру- ктури судинної стінки. Вони прилипають до ендотелію, руйнуються, доставляючи судинній стінці макро- молекули.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 767;