ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ФІЗИКИ ЯК НАУКИ 6 страница
На книжку діють дві сили: сила тяжіння і сила пружності з боку ліфта. А з боку книжки на ліфт діє сила пружності — вага книжки (рис. 9.9).
Але тепер сили і не врівноважують одна одну, бо 'їх рівнодійна + надає книжці прискорення . Згідно з другим законом Ньютона = + , а відповідно до третього закону Ньютона = - . Тому = - . Звідси отримуємо, що вага тіла, яке рухається з прискоренням, виражається формулою =
Зверніть увагу: вага тіла залежить тільки від прискорення і не залежить від швидкості.
У якому випадку вага тіла більша за силу тяжіння, а в якому — менша? Якщо прискорення тіла напрямлене вгору, , тому Р =m(g + a)> mg. Якщо ж прискорення напрямлене вниз (і не більше за модулем, ніж прискорення вільного падіння), то , а отже, Р =m(g -а) < mg.
РОЗВ'ЯЖІМО ЗАДАЧУ
Вантаж масою 100 кг піднімають з напрямленим угору
прискоренням, що дорівнює за модулем 2м/с2. Якою є
сила натягу троса, яким піднімають вантаж?
Розв'язання. Сила натягу тросу — це вага вантажу. Прискорення вантажу напрямлене вгору, тому в цьому випадку P=m(g + a) = 100·(10 + 2) = 1200 (Н).
Відповідь: 1200 Н.
Зверніть увагу: якщо прискорення вантажу напрямлене вгору, то сила натягу троса більша від сили тяжіння, що діє на вантаж. Згідно з третім законом Ньютона з такою самою за модулем силою вантаж розтягує трос. А сила, з якою вантаж розтягує трос, і є вагою вантажу. Отже, якщо вантаж рухається з прискоренням, напрямленим угору, то вага вантажу
P=m(g + a)
Якщо ж прискорення тіла напрямлене вниз (але не більше за модулем, ніж прискорення вільного падіння), то вага тіла
P=m(g - a)
З цієї формули випливає, зокрема, що коли тіло рухається з прискоренням, рівним прискоренню вільного падіння, то його вага дорівнює нулю. Розглянемо цей випадок докладніше.
НЕВАГОМІСТЬ
Коли тіло вільно падає, воно не тисне на опору і не розтягує підвіс. А це означає, що вага тіла, яке вільно падає, дорівнює нулю.
Стан, у якому вага тіла дорівнює нулю, називають невагомістю.
Зверніть увагу: у невагомості вага тіла дорівнює нулю, але сила тяжіння, як і раніше, дорівнює .
У невагомості перебувають усі тіла, на які діє тільки сила тяжіння (наприклад, космонавти під час польоту з вимкненими двигунами — у цьому випадку космічний корабель і всі тіла, що є в ньому, рухаються тільки під дією сили тяжіння, тобто перебувають у невагомості).
На короткий час ви можете стати невагомим, просто підстрибнувши. З того моменту, коли ваші ноги відірвуться від підлоги, і до того моменту, коли вони торкнуться підлоги знову, ви перебуватимете в невагомості: адже при цьому ви не тиснете на опору і не розтягуєте підвіс. Яскраві враження від відчуття невагомості можна дістати, стрибаючи на батуті1 (рис. 9.10). Але перебуваючи в невагомості протягом кількох секунд, не можна відчути невагомість так, як її відчувають космонавти, які перебувають у невагомості місяцами.
5. ЧИ ОЧЕВИДНИЙ ТРЕТІЙ ЗАКОН НЬЮТОНА?
Незважаючи на простоту формулювання третій закон Ньютона так само не очевидний, як і два перших.
Річ у тім, що рівні за модулем сили, з якими взаємодіють два тіла, далеко не завжди виявляють себе однаково помітно. Розглянемо приклади.
1 Батут — це туго натягнута сітка для стрибків. |
Падіння каменя. Коли камінь падає, збільшення його швидкості внаслідок дії сили притягання Землі добре помітне: швидкість каменя за кожну секунду збільшується приблизно на 10 м/с.
На Землю з боку каменя діє така сама за модулем сила притягання. Але внаслідок того, що маса Землі в багато разів більша від маси каменя, помітити зумовлене дією цієї сили прискорення Землі неможливо.
Удар по м'ячу. Коли футболіст б'є по м'ячу, м'яч різко змінює швидкість, але швидкість самого футболіста при цьому майже не змінюється. Це пояснюється не тільки тим, що маса футболіста набагато більша від маси м'яча. Важливо ще й те, що на футболіста з боку Землі діє велика сила тертя: саме для того, щоб збільшити її, футболісти і надягають бутси із шипами. Якби футболіст сильно бив по м'ячу, стоячи на льоду в туфлях, він під час удару теж набув би помітної швидкості.
«Неочевидність» простих на перший погляд законів природи (у тому числі трьох законів Ньютона) має глибокий сенс. Щоб у складних та взаємозалежних явищах природи помітити просту закономірність, потрібна проникливість справжнього вченого.
Вивчаючи фізику, ви й сьогодні стикаєтеся з тією ж «дивовижністю» і «неочевидністю» законів природи, що довгий час «заважала» людям побачити ці закономірності й відкрити закони природи.
6. МЕЖІ ЗАСТОСОВНОСТІ ЗАКОНІВ НЬЮТОНА
Усі фізичні закони й теорії є наближенням до дійсності, оскільки у будь-якій теорії використовується модель явищ і процесів. Тому як закони, так і теорії мають певні межі застосовності.
Мають межі застосовності й закони Ньютона. Наприклад, другий закон Ньютона, як ви знаєте, виконується тільки в інерціальних системах відліку.
1 Ейнштейн жив і працював у Швейцарії, Німеччині та США. |
Засновану на законах Ньютона теорію називають класичною механікою. Як показує досвід, класична механіка справедлива для руху тіл зі швидкостями, набагато меншими від швидкості світла. Якщо ж швидкості тіл порівнянні зі швидкістю світла (з такими швидкостями рухаються відносно Землі, наприклад, віддалені галактики та елементарні частинки в прискорювачах), висновки класичної механіки суперечать дослідам і спостереженням. Для тіл, що рухаються зі швидкостями, порівнянними зі швидкістю світла, справедлива спеціальна теорія відносності, створена видатним фізиком Альбертом Ейнштейном1 на
початку 20-го століття. Основні положення спеціальної теорії відносності ми розглянемо в Розділі 3. Релятивістська механіка.
Класичну механіку не можна застосовувати також для опису руху та взаємодії частинок дуже малої маси — наприклад, електронів. Тому в межах класичної механіки не можна зрозуміти, скажімо, особливості будови атома. Для розуміння атомних явищ на початку 20-го століття зусиллями декількох учених різних країн було створено квантову механіку. Основні її положення розглядатимуться в курсі фізики 11-го класу.
[1] Проекції вектора в курсі геометрії називають координатами вектора.
[2] Якщо сили, що діють на тіло, урівноважують одна одну, кажуть також, що дії цих сил скомпенсовані.
[3] Через те й було вибрано таку одиницю маси: її легко відтворити з точністю, достатньою для багатьох випадків.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 619;