Вимоги до написання реферату
Найпростішим видом навчально-дослідницької роботи студента є реферат.
Реферат (лат. referre – доповідати, повідомляти) – доповідь на певну тему, що передбачає огляд відповідних літературних та інших джерел; виклад змісту наукової роботи, книжки, статті.
Із визначення даного поняття ми бачимо, що реферат може виконуватися з різною метою. У першому випадку – це ознайомлення із певною проблемою на основі вивчення існуючої джерельної бази. Така дослідницька робота передбачає самостійну роботу дослідника із пошуку різноманітної існуючої інформації з досліджуваної проб-леми та наступний її опис із висловленням власних думок та формулювання висновків. У другому випадку – метою виконання реферату є ознайомлення із певною науковою працею (монографією, дисертацією, статтею). Базується він на описовому методі дослідження. Написання рефератів використовують для засвоєння студентами наяв-ної наукової інформації з конкретної тематики на семінарських заняттях, при підготовці до екзамену, заліку, виконанні індивідуальних завдань та під час самостійної роботи. Особу, яка складає реферат, називають референтом, а сам процес – реферуванням.
Реферат повинен містити такі обов'язкові компоненти:
1. Вступ. Містить обґрунтування актуальності обраної теми, оцін-ку робіт, що реферуються, формулювання мети реферату. Як правило, не містить цитат, абстрактних розмірковувань. Орієнтовний обсяг вступу – 1 сторінка.
2. Основна частина. Головне завдання референта при написанні даної частини реферату полягає у самостійному вичерпному викла-денні суті наукової інформації з обраної теми. Може складатися з кількох глав або підглав, що залежить від теми, проблематики та обсягу матеріалу реферату. Для підтвердження або спростування певних думок, ідей часто використовують цитування (як дослівне, так і своїми словами). Проте необхідно пам’ятати, що цитований матеріал не повинен перевищувати 30 % у рефераті. Загальний обсяг головної частини складає близько 10–13 сторінок.
3. Висновки. Підсумовування результатів виконаної роботи. Перед-бачають коротке узагальнення автора з досліджуваної проблеми. Їх викладають чітко, точно, лаконічно, без будь-яких цитат, розмірко-вувань, припущень. Часто для зручності висновки нумерують.
Окрім зазначений компонентів, у рефераті подається список використаної літератури (у алфавітному порядку або в порядку використання джерельної бази), а за необхідності формуються додатки. У додатки можуть виноситися зразки документів, графічні схеми, діаграми, таблиці, фотографії. Кожен додаток, як правило, починається з нової сторінки та повинен мати заголовок.
Обсяг реферату залежить від значущості проблеми, опанованого матеріалу. Як правило, він сягає в середньому 15 сторінок.
Робота над рефератом відбувається з дотриманням такого порядку:
1. Вибір або формулювання теми. З'ясування форми реферату, яка б відповідала його меті.
2. Обмірковування теми, складання попереднього плану реферату.
3. Ознайомлення з науковою літературою, що відповідає темі роботи. Вибір джерел, що розкривають тему.
4. Формулювання мети реферату, коригування первинного плану.
5. Виклад матеріалу відповідно до складеного плану.
Вимоги до оформлення реферату:
Реферат друкують машинописним способом або за допомогою комп’ютера на одній стороні аркуша білого паперу формату А 4 (210х297 мм) від двадцяти п’яти до тридцяти рядків на сторінці й не менше сорока знаків в рядку.
Текст роботи необхідно друкувати, залишаючи поля таких роз-мірів: лівий – не менше 30 мм, правий – не менше 10 мм, верхній – не менше 20 мм, нижній – не менше 20 мм. Шрифт: Times New Roman та подібні. Розмір шрифту – 14. Інтервал – 1,5.
Першою сторінкою роботи є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок роботи. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють уверху справа сторінки без крапки в кінці.
Підпитання нумерують у межах кожного питання. Номер підпи-тання складається з номера питання і порядкового номера підпитання, між якими ставлять крапку. У кінці номера підпитання повинна стояти крапка, наприклад: «2.3.» (третє підпитання другого питання). Потім у тому ж рядку йде заголовок підпитання.
Зразок титульного аркушу реферату подано у додатку В.
При написанні реферату необхідно здійснювати посилання на джерела, матеріали або окремі результати досліджень. Такі посилання дають змогу відшукати документи й перевірити достовірність відо-мостей про цитування документа, дають необхідну інформацію щодо нього, допомагають з’ясувати його зміст, мову тексту, обсяг. Поси-латися слід на останні видання публікацій. На більш ранні видання можна посилатися лише в тих випадках, коли в них наявний матеріал, який не включено до останнього видання.
Посилання на джерела робляться згідно з їх переліком у квад-ратних дужках, наприклад, «за С. Гончаренком, дидактика – це частина педагогіки, яка розробляє … [2, c. 88]».
Відповідний опис у переліку посилань:
2. Гончаренко С. Український педагогічний словник. – Київ: Либідь, 1997. – 176 с.
Сильною стороною наукової праці є вміння автора на підтвер-дження своєї правоти посилатися на авторитетні джерела або диску-тувати зі своїми опонентами. У цьому випадку академічний етикет вимагає правильно відтворювати текст цитати. Текст цитати береться в лапки, приводиться в тій же граматичній формі, що і відповідному джерелі, зі збереженням особливостей авторського тексту.
При непрямому цитуванні (при викладі думок інших авторів своїми словами) варто гранично точно викладати авторські думки й коректно оцінювати думки опонента. Цитування не повинне бути ні надлишковим, ні недостатнім: надлишкове цитування створює вра-ження компілятивного характеру роботи, а недостатнє – знижує наукову цінність роботи здобувача. В обов’язковому порядку кожна цитата повинна супроводжуватися посиланням на джерело.
Оцінюють реферат, використовуючи такі критерії:
1. Відповідність темі змісту і форми реферату.
2. Глибина, повнота розкриття теми.
3. Логіка викладення матеріалу.
4. Термінологічна чіткість.
5. Рівень навичок самостійної роботи з науковою літературою та вміння критично оцінити її.
6. Власне бачення проблеми дослідником, творчий характер роботи.
7. Якщо реферат є основою усного повідомлення, враховують і вміння відібрати найсуттєвіший матеріал для короткого виступу.
Дата добавления: 2015-11-06; просмотров: 2089;