Науково-дослідницька робота студентської молоді
Необхідність формування у студентської молоді вмінь до науково-дослідницької діяльності задекларована у ряді законодавчих актів та нормативно-правових документів. Так, у Законі України «Про наукову та науково-технічну діяльність» зазначено, що розвиток науки є визначальним фактором прогресу суспільства, підвищення добробуту його членів, їх духовного та інтелектуального зростання. Цим же Законом визначено, що держава повинна проводити цілеспрямовану політику для забезпечення використання досягнень вітчизняної та світової науки для задоволення соціальних, економічних, культурних та інших потреб своїх громадян.
Закон України «Про вищу освіту» (2002 р.) визначає, що наукова діяльність у вищих навчальних закладах є невід'ємною складовою освітньої діяльності й здійснюється з метою інтеграції наукової, нав-чальної та виробничої діяльності в системі вищої освіти. А одними із важливих шляхів забезпечення наукової діяльності вищих навчальних закладів є безпосередня участь учасників навчально-виховного процесу в науково-дослідних і дослідно-конструкторських роботах та організація наукових, науково-практичних, науково-методичних семінарів, конфе-ренцій, олімпіад, конкурсів, науково-дослідних, курсових, дипломних та інших робіт учасників навчально-виховного процесу.
Одним із головних завдань вищого навчального закладу, як визначено у Положенні «Про вищий навчальний заклад» (1996 р.), є проведення наукових досліджень як основи підготовки майбутніх фахівців та науково-технічного розвитку держави.
Оскільки вищі навчальні заклади, що готують майбутніх педагогів, на сьогодні є важливими центрами наукових досліджень у галузі педагогіки вищої школи, тому саме тут за час навчання студентська молодь має змогу оволодіти навичками науково-дослідної роботи. Такі навички необхідні як для студентів, які в майбутньому хотіли б займатися науковою діяльністю, так і для молодих людей, які будуть реалізовувати практичну педагогічну діяльність у школі, технікумі, коледжі або ж у вищому навчальному закладі ІІІ–IV рівня акре-дитації, оскільки навички наукової роботи допоможуть підвищувати власну педагогічну майстерність та, відповідно, професійність.
В. Вернадський, характеризуючи роботу викладача вищої школи в «Листах про вищу освіту» (1913 р.), писав, що у вищому навчальному закладі наукова робота така ж важлива, як і навчальна, і з цією останньою взаємопов’язана й переплетена. Лише поступове усвідом-лення нерозривності наукової роботи з правильно поставленим викла-данням у вищій школі стає домінуючим в академічному середовищі.
З. Слєпкань виділяє такі основні завдання науково-дослідницької діяльності студентів:
· формування наукового світогляду, оволодіння студентами мето-дологією і методами наукового дослідження; розширення теоретичного кругозору й наукової ерудиції майбутнього фахівця;
· розвиток творчого мислення та індивідуальних здібностей студентів у розв’язанні теоретичних і практичних завдань;
· прищеплення студентам навичок самостійної науково-дослід-ницької діяльності, залучення їх до розв’язання наукових проблем;
· поглиблення знань у певному науковому напрямі, формування вмінь виконання курсових робіт і дипломних проектів, підготовка наукових публікацій;
· створення та розвиток наукових шкіл, творчих колективів, під-готовка й виховання у вищому навчальному закладі резерву вчених-дослідників, викладачів.
Результати проведеного нами опитування у 2008 році серед слухачів педагогічного факультету, що навчаються за магістерською програмою підготовки, свідчать, що студенти у своїй переважній більшості усвідомлюють необхідність науково-дослідницької діяль-ності представниками педагогічного фаху. Так, на запитання «Чи вважаєте Ви науково-дослідницьку роботу необхідною складовою професійної діяльності педагога?» – 76 % відповіли «так», тільки 8 % – «ні», а 16 % – з відповіддю не визначилися. Проте, тільки 24 % студентів відзначають, що займалися науковою роботою під час навчання у вищому навчальному закладі, з них 16 % за власним бажанням, а 8 % за наполяганням науково-педагогічних працівників. 44 % опитаних висловили небажання здійснювати дослідницьку ро-боту, 20 % вважають, що не мають таких можливостей, а 8 % студентів вважають, що їх недостатньо мотивували та організовували. Отже, як свідчать результати опитування, хоча і рівень реалізації науково-дослідницької роботи серед студентів на сьогодні не високий, проте майбутні педагоги розуміють, що володіння навичками дослідницької діяльності є невід’ємним компонентом майбутньої педагогічної професії.
Основним шляхами оволодіння студентами навичками науково-дослідницької роботи є:
1. Вивчення спеціальних навчальних курсів (наприклад «Основи наукових досліджень»).
2. Консультування науково-педагогічними працівниками.
3. Виконання індивідуальних навчально-дослідницьких завдань.
4. Підготовка доповідей на наукові конференції.
5. Участь у науково-методичних семінарах, круглих столах, кон-курсах, проектах з проблем освіти та виховання.
6. Спільні дослідження із науково-педагогічними працівниками, за результатами яких оформляються наукові статті.
7. Підготовка курсових та магістерських робіт.
8. Участь у роботі наукових гуртків (Положення про студентський науковий гурток див. додаток Б).
Дата добавления: 2015-11-06; просмотров: 1062;