У чаї є біля 10 активних біологічних каталізаторів - ферментів.
Таблиця 16.3
Характеристика різновидностей чаю за складом деяких хімічних речовин при обробленні однієї і тієї ж сировини
Види чаю | Загальна кількість Танінів, % | Екстрактив-ні речовини, % | Вітамін С мг/100 г | Хлорофіл, % на суху масу | Леткі альдегіди в перерахунку на ацетальдегід, мг/100 г |
Зелений байховий чай | 22,5 | 43,8 | 0,48 | 2,6 | |
Жовтий чай | 21,2 | 45,1 | 0,56 | 4,5 | |
Червоний чай | 12,8 | 35,9 | 0,46 | 13,8 | |
Чорний байховий чай | 10,6 | 33,0 | 0,47 | 7,2 |
Основною хімічною речовиною, яка визначаєфізіологічну дію чаю, є кофеїн.Чайна рослина вміщує кофеїн, теобромін і теофілін. Чайні відходи, формовочний матеріал та чайний пил являють собою сировину для одержання кофеїну. Відсотковий вміст кофеїну у формовочному матеріалі осіннього збору досягає 0,6…1,0% і навіть більше. У старому листі вміст кофеїну збільшений до 2…3%. Якщо треба, то знімають 15…20% старого листя та застосовують його для одержання кофеїну.
Тонізуюча дія чаю пояснюється високим вмістом в ньому кофеїну.Думка про те, що у каві більше кофеїну, ніж у чаї, помилкова. За своєю дією кофеїн чаю та кави мають деяку різницю. Кофеїн чаю взаємодіє з таніновими речовинами і утворює кофеїновий танат, який діє більш уповільнено й м'яко на нервову та серцево-судинну систему. Тому збуджуюча дія кофеїну чаю менша, і вона менше викликає серцебиття та безсоння. Він також не затримується і не накопичується в організмі, що виключає небезпечність кофеїнової інтоксикації, яка може виникати при надмірному вживанні кави.
У чайний напій потрапляє до 75…80% всього кофеїну чаю. Звичайно при вживанні чаю ми одержуємо мінімальні дози кофеїну – 0,01 г, в той час, як збуджуюча добова доза, яка допускається фармакологами – в 30 разів більша. Англійці, споживаючи щорічно біля 5 кг чаю на людину, одержують за рік, в середньому, 130 г кофеїну. В перерахунку на 60 років життя це дорівнює 8 кг кофеїну. Чи можливе призначення такої "курсової" дози кофеїну лікарем? Звичайно ні, тому що у вигляді чистої речовини кофеїн у таких дозах викликав би залежність від нього. При вживанні ж більших кількостей кофеїну з чаєм це просто не виникає, тому що кофеїн надходить в організм не в чистому вигляді, а в комплексі з складним переліком інших екстрактивних речовин.
Зелене листя чаю має багатоаскорбінової кислоти. У свіжому листі її в 4 рази більше, ніж у лимонах, але при заводському обробленні листя вона у значній мірі розпадається.
За вмістом вітаміну Р чай займає перше місцесеред усіх інших продуктів рослинного походження. Найбільшу Р-вітамінну активність мають сорти зеленого чаю. Добову потребу людського організму в цьому вітаміні можна задовольнити 2…3 склянками чаю. Катехіни чаю за своєю Р-вітамінною активністю перевищують усі раніше відомі капілярозміцнюючі препарати: цитрин, рутин, ескулетин.
З інших сполук знайдені флавоноїди (кемпферол, кверцетин, рутин, мирицетин тощо), вітаміни В1, В2, К, РР, пантотенова кислота, хлорогенова кислота, ефірна олія, до складу якої входять терпінеол, лімонен.
У забарвленні чаю беруть участь різні пігменти: хлорофіл – переважно для зелених сортів чаю, ксантофіл – для чорних сортів. Забарвлення чайного напою пов'язане, в основному, з двома групами барвників: теарубігінами (до 10% у сухому чаї) і теофлавінами (не більш як 2%). Перші додають червоно-коричневе забарвлення, а другі – золотисто-жовте. Теофлавіни легко піддаються окисленню і переходять у теорубігіни.
Вміст пектинових речовин у чаї коливається від 2 до 3%. При низькому вмісті пектинів гігроскопічність чаю збільшується і він легше псується. Тому пектин має неабияке значення для зберігання чаю. Пектин в незмінному вигляді доходить до товстого кишечнику. Він зв'язує токсичні речовини та бактерії, які знаходяться у кишечнику, адсорбує зайві гази, позитивно впливає на травлення. Високосортні сорти чаю вміщують великий відсоток пектинових речовин, чим і пояснюється у комплексі з іншими біологічно активними речовинами їх цілюща дія.
Органічні кислоти зумовлюють кислотність чайного напою. Чай вміщує лимонну, янтарну, фумарову, піровиноградну та інші кислоти (у сумі близько 1%).
Вміст мінеральних сполук у чаї коливається від 4 до 7%. У чаї є такі метали як магній, натрій, калій, кальцій, а також кремній, фосфор; мікроелементи: залізо, марганець, бор, йод, мідь, золото. Всі ці мінеральні речовини знаходяться у складних колоїдних сполуках, які легко розчиняються у воді.
У чаї є біля 10 активних біологічних каталізаторів - ферментів.
Сухий чай містить 16…25 % білків та вільних амінокислот. Останніх в цьому цілющому напої біля 17%. Вони відіграють важливу роль у становленні аромату та забарвленні чаю.
Стебла, коріння та насіння містять стероїдні сапоніни. На останні особливо багате насіння, яке містить до 10% сапонінів. З насіння можна одержати 22…36% харчової олії, 32,5% крохмалю, 8,5% білку.
Харчове застосування
Чай – це напій, який одержують шляхом екстрагування спеціально обробленого та висушеного листя чайного куща. Чай застосовують з харчовою метою у всі пори року: взимку від холоду, влітку – від жари, для тамування спраги. Харчове застосування знаходять різні форми чаю: розсипний та плитковий, байховий. Назва "байховий" походить від китайської назви волосків на молодому листі – "бай хао". Зелений та чорний байховий чай готують з молодого листя.
При виготовленні зеленого чаю на початку технологічного процесу листя обробляють гарячою парою. При цьому дубильні речовини практично не окислюються і листя залишається зеленим, тому зелений чай не дає коричневого кольору при заварюванні. Зелений чай не має такого специфічного смаку й аромату, як чорний, але йому притаманний ніжний аромат і виражена терпкість. З країн СНГ найбільша кількість чаю виробляється у Грузії. Один з найкращих – "букет Грузії".
У Китаї велику популярність має додатково ароматизований зелений чай "Жасмін",ав Японії з вищих сортів добре відома "Перлинна роса",яка вирощується на чайних плантаціях провінції Уджі. Японія виробляє, головним чином, зелені байхові чаї, а чорних випускає біля 20% загального обсягу, виключно для експорту. Індійські сорти зеленого чаю порівняно з китайськими та японськими не так поширені, їх випускають у невеликих кількостях і вони не такі високоякісні. Осторонь цих чаїв знаходиться парагвайський чай "Мате",який росте у лісах Бразилії, Парагваю, Аргентини, а також в інших країнах Латинської Америки. У травні - вересні тонкі гілочки дерева обрубають та тримають над багаттям, щоб листя не почорніло при обробленні. Його зв'язують у жмутки, сушать у сушарках та подрібнюють. Готовий чай, одержаний без ферментації, включає листя та гілочки. Відвар має зеленовато-бурий колір, гірко-пряний та терпкий смак, приємний запах.
Більш як половина людей планети п'ють чай з ранку. Кофеїн зумовлює підвищення бадьорості при вживанні чаю. Зелений чай необхідно заварювати кип’ятінням (протягом 20 хвилин) для достатнього екстрагування дубильних речовин. Зелений чай дуже корисно пити з медом, препаратом "холосас" (густий екстракт шипшини з цукром), сиропом шипшини з вітаміном С, горіховим варенням та іншими багатими на аскорбінову кислоту харчовими продуктами.
Українськакомпанія "Ша Мах"пропонує чаї від "Тhе Yogi Теа Соmраnу" (USA) на основі зеленого чаю з травами, яким притаманні лікувальні властивості: "Green Теа with Cat's Claw Kombucha" ("Зелений чай з Котячим кігтем та Комбучею"), який містить 25 мг на одну склянку води екстракту кори рослини – Котячий кіготь, яка росте в лісах Перу, "Green Теа with Triple Echinacea and Kombucha" ("Зелений чай з потрійною ехінацеєю та комбучею", який містить 45 мг на одну склянку води екстракту з коренів трьох видів ехінацеї – Augustifolia, Риrpurea та Раllida). Ці чаї мають загальнозміцнюючі, лікувально-профілактичні властивості, стимулюють імунну систему, підвищують опір до різних хвороб та інфекцій. Систематичне вживання цих чаїв сприяє виведенню з організму токсинів, шлаків, радіонуклідів, солей.
Таких же фізіологічних ефектів можна досягти при збагаченні чайним порошком або екстрактами з нього різних видів харчових продуктів.
Стародавні народи Південної та Східної Азії вживали чай, який піддавали ферментації "чайного гриба" (його називають також "японський гриб", "маньчжурський гриб"). Medusomyces gisevii – культура мікроорганізмів, симбіоз дріжджів (Saccharomycodes ludwigii) та оцтовокислих бактерій (Acetobacter aceti subsp. xylinum). Ця колонія створюється у підсолодженому чаї (100…150 г цукру на 1 л чайного настою) і перетворює його у газований напій, який називається чайний квас. При кімнатній температурі для одержання цього напою треба 7…8 діб. Через місяць від "гриба" відділяється тонка ніжна плівка, яку переносять в окрему склянку для розмноження. В готовому напої є кофеїн, вітаміни С, РР, Р, пантотенова кислота, В1, В2 та інші, цукор. Він вміщує в невеликих кількостях спирт та вуглекислий газ, які виникають при бродінні.
А.А.Бачинська (1910-1914 р.р.) вперше встановила, що мікроорганізми чайногогриба – це симбіоз дріжджів та оцтових мікроорганізмів. За висновками вченої аналогічно настою "чайного гриба" одержують такі напої як квас, кумис, кефір. Автор зробила висновок, що краще називати настій чайного гриба "чайний квас”.
Його застосовують як цілющий, зміцнюючий організм напій при головних болях, розладах кишечнику. У настої чайного гриба в присутності бродильних бактерій з глюкози утворюється глюконова кислота, яка надає напою велику біологічну цінність. Утворюється також молочна та оцтова кислоти, які є стимуляторами перистальтики кишечнику. Цим зумовлюється позитивний вплив настою чайного гриба у хворих на звичні хронічні запори. Дріжджі викликають руйнування цукру на алкоголь та вуглекислий газ. Оцтовокислі бактерії, які утворюються при бродінні алкоголю, перетворюють його в оцтову кислоту. Тому настій має солодко-кислий присмак, є газованим напоєм, який в незначних кількостях містить алкоголь.
В настої зберігаються звичайні кількості всіх складових частин чаю –кофеїн, катехіни, аскорбінова, нікотинова, пантотенова кислоти, рибофлавін, речовини, які утворюються при бродінні, спирт, вуглекислоту, оцтову, глюконову кислоти та залишки цукру (0,5…1%). Краще для одержання настою застосовувати зелений чай.
Барбанчик Г.Ф. наводить простий метод одержання цього настою. Скляну двохлітрову склянку наповнюють зеленим чаєм звичайної концентрації, до якого додають цукор (в межах 5…15%, 50…150 г на літр). В солодкий остуджений чай занурюють пластівці чайного гриба, після чого банку покривають марлею у два шари і залишають в умовах кімнатної температури (в середньому 20 °С). Склянку з культуральною рідиною не слід виставляти на сонце. Протягом перших діб посіву гриб звичайно лежить на дні склянки. На 4-у…6-у добу він спливає на поверхню. Для безперервного одержання настою з необхідною терапевтичною ефективністю, необхідно мати 7…8 склянок і проводити посіви щодобово по одній склянці. Через 7…8 діб настій найбільшої давнини зливають з склянки, після чого склянку, яка звільнилась, наповнюють солодким чаєм.
Фармакологічні властивості
В експерименті були проведені досліди по введенню зеленого чаю мишам, зараженим дизентерійною культурою Флекснера (С) №3408 в кількості 4,5 млрд мікробних тіл. При введенні внутрішньоочеревинно відвару зеленого чаю ("ВЗЧ") за 2 год. до зараження дизентерійною культурою, залишилось жити 40 % мишей. При введенні внутрішньоочеревинно дизентерійної культури та дворазового введення препарату "ВЗЧ" через 15 хв. і через 2 год. після зараження, залишились жити 80% піддослідних тварин. Найбільш виражена бактерицидна дія притаманна 10% відвару зеленого чаю.
При культивуванні гриба найбільша кислотність рідини встановлюється на 4-ту, 5-ту добу росту, а найбільша лікувально-профілактична активність - на 7…8добу росту. Активність настою гриба знаходиться залежно від вмісту глюкози у середовищі. При 10% вмісті глюкози активність вдвічі вища, ніж при 5%.
Широке харчове застосування в усьому світі і, в першу чергу, у жарких країнах, дістали напої з зеленого чаю, особливо багатого на поліфеноли, що значною мірою пов'язано з його антимікробною дією.
Окрім бактерицидної активності препарати чаю мають капілярозміцнюючу дію та антиокислювальну активність, які зумовлюють значною мірою протипроменеву дію.
З зеленого листя чаю грузинської різновидності було виділено препарат таніну, який містив різні катехіни та їх галові ефіри. Будучи введеним білим мишам внутрішньом'язово в кількості 1 мг, препарат підвищував резистентність кровоносних капілярів, що підтверджувалось скороченням кількості крововиливів у легенях при зниженні зовнішнього тиску та покращенням інших фізіологічних показників. Найбільш ефективним у цьому відношенні був танін з зелених (не ферментованих) листочків чаю.
До найбільш важливих властивостей поліфенолів чаю можна віднести їх протипроменеву дію. У роботах багатьох авторів показано, що ця дія зумовлена антиокисними властивостями катехінів чаю, особливо в умовах активації перекисного окислення ліпідів. Експериментально показана позитивна дія катехінів як до, так і після опромінення організму.
Лікувально-профілактичне застосування чаю та препаратів із нього
Вже у древніх китайських записах, таких як "Опис лікувальних рослин" Шенпуна було написано, що чай має гіркий присмак і від його прийому покращується розумова та фізична діяльність. Чай був цінним лікувальним засобом при отруєнні опіумом. Він краще за все вгамовував спрагу та зігрівав людину при охолодженні. З давніх давен відома позитивна дія чаю на нервову систему.
Лікарі з Європи описують лікувальні властивості чаю вже у XVII столітті. Було написано багато трактатів щодо цілющих властивостей чаю, завдяки яким чай розповсюдився по всій Європі. Для цього немало було зроблено відомими лікарями Сиденгамом в Англії, Етлінгером у Німеччині, Жоффруа та Асуре у Франції та багатьма іншими.
Вітаміни та алкалоїди мають найбільшу лікувальну цінність у чайному напої, надаючи йому тонізуючих та лікувальних властивостей. Тонізуюча дія пов'язана з кофеїном, який збуджує центральну нервову систему. Тому чай рекомендують при перевтомі, знесиленні та виснаженні.
Здатність зеленого чаю виводити радіонукліди була добре вивчена в Японії. Чайні катехіни зв'язують стронцій-90 та інші радіонукліди. Японські вчені Т.Угай та Е.Хаяші встановили, що у багатьох постраждалих від атомного вибуху у Хіросімі та Нагасакі, які проживали у провінції Уджі(основного виробника високосортного зеленого чаю в Японіі) і постійно пили зелений чай, настало помітне покращення загального стану і вони пережили всіх жителів Хіросіми і Нагасакі, які, одержавши великі опромінення при атомному бомбардуванні цих міст, залишились жити в цих містах, і не вживали постійно зеленого чаю. Експериментально і клінічно було доведено, що стронцій-90 та інші радіоактивні ізотопи абсорбуються таніновими речовинами зеленого чаю і виводяться з організму.
При лікуванні хворих на дизентерію відваром зеленого чаю лікарі у 94% випадків одержували клінічне одужання.
При захворюваннях легенів і бронхів, грипі, нежиті, зелений чай добре впливає на нормалізацію дихальної активності, відновні процеси при обструкції бронхів. Це може бути пов'язано з тим, що у зеленому чаї багато хімічних речовин, схожих за своєю структурою на кверцетин. Останній є єдиним з рослинних сполук інгібітором біологічно активних речовин –лейкотрієнів, які, як це доведено в останні роки, часто запускають патологічні процеси у серцево-судинній та дихальній системах, викликаючи обструкцію бронхів, звуження судин легенів та серця, посилюючи алергічний компонент.
Зелений чай з молоком маєцілющі властивості при захворюваннях печінки, серця, як загальнозміцнюючий засіб, при дистрофіях, виснаженні центральної нервової системи та поліневритах.
При долікарській допомозі міцний зелений чай застосовують як протиотруту. Він має тонізуючу дію, активізує серцеву діяльність та дихання, зв'язує токсини, мікроби та продукти їх життєдіяльності.
Встановлено, що чай дуже корисний для зубів, тому що з ним в організм надходить приблизно така ж кількість фтористих сполук, як і з спеціально обробленою фтором водою.
Отже, у всіх відношеннях зелений чай набагато корисніший за чорний.
Тому він є надзвичайно цінною сировиною для отримання оздоровчих композицій та збагачення різноманітних харчових продуктів з метою надання їм функціональних властивостей.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 1049;