Етапи розвитку конвенційного механізму захисту прав людини
Відповідно до ст. 10 Статуту Ради Європи її органами є Комітет міністрів, Парламентська асамблея, Конгрес місцевої та регіональної влади, поряд із якими діють контрольні органи ЄКПЛ. Спочатку Конвенція закріплювала існування двох головних контрольних органів: Європейської Комісії з прав людини та ЄСПЛ. Цей двоступеневий механізм передбачав, що скарги від приватних осіб надходили та розглядалися Комісією, яка приймала рішення про відхилення скарги чи прийняття її до провадження, а також про можливість та доцільність держави-члена чи самої Комісії звернутися до Суду.
Таким чином, спочатку фізичні особи не мали безпосереднього доступу до ЄСПЛ. Лише з набранням чинності Протоколом № 9 до Конвенції у жовтні 1994 р. фізичні особи, групи осіб та неурядові організації набули право звертатися до Суду після того, як Комісія з прав людини прийме справу до провадження. Утім, незважаючи на ці зміни, Суду відводилася другорядна роль,тому для підвищення ефективності механізму захисту прав людини в межах Ради Європи була ініційована реформа, що втілилася в Протоколі № 11, який набув чинності в листопаді 1998 р. (Протокол № 9 втратив свою чинність). Новий Суд, що був створений у Страсбурзі як орган Ради Європи, почав свою роботу 1 листопада 1998 року.
Згідно з реформою створювався єдиний Європейський суд з прав людини, який замінив раніше існуючі Комісію та Суд, а Конвенція доповнилася новими статтями. Реформа дозволила чітко провести розмежування компетенції органів Ради Європи по вирішенню спорів щодо порушення прав людини,оскільки відповідна юрисдикція перейшла до новоствореного Європейського суду з прав людини.
У подальшому необхідність у поліпшенні контрольних механізмів Конвенції виникла знов, коли до ЄСПЛ почала надходити така кількість справ, з якою він не міг впоратися. У зв’язку з цим для підвищення ефективності роботи ЄСПЛ Конференція з прав людини міністрів європейських держав, що відбулася у листопаді 2000 р. у Римі з нагоди 50-річчя ЄКПЛ, закликала Комітет міністрів якомога швидше розпочати вивчення шляхів для забезпечення ефективності Суду. У квітні 2004 р. Комітет з прав людини направив до Комітету міністрів звіт своєї діяльності із проектом Протоколу щодо змін Конвенції. 12-13 травня 2004 р. Протокол № 14 був відкритий для підписання, а чинності він набув 1 червня 2010 р.
Основні зміни, які запропонував Протокол № 14, полягають у такому:
- перегляд повноважень Суду щодо фільтрації скарг, які надходять до нього (рішення щодо прийнятності можуть прийматися Судом в одноособовому складі замість трьох суддів за старою системою, при цьому йому асистує доповідач, який не є суддею);
- визначення нового додаткового критерію визнання скарги неприйнятною — факт того, що позивач не постраждав від порушення держави — учасниці Конвенції або за наявності порушення шкода виявилася дуже незначною;
- у Суду з’явилася можливість розглядати схожі скарги за спрощеною процедурою, якщо вони стосуються однієї структурної проблеми держави — учасниці Конвенції (ці скарги можуть розглядати комітети з трьох суддів замість сімох за старою системою).
На підготовчій стадії Протоколу № 14 досить довго обговорювалася можливість створення нового судового органу (регіональних судів першої інстанції), який би був відокремлений від Суду, по фільтрації скарг, які вже отримали вирішення в прецедентній практиці Суду. Утім ця ідея була відкинута, оскільки це могло призвести до розходження практики новоствореної судової ланки із практикою Суду[2].
Нововведення Протоколу № 14 дозволили у подальшому знизити навантаження на ЄСПЛ. Наприклад, суддя одноособово може вирішувати питання про прийнятність справи або про вилучення справи з реєстру (до цього це робилося комітетом із трьох суддів). Якщо зважити на те, що 90-95 % скарг визнаються неприйнятними, то одноособова робота суддів скоротить час на розгляд скарг, які не мають під собою підстав. Також додався новий критерій неприйнятності справи — те, що заявник не зазнав суттєвої шкоди.
Значення протоколу № 14 - по суті зафіксував той факт, що в рамках Ради Європи сформувалася міжнародна регіональна процесуальна система, яка існує поряд із національними процесуальними системами, має субсидіарний характер відносно національних судів та чітко окреслену юрисдикцію.
20 червня 2014 року Міністр юстиції України П.Д.Петренко підписав протоколи №15 та №16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Церемонія підписання відбулася у Страсбурзі за участю Генерального секретаря Ради Європи Т.Ягланда, Постійного представника України при Раді Європи М.Точицького, Генерального директора з прав людини цієї Організації Ф.Буайа та Головного юридичного радника РЄ Й.Полякевича.
Обидва протоколи були схвалені у 2013 році Комітетом міністрів Ради Європи у рамках заходів з реформи Європейського суду з прав людини.
Протокол №15 передбачає 1) скасування обмеження за віком для зайняття посади судді ЄСПЛ, 2) скасування права вето сторін у рамках процедури звернення до Великої палати Суду, а також 3) скорочення строків звернення до Суду з шести до чотирьох місяців після остаточного рішення національного суду. Цей Протокол також дещо змінив Преамбулу до Європейської Конвенції з прав людини після включення до неї посилання на принцип субсидіарності й доктрини меж свободи розсуду.
У світлі проведення реформи юстиції, для України найбільш важливим є Протокол №16. У статті 1 цього документу закріплено, що Високі Договірні сторони, з урахуванням особливостей статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, можуть звертатися до ЄСПЛ з клопотанням про надання їм консультативних висновків стосовно питань, пов’язаних із тлумаченням та застосуванням прав і свобод, встановлених цією Конвенцією та її протоколами. Частина 2 цієї ж статті визначає, що національні суди чи трибунали можуть звертатися до ЄСПЛ з проханням про надання їм консультативних висновків виключно щодо справ, які перебувають у їх провадженні. При цьому частина 3 статті 1 передбачає, що у разі звернення національних судів чи трибуналів до ЄСПЛ, вони повинні надати відповідну правову та фактологічну інформацію щодо справи, яка перебуває на їх розгляді.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 3446;