САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНИЙ І ПРОТИЕПІДЕМІЧНИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ДЕЗІНФЕКЦІЯ ТА СТЕРИЛІЗАЦІЯ ПРОФІЛАКТИКА ВНУТРІШНЬОЛІКАРНЯНИХ ІНФЕКЦІЙ
В останні роки особливо актуальною стала проблема внутрішньолікарняних (нозокоміальних, госпітальних) інфекцій. Рівень захворюваності на внутрішньолікарняні інфекції (ВЛІ) у світі досяг 6 — 9 % від кількості госпіталізованих хворих.
За визначенням Європейського бюро ВООЗ: "Внутрішньолікарняна інфекція — це будь-яке клініч-но визначене інфекційне захворювання, що уражує пацієнта в результаті його перебування в стаціонарі або амбулаторного лікування, а також захворювання співробітників лікарні внаслідок їх роботи в цьому закладі незалежно від часу проявів симптомів захворювання — під час або після перебування в лікарні".
Найбільш поширені ВЛІ:
1) інфекції сечової системи;
2) гнійно-запальні інфекції;
3) інфекції дихальних шляхів;
4) бактеріемія;
5) інфекції шкірних покривів.
Зараження ВЛІ відбувається за наявності трьох ланок будь-якого епідемічного процесу:
1) джерела інфекції (збудника);
2) шляхів і чинників передачі збудника;
3) схильності людини до інфекції.
Інфекція може бути:
1) екзогенною, коли інфекційний агент попадає в організм з навколишнього середовища;
2) ендогенною, коли інфекційний агент первинно присутній в організмі.
Збудниками можуть бути бактерії, віруси, гриби, найпростіші. Механізм передачі ВЛІ: аерозольний, фекально-оральний.
Шляхи передачі ВЛІ: повітряно-крапельний, повітряно-пиловий, контактний, предметно-побутовий, гемоконтактний, харчовий, водний.
Найпоширеніший шлях передачі — контактний — відбувається через руки медичного персоналу, інструменти, перев'язувальний матеріал. Основний шлях профілактики ВЛІ — це вплив на всі ланки епідемічного процесу; безпека медичного персоналу. Механізми передачі інфекції від хворого медичному персоналу можуть бути такими: контактний, гемоконтактний, фекально-оральний, аерозольний, трансмісійний (через укуси комарів, комах, кліщів).
Загальні заходи профілактики інфекції:
1) початкові й регулярні дослідження напруженості імунітету, у тому числі з урахуванням щеплень;
2) всі ушкодження шкіри необхідно закривати водонепроникною пов'язкою (лейкопластирем);
3) за будь-якої аварійної ситуації (прокол голкою, поріз чи потрапляння крові на слизову оболонку чи ушкодження шкіри) необхідно повідомити керівника і зареєструвати випадок у журналі реєстрації.
Використання індивідуальних засобів захисту від ВЛІ (суворо обов'язково)
Використання рукавичок
У разі мінімальної ймовірності контакту з кров'ю або рідкими виділеннями, слизовими оболонками або ушкодженою шкірою будь-якого хворого, а також за наявності порізів або інших ушкоджень власної шкіри необхідно використовувати рукавички, їх потрібно змінювати між контактами з різними хворими, у разі забруднення секретами й екскретами під час обслуговування хворих. Використанні рукавички дезінфікують або утилізують відповідним чином.
Маски для обличчя
Необхідні для запобігання зараженню повітряно-крапельним шляхом, а також за ймовірності потрапляння в рот і ніс рідких, пилоподібних субстанцій організму. Маски необхідно змінювати після закінчення строку захисної дії (через 3 год) або в разі їх зволоження. Не можна опускати маску на шию. Усі маски повинні повністю закривати рот і ніс. Маски одноразового використання не слід використовувати повторно.
Захисні окуляри та щитки для обличчя. Необхідні для того, щоб запобігти потраплянню в очі й на обличчя бризок крові, біологічних рідин і виділень хворого.
Халати та фартухи. За винятком операційних, де стерильні халати надягають для захисту хворих, основне призначення халатів і водонепроникних фартухів — виключити можливість потрапляння збудників інфекції на одяг і шкіру медичного персоналу. Фартухи використовують тільки за ймовірності значного забруднення одягу або шкіри виділеннями хворого.
Суворо забороняється прати халати вдома!
Заходи профілактики ВЛІ:
1) здійснення ефективного контролю за ВЛІ (інфекційний контроль);
2) ізоляція джерела інфекції;
3) переривання шляхів інфекції;
4) знищення збудників інфекції (дезінфекція і стерилізація);
5) підвищення опору організму (імунітету).
Комплексні епідеміологічні заходи повинні бути спрямовані на всі ланки.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1216;